Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pompézní Pompeova návštěva se odehrála s patřičnou pompou. Jaké notičky přivezl naší vládě? 5x pátek Pavla Přeučila

14.08.2020
Pompézní Pompeova návštěva se odehrála s patřičnou pompou. Jaké notičky přivezl naší vládě? 5x pátek Pavla Přeučila

Foto: Facebook (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Tak já vám to tady radši sepíšu, pane premiére, abyste na něco třeba nezapomněl...

FOTO Tak jsme si užili návštěvu amerického ministra zahraničí Mika Pompea, která se pochopitelně neobešla bez obrovské mediální pompy. Bylo to něco, co naše média oslavovala jako událost světového významu, ze které si všichni musí sednout na zadek. Do čela mediálních nadšenců samozřejmě napochodovala i Česká televize, která se v úterý na celý den přestěhovala do Plzně, aby mapovala, zkoumala, připomínala a analyzovala každý Pompeův krok, a jak jinak, než v souvislosti se slavným osvobozením Plzně americkou armádou.

Jako by nestačila obří květnová televizní masáž z oslav konce druhé světové války, která, jak nám někteří moderní dějepisci tvrdí, skončila právě v Plzni, mohli jsme si úplně stejnou masáž zopakovat od A až po Z i tento týden. Od jednotlivých hostů, které si během přímých vstupů z Plzně ČT zvala, jsme se pak dozvěděli takové perly, jako že za osvobození Československa v roce 1945 můžeme děkovat především americké armádě nebo že jsme nikdy chudákům Američanům nezaplatili reparace za jejich znárodněné podniky v Plzni, přičemž se dotyční tak nějak zapomněli zmínit, že americká letadla srovnala při svých náletech většinu průmyslových závodů v Plzni se zemí. 

Rektální alpinismus? 

Nemám rád lezení do zadku, ať už ruského, čínského nebo toho amerického, a poklonkování, které předváděli ve svých projevech ministr zahraničí Tomáš Petříček, plzeňský primátor či později předseda Senátu Vystrčil, bylo hodně za čarou. Hlavní cíle Pompeovy návštěvy byly jasné už předem. Přivezl naší vládě především jasné noty, jak dále postupovat při budování sítí 5G a že Huawei je fuj, takže na něj milí Češi zapomeňte. Stejně tak jsou fuj ruské firmy, které by se nedejbože chtěly zúčastnit výběrových řízení na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Jak později zopakoval v Senátu, fuj je ostatně celé Rusko a hlavně celá Čína.

 

Setkání proběhlo v srdečné atmosféře, očividně

To ostatně prohlašuje už delší dobu i řada českých politiků, mezi nimiž vyniká šéfová TOP09, paní Pekarová Adamová. Ta přímo žádá, aby byly ruské či čínské firmy už předem z těchto výběrových řízení vyřazeny a zbyl by vlastně jen americký Westinghouse, který se potácí v problémech.

Dáma, která kudy chodí, tudy nadává vládě, že rozhazuje miliardy, by tedy bez remcání uvítala jediného zájemce, který by si samozřejmě bez jakýchkoli konkurentů mohl nasadit cenu dle své libosti a připravit nás o desítky miliard. Ale to je jí už asi jedno. Argumentuje přitom jakousi bezpečnostní hrozbou, kterou má být ruská technologie. U čínského Huawei ještě dokážu ony bezpečnostní hrozby, i když je, pokud vím, ještě nikdo nikde nedefinoval, jaksi pochopit. Ale u jaderné elektrárny? To jako, že tam Rusové namontují jakési tajné udělátko, které na pokyn z Kremlu elektrárnu vypne? Konspirace jako hrom. Premiér Babiš sice veřejnosti oznámil, že o dostavbě Dukovan s americkou účastí se při jejich dvoustranném jednání nemluvilo, ale čert ví. No, hlavně jsem teď zvědav, jak bude naše vláda podle čerstvých not z Washingtonu hrát.

 

Kramářova vila, vypulírovaná, nachystaná 

Virus sem, virus tam, dovolenou si vzít nenechám

Sice trochu jinými slovy, ale v podstatě se stejným významem argumentoval premiér Babiš o své dovolené na Krétě. Podle jeho příkladu se samozřejmě do Řecka vydaly desetitisíce Čechů, kteří mají stejný pocit, že bez řádné dovolené v zahraničí by jejich život ztratil veškerý smysl. I přes veškerá varování hygieniků a zdravotníků, že každá zahraniční cesta znamená riziko, spočívající nejen v tom, že se můžete nakazit koronavirem, ale i v tom, že vám cestu mohou znesnadnit nebo dokonce překazit neustále se měnící hygienické předpisy a požadavky zemí, kam se lidé chystají vycestovat.

A právě k tomu nyní došlo v Řecku, kam se prý podle naší hlavní hygieničky Jarmily Rážové chystá ještě na 30 000 českých turistů. S platností od pondělí 17. 8. se totiž do Řecka nedostanou bez negativního testu na koronavirus, ne staršího než tři dny. Oněch 30 000 lidí teď propadlo panice, protože v případě rodinné dovolené se jejich odpočinek v Řecku může prodražit i o nějakých osm tisíc. Jak už se teď ale dozvídáme, testovací kapacity o víkendu stačit nebudou a mnohým lidem tak zbude jen možnost expresního testu na letišti Václava Havla v Praze, kde za něj ale zaplatí 7500 korun! Cestovní kanceláře se navíc nechaly slyšet, že s nějakým snížením nebo dokonce zrušením stornopoplatků nemají turisté počítat.

Když se tohle dozvíte pár dní před odjezdem, nezbývá vám nic jiného, než rychle vyhledat nějaké to testovací centrum a vytáhnout z peněženky dalších pár tisíc, protože stornopoplatek v tak krátké době už bývá často až stoprocentní, což je pro rodiny, které s odřenýma ušima uškudlily jen tak tak na svou dovolenou, nepřijatelné. Problémy by to ale nemělo dělat při jeho miliardovém majetku premiéru Babišovi, který se před odjezdem na Krétu oháněl tvrzením, že zájezd měl zakoupen už dávno před vypuknutím pandemie. Těch pár tisíc za storno, představujících spíše jeho kapesné, mohl klidně oželet a užít si alespoň letos tak vychvalovanou domácí dovolenou.

 

Kampak, pane premiére? Na Krétu, na Krétu? 

Takhle svým příkladem vyzval všechny, aby se ani letos své dovolené v zahraničí nevzdávali. Osobně to příliš nechápu, i když jsem byl zvyklý posledních 30 let, rok co rok vyrazit do zahraničí a někdy i vícekrát za rok. Letos jsem si ale vzal k srdci za prvé varování odborníků o všech rizicích cest do ciziny a za druhé i možnost lépe poznat zajímavé kouty naší země. Vůbec nejsem škodolibý, ale jsem toho názoru, že lidé, kteří nyní naříkají nad řeckými opatřeními a dalšími výdaji si za to mohou především sami. To by pro ně bylo opravdu tak nepřijatelné, vzdát se jeden rok dovolené v zahraničí? 

Ženský sport v ohrožení. Vetřeli se do něj vousatí chlapi

Za tenhle komentář se asi dočkám v některých reakcích zase mediálního lynče, ale nešť, muselo to ven. Stále více sportovkyň na celém světě se vymezuje proti účasti transgender sportovců v ženských sportech. Genderová rovnost už totiž zašla tak daleko, že v některých sportovních odvětvích závodí spolu s ženami i muži. Stačí, že se prohlásí za ženy, spolknou pár hormonálních pilulí a mohou ženám úspěšně konkurovat. V řadě amerických států je totiž povoleno, aby se biologičtí muži účastnili ženských sportů. Naposledy se proti tomuto trendu vymezilo 309 sportovkyň, v čele s českou tenistkou Martinou Navrátilovou, které podepsaly dopis adresovaný Národní kolegiální atletické asociaci (NCAA), která zastřešuje řadu sportovních aktivit ve Spojených státech a Kanadě. Atletky v něm žádají „zachraňte ženský sport.“ Na hlavu Martiny Navrátilové se okamžitě sesypala halda urážek a nenávistných komentářů z řad zastánců transgenderové rovnosti, i z řad LGBT komunity, pro kterou byla jako lesbička ještě nedávno modlou.

 

Martina Navrátilová si to u LGBTI komunity poťapala, foto Instagram

I když svá jména pod dopisem zveřejnily jen čtyři sportovkyně, a ostatní měly zůstat v anonymitě, jmenný seznam všech podepsaných se objevil na serveru Outsports s dovětkem, že tito lidé by měli nést následky svých rozhodnutí. Sdružení žen, podepsaných pod dopisem, známé pod názvem Save Women’s Sports (Zachraňte ženské sporty) se obrátila s protestem na NCAA kvůli chystanému zrušení pravidla, jež zakazuje transgenderovým sportovcům soutěžit podle autentického pohlaví. Ve svém dopise skupina podepsaných žen uvádí: „Pevně věříme, že každý by měl mít příležitost soutěžit, ale skutečná sportovní parita pro ženy vyžaduje ochranu ženských sportů pro biologické ženy,“ uvádí skupina Save Women’s Sports ve svém dopise. Je pochopitelné, že většina podepsaných sportovkyň chtěla zůstat v anonymitě, protože za současné situace se na ně dal předpokládat mediální hon. A k tomu také skutečně došlo. Signatářkám je přičítána transfóbie, nenávist k rozličnosti pohlaví, netolerance a kdesi cosi.

 

Ilustrační foto z FB iniciativy

Martina Navrátilova na tyto útoky reagovala nečekaně ostře, i když v minulosti se za své výroky vůči transgender sportovcům i omlouvala. „Takže se mě a všechny atletky zase snaží zahanbit jen proto, že jsme podepsaly ten dopis? Tvrdí, že máme strach a skrýváme se? Není to tak, jen se snažíme udržet rovné podmínky pro dívky a ženy, které soutěží ve sportu,“ uvedla ve své reakci a brzy získala podporu dalších sportovkyň. Nedávno se jí zastala i kanadská trenérka Linda Blade, která zveřejnila svou reakci. „Jsem hrdá, že jsem na tom seznamu. Snažíte se nás očernit. Vy a vaši přisluhovači jasně ukazujete důvod, proč bylo třeba ten dopis sepsat. Šikanujete nás. Stojím za Martinou,“ napsala trenérka na svém twitterovém účtu.

Nemám žádné problémy s účastí transgender lidí ve všech možných oblastech, kde mohou být stejně platní jako ženy. Ale ve sportu, kde mají nespornou výhodu díky svým fyzickým a fyziologickým předpokladům, to považuji za podraz, a to mi nikdo nevyvrátí. Celé výživné vlákno diskuze na Twitteru k tomuto problému najdete ZDE. 

Ruská vakcína jako záchrana světa? Svět je tak trochu na pochybách

S velkou slávou oznámil před pár dny světu Vladimír Putin, že Rusko má funkční vakcínu proti koronaviru, která je oficiálně registrována. Samozřejmě, je to zpráva jako hrom a ruská média přirovnávají význam vakcíny, nazvané Sputnik-V., k významu legendární sovětské družice Sputnik, která jako první vzlétla do vesmíru. Na druhé straně se ozývají hlasy západních lékařů, hojně podporované médii, že ruská vakcína neprošla všemi náročnými testy, zejména klinickými, že je ušitá horkou jehlou, že má spoustu vedlejších účinků a kdesi cosi. Kritikům jaksi uniklo, že registrace vakcíny je teprve prvním krokem a Rusové jasně deklarovali, že nyní teprve začínají mezinárodní klinické zkoušky, a to hned ve třech zemích.

Faktem ale je, že ruští vědci mají s vývojem vakcín daleko větší zkušenosti, než ti západní a vakcinace má v Rusku dlouholetou tradici. Zrovna v těchto dnech sleduji televizní seriál Kateřina Veliká a málo se ví, že tahle velká carevna se už v roce 1768 nechala očkovat první vakcínou proti neštovicím, vyvinutou tehdy ruskými vědci a rozjela masové očkování proti této smrtelné chorobě v Rusku. A to bylo prosím 30 let před zavedením oné vakcíny v USA. Rusové měli dobrý základ pro vývoj vakcíny proti Covidu i v současné době, protože, jak problesklo ve zprávách, jejím základem má být účinná a dostatečně vyzkoušená vakcína proti ebole, kterou Rusové úspěšně aplikovali už před dvěma lety tisícovkám lidí v Africe.

 

Ruská vakcína, foto Ria Novosti

Dovolím si pochybovat o tom, že by Rusové vypustili do světa nedostatečně prověřenou vakcínu a pochyby asi nemají ani v řadě zemí světa, protože Rusové prý už mají objednávky na více než miliardu dávek vakcíny z celého světa. Stejně tak bych silně pochyboval o tom, že by Putin pustil do distribuce jakýsi experimentální, nevyzkoušený lék, protože to by srazilo jeho reputaci jak u Rusů, tak v mezinárodním měřítku doslova na kolena. 

Setkání s koronáčem není tak jednoduché, jak by se zdálo

A na závěr dnešních komentářů jsem si nechal jednu zkušenost, která se mne osobně dotýká. U mojí dcery se v pondělí objevily snad všechny známé příznaky nákazy koronavirem. Silná dušnost, kašel, teplota, celková únava, bolesti hlavy atd. I volala podle rady Ministerstva zdravotnictví na linku 155 s dotazem, co má tedy dělat. Velmi ochotná paní jí sdělila, že může poslat sanitku, která ji odveze do nemocnice, kde bude umístěna na pozorování a bude jí proveden odběrový test. Nicméně jí poradila, pokud nechce ležet ve špitále, aby se spíše zaregistrovala u svého praktického lékaře, nechala si vystavit doporučení na test a dostavila se na některé z odběrných míst v Praze. Tím to ale všechno jen začalo.

Vzhledem k tomu, že dcera bydlí v Praze v podnájmu a praktickou lékařku má ve svém trvalém bydlišti na Praze-východ, zavolala jí do ordinace a naše rodinná lékařka jí bez meškání zařadila do registru potenciálně nakažených, což dceru opravňuje k bezplatnému testu na koronavirus. Ta se začala tedy pídit, kde se v Praze co nejblíže k bydlišti může nechat otestovat, protože podle pokynů Ministerstva zdravotnictví by neměla použít ani městskou dopravu ani taxi, ale dostavit se, pokud možno, vlastním autem. To ovšem nemá, takže by jí nezbývalo nic jiného než jít pěšky, což v jejím stavu, kdy lapá po dechu při každém kroku, není zrovna to nejlepší.

Chystala se tedy vypravit do nejbližší, Vinohradské nemocnice, kterou má od bydliště vzdálenou ´pouhé´ 3 kilometry a která je uvedena na stránkách MZ jako odběrové místo, fungující pro všechny. Ještěže tam předem zavolala, protože jinak by tam dorazila po zhruba hodinové cestě s vyplazeným jazykem a ve třicetistupňovém vedru úplně zbytečně. Toto odběrové místo prý funguje pouze jako Drive-in, takže by musela na odběr přijet autem. Zasedla tedy k internetu a jala se pátrat, kde v Praze ji vezmou na odběr. Po obtelefonování několika odběrových center, kde jí sdělili, že nejbližší termín mají až na příští pondělí, narazila konečně na odběrové místo Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Na Bojišti, kde měli poslední volný termín na tento čtvrtek s tím, že výsledky dostane nejpozději do 24 hodin. Dcera se samozřejmě uchýlila do dobrovolné domácí karantény, v zaměstnání jí umožnili home office, ale zatím se musí obejít bez jakékoliv lékařské péče. Navíc bude v nejistotě, stejně jako její kolegové v práci.

 

Pražská Vinohradská nemocnice? Jen pro aotomobilisty, foto web špitálu

Ministr zdravotnictví nás ujišťuje, že máme dostatek odběrových míst, všechno funguje rychle a bezchybně. Už mu jaksi nedochází, že odběrová místa jsou v těchto dnech doslova zahlcena samoplátci, kterým na poslední chvíli udělalo čáru přes rozpočet opatření Řecka, podle kterého nepustí do země nikoho z České republiky bez negativního testu na koronavirus. Jak oznámila na tiskové konferenci hlavní hygienička Jarmila Rážová, turisté, kteří se chystají do Řecka, se mohou dostavit na odběrová místa bez předchozího objednání, tedy mimo pořadníky, stanovené pro potenciálně nakažené. Tisíce Čechů, kteří si zaplatili dovolenou v Řecku, tedy stojí ve frontách na testy. A jak to nakonec dcera zvládla? Po absolvování pěší túry do Všeobecné fakultní nemocnice dorazila ve vedru na místo a podle očekávání tam narazila na nekonečnou frontu řeckachtivých turistů. Nicméně všechno díkybohu fungovalo, jak má, na řadu jí vzali přesně v čas, na který byla objednána. S překvapením si pak vyslechla, že výsledky jí oznámí dokonce už ten samý den večer. Takže aspoň něco funguje, jak má. A my budeme napjatě čekat na výsledek.

To ale není vše. Nejnovější zpráva webu Novinky.cz zní takto: „Seriál zmatků kolem cestování do Řecka pokračuje. Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek na Twitteru oznámil, že Řecko během dne vyřadí Českou republiku ze seznamu zemí, jejichž občané mají povinnost předkládat test na koronavirus při vstupu do země. Slíbil mu to prý řecký premiér.“ WTF?

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace