Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Báby a dědkové budou zase volit Babiše a ten jim za to zvýší důchody, zní z mnoha stran. 5x pondělí Pavla Přeučila

10.08.2020
Báby a dědkové budou zase volit Babiše a ten jim za to zvýší důchody, zní z mnoha stran. 5x pondělí Pavla Přeučila

Foto: Ilustrační foto - pixabay.com

Popisek: Senioři celá desetiletí pracovali a mohou nabídnout znalosti, moudrost a spoustu životních zkušeností. Jenže na to jim mladí kašlou. Odkud se bere ta šílená neúcta? Zdá se, že se lidstvo řítí do pekel.

Premiér Babiš se nechal slyšet, že chce nad rámec zákonné valorizace, která činí 840 korun, důchodcům přidat dalších 500 korun. Důchodci by si tak přilepšili celkem o 1340 korun, což by byl asi největší skok za poslední léta. Vzhledem k tomu, že důchod u nás pobírá asi 2,41 milionu lidí, stálo by to státní pokladnu nějakých 14,5 miliardy. I když část opozice souhlasí, někteří opoziční politici hned vyrukovali s kritikou tohoto kroku, který označili za předvolební tah. Jaká je skutečnost?

Zvýšení důchodů tak, aby přesáhly v příštím roce hranici 15 000 korun, avizovalo ANO už dávno ve svém programu a zdálo by se, že tedy jen plní svůj předvolební slib. Nicméně je tu i druhá strana mince. Nezapomínejme, že oněch téměř dva a půl milionu důchodců je na naše poměry obrovská voličská základna. A její hlas je o to silnější, že tato věková skupina obyvatel chodí stabilně k volbám, na rozdíl od těch mladších ročníků, kterým jsou v řadě případů volby ukradené. Je tedy už předem jasné, koho asi budou ty miliony seniorů volit.

Je avizované zvýšení důchodů jen předvolební tah?

Faktem je, že důchodci tohle přilepšení potřebují jako sůl. Stačí se podívat, jak rostou ceny potravinářských výrobků, energií, vody či nájmů, a je jasné, že čím dál tím více důchodců se dostává na pokraj bídy. Otázkou ale zůstává, kde na to zvýšení vláda vezme peníze a na čem je ušetří. Že je bude muset někde ubrat, aby je mohla jinde přidat, je jasné. Teď jde o to, koho to potrefí.

 

peníze, chudoba

Zvýšení důchodů je namístě, protože rostoucí životní náklady dostávají stále více seniorů na hranici chudoby. Měli bychom se ale ptát, kde se v mladé generaci bere takový hyenismus a čím jsme to zavinili; ilustrační foto pixabay.com

 

V souvislosti s tím jsem zaznamenal na sociálních sítích restart antiseniorské kampaně, v které se zejména ty nejmladší ročníky vyjadřují značně hanlivě o pobíračích důchodů, které označují tu za parazity, pijavice, jindy za rudé báby a dědky či komunistické svině, které by měly už co nejdříve vychcípat. Tyhle výlevy jsou pochopitelně neskutečným svinstvem, a když něco takového čtu, vždycky mne napadne, jak se vlastně takový exot narodil, zda má vůbec rodiče, jak jej vychovali a zda si vůbec uvědomuje, že za pár desítek let bude mezi ony svině patřit také.

Google u nás vydělává miliardy, ale daně téměř neplatí

V uplynulém týdnu mne zaujala zpráva, která se bohužel objevila jen na několika odborných médiích, a tak nějak prošla bez povšimnutí mainstreamu. Americký internetový gigant Google v České republice ani v loňském roce nezaplatil téměř žádné daně z příjmu. Přestože u nás utržil podle odhadů nějakých šest miliard korun, jeho daně zůstaly téměř stejné jako v uplynulých letech a státu odvedl pouze 9,610 milionu korun. O vyšším zdanění Googlu, ale i dalších digitálních korporací, které u nás působí, jako Facebook, Amazon, Apple a další, se hovoří už léta. Bohužel, stále se jen hovoří a skutek utek. Už předloni vyhrožovala Googlu zavedením digitální daně Francie, ale jakmile udělaly Spojené státy na Macrona bu, bu, bu, a pohrozily nekřesťanskými cly na francouzské zboží, všechno utichlo. Stejně tak je to i u nás.

 

internet

Internetoví giganti u nás vydělávají miliardy, napařit jim ale daně se stát bojí. Co kdyby se na nás, chudinky Spojené státy, naštvaly! A přitom si o pouze pětiprocentní dani mohou nechat všichni pracující jenom zdát; ilustrační foto pixabay.com

 

Už loni se kasal premiér Babiš, že zavedení digitální daně pro tyto giganty je na spadnutí, a v listopadu dokonce schválil vládní kabinet zavedení této daně ve výši sedm procent. To však neprošlo na letošní koaliční radě, která na svém červnovém zasedání požadovala snížení této sazby na pět procent. Nicméně sněmovní rozpočtový výbor hned poté jakékoliv snížení daně zamítl. Mezitím se nechaly slyšet Spojené státy, odkud tyto firmy pocházejí, že jde o diskriminaci, a pohrozily nám odvetnými opatřeními. Tak vysoké, sedmiprocentní daně, která by byla nejvyšší v celé EU, se obávají kupodivu i Piráti, kteří také požadují snížení na pět procent a případně i odložení schvalovacího procesu příslušného zákona ve sněmovně až na příští rok. Jak to tak vypadá, světlo na konci tohoto tunelu je stále v nedohlednu a oni digitální giganti budou od nás vyvádět své obří zisky vesele dál. Dnes, kdy by se ve státním rozpočtu hodila každá koruna, je zvláštní, že tenhle poměrně snadný zdroj příjmů do státní kasy ještě nefunguje.

Masová výroba roušek v Česku nebude. Výrobní linky skončily v Německu

V březnu, v době vrcholící epidemie koronaviru, oznámila firma Hartmann-Rico s velkou slávou, že nakoupila zbrusu nové linky na výrobu roušek a respirátorů, které bude vyrábět její havlíčkobrodský závod i závod ve Veverské Bítýšce, a to až 2,5 milionu měsíčně. Radovali se vládní činitelé i zdravotníci, kteří tehdy pociťovali katastrofální nedostatek ochranných prostředků. A náhle nám přichází zpráva, že ony supermoderní linky skončily v Německu a roušky se budou vyrábět tam. Výkonný ředitel české pobočky této, dnes německé firmy Tomáš Groh to zdůvodnil jednoduše, máme své důvody. Ony důvody ale blíže nespecifikoval. Dobře se pamatuji na situaci, kdy 4. března zakázala německá vláda vývoz všech ochranných pomůcek, a protože Hartmann-Rico je tam domovskou firmou, nemohl na český trh dodat ani jediný kousek. Ochranné pomůcky jsme pak kupovali za nekřesťanské peníze v Číně. Většina odborníků dnes varuje před druhou vlnou epidemie koronaviru a nikdo nám nezaručí, že se nebude opakovat situace z března a Němci znovu vývoz roušek nezakážou. Můžeme tedy jen doufat, že výrobu ochranných pomůcek spustí řada českých firem, které už dnes avizují, že budou schopny naše potřeby uspokojit.

 

rouška

Co máme doma, do toho nám nic není, koneckonců předchozí vlády se zatraceně činily, aby bleskově rozprodaly, co se dalo. A tak se sice roušky i vakcína proti koronaviru budou vyrábět u nás, jenže nikoli pro nás. Ještěže mají Češky tak šikovné ručičky, třeba se nakonec naučí upatlat podomácku i tu vakcínu; ilustrační foto pixabay.com

 

Podobné zklamání připravila Česku i americká firma Novavax, která nedávno koupila u Kostelce nad Černými lesy závod, v kterém hodlala vyrábět vakcínu proti Covidu-19. Sdělovací prostředky nám radostně hlásily, že se tím dostaneme mezi země, které budou mít k dispozici vakcínu mezi prvními, ale teď všem sklaplo. Firma totiž oznámila, že se vakcína bude kompletovat a plnit v Německu.

Vyšlo najevo i to, že Česká republika zatím ani neměla s Novavaxem žádnou dohodu na odkup vakcín. Jak uvedl vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula: „Zatím není fixována strategie, jak se tyto látky budou dostávat do České republiky.“ O ceně vakcíny proti Covidu-19 se neustále spekuluje, objevily se fámy, že jedna dávka přijde až na 8000 korun, nicméně američtí výrobci už avizují, že cena by neměla překročit 20 dolarů, a někteří dokonce uvádějí 10 dolarů, což by bylo nějakých 220 korun. Otázkou je, pro koho bude vakcína dostupná a jak se k ní Česko dostane, protože Američané už prý předem skoupili až 90 procent předpokládané výroby.

Malá domů od primátora Hřiba?

Na letošní festival Prague Pride přispěl pražský magistrát celým milionem korun. Už to vzbudilo údiv, protože letošní festival homosexuálů, lesbiček, translidí, bisexuálů a desítek dalších pohlaví, byl zatím nejskromnější a obešel se i bez tradičního průvodu Prahou. Příspěvek Prahy je přitom největší v historii. V souvislosti s tím se objevily pochyby, zda si pirátský primátor Hřib nezahrál takovou malou domů. Piráti totiž šikovně propojili zahájení své předvolební kampaně před říjnovými krajskými a senátními volbami právě s Prague Pride.

 

Piráti kampaň

Že by si na velkolepé 'duhové' akci Prague Pride přihřáli piráti z pražského magistrátu svoji předvolební polívčičku?; foto pirati.cz

 

Na Vltavu vyplula v rámci festivalu duhová loď, na které se představili pirátští kandidáti do Senátu a lídři krajských kandidátek. Na Palackého náměstí pak Piráti předvedli svůj předvolební autobus, který bude cestovat po krajích. To vše se dělo pod duhovými a pirátskými vlajkami. Tak mne napadá, zda tohle počínání není tak trochu na hranici zákona, protože část magistrátních peněz, pocházejících z kapes daňových poplatníků a určených na Prague Pride, skončil v pirátských kapsách.

Ray Bradbury viděl budoucnost černě a ono se to plní

V souvislosti s šílenstvím poslední doby, kdy se ocitají na indexu, ať už z genderových či rasových důvodů, literární díla, filmy, hudba, spisovatelé či umělci, mi to nedalo a znovu jsem vzal po letech do ruky knížku amerického spisovatele Raye Bradburyho: 451 stupňů Fahrenheita. Přestože původně povídku napsal už v roce 1951, projevil se jako velký vizionář. Ve svém sci-fi příběhu zobrazil vizi daleké budoucnosti, ve které vítězí technokratická a povrchní kultura masmédií nad zaostalou společností, uznávající hodnotu knih.

Lidé v této společnosti se již o sebe vzájemně nezajímají, a dokonce ztratili schopnost myslet, namísto toho utíkají do svého virtuálního světa. Knihy jsou v tomto světě považovány za cosi nebezpečného, co je nutné zničit, a k tomu nejlépe poslouží oheň. To obsahuje i samotný název knihy, protože 451 stupňů Fahrenheita je teplota, při které papír začíná hořet. Hasiči budoucnosti už nehasí požáry, ale sami je zakládají. Vyhledávají vlastníky nelegálních knih, jejich knihovny spálí, někdy i s celými domy. Nepřipomíná vám to něco?

 

nacismus pálení knih

Takhle začíná totalita - pálení knih v areálu berlínské univerzity v roce 1933 bylo jen začátkem největších hrůz v dějinách lidstva. Neuběhlo ani celé století a už je to zase tady. Inkvizice a cenzura se vracejí rychleji, než jsme vůbec čekali, jeden nesmysl se vrší na druhý. Prozatím jsme ve fázi zákazů a strhávání pomníků, je ale nejspíš jen otázkou času, než nějaký cvok zase začne pálit 'nevhodné' knihy. Hup o tři sta let zpátky, páter Koniáš by zaplesal!; ilustrační foto Twitter

 

Knihy se zatím ještě nepálí, zatím se ničí pouze sochy, ale spousta jich už skončila na černých listinách včetně mnoha děl klasické literatury. Podobné je to i u filmu, kde končí v trezorech jeden film za druhým. Nejnověji na tohle masové šílenství doplatil film Policajt ze školky, v kterém si zahrál hlavní úlohu Arnold Schwarzenegger. Důvod? Film prý příliš idealizuje práci policie a šíří rasistické předsudky. Film byl okamžitě stažen z programu filmového festivalu v americkém Portlandu a je ve hvězdách, zda jej ještě někdy uvidíme.

Když už jsem zmínil herce Schwarzeneggera, jsem zvědav, kdy nějaký blbec vyrukuje s nápadem zakázat všechny jeho filmy už kvůli jeho ryze rasistickému jménu, které, když si je přeložíme, zní Černý, a ještě ke všemu negr. A stejně tak napjatě čekám, kdy i u nás zavře TV Prima do trezoru oblíbený seriál Policie v akci, který zcela evidentně policejní práci také idealizuje. Ve Spojených státech už ho zakázali.

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace