Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Psychiatr šoumenem v zájmu osvěty i vědy aneb Jak brát manželství s humorem. Tajnosti slavných

10.08.2020
Psychiatr šoumenem v zájmu osvěty i vědy aneb Jak brát manželství s humorem. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Psychiatr a manželský poradce Miroslav Plzák v pořadu České televize Příběhy slavných

VIDEO První psychiatr, který se stal v zájmu osvěty šoumenem, měl na kontě mimo jiné dvě důležitá prvenství. Založil Linku důvěry, první v zemích východního bloku, a vědní obor, zabývající se manželstvím.

Dodnes o něm panují dva mýty – že byl třikrát rozvedený a že je autorem výroku, doporučovaného nevěrníkům a nevěrnicím: „Zatloukat, zatloukat a zatloukat!“ Ve skutečnosti se rozvedl pouze jednou a onen slavný výrok prý padl kdysi během vystoupení se skupinou Fešáci, nikoli ale z jeho úst, ale od některého z muzikantů za jeho zády. Psychiatr, publicista, dramatik i příležitostný herec Miroslav Plzák rád zdůrazňoval, že milenecké manželství neexistuje, i když si to naivnější ženy občas vynucují. Hlavně ale stanovil čtyři základní axiomy pro jeho správné fungování. I úředně posvěcený párový vztah je totiž věda, i když by se rozhodně nemělo brát smrtelně vážně.

 

Teorie výběru partnera:

Místo práce legrace

Narodil se 25. srpna 1925 v Libušíně u Kladna do rodiny bankovního úředníka, vyrůstal ale v pražských Holešovicích. Maminka, která z něj chtěla mít důlního inženýra, byla velkou milovnicí divadla a operety a právě po ní zdědil smysl pro humor. Rok před koncem druhé světové války odmaturoval na reálném gymnáziu, takže vzápětí musel nastoupit do fabriky v Libni, kde mu prý dělníci brzy říkali, ať místo práce dělá raději nějakou srandu. V té době prožil také bujarou éru domácích mejdanů a tancovaček při hudbě z gramofonu, protože po prohrané bitvě o Stalingrad v únoru 1943 Němci veškerou veřejnou zábavu zakázali. Po osvobození začal studovat medicínu a ve druhém ročníku si zvolil za specializaci psychiatrii a začal docházet do bohnického Ústavu pro duševně choré. V roce 1946 se stal po vzoru svého otce členem Československé strany národně socialistické, což mu bylo později přičteno k tíži.

 

Milenecká láska:

Dvoukariérní manželství

S první manželkou Eliškou se seznámil ještě jako medik v Bohnicích, kde pracovala jako sociální pracovnice, a vzali se v roce 1949. Po promoci v roce 1950 působil Miroslav krátce ve známé kroměřížské psychiatrické léčebně, pak ale musel povinně narukovat a jako politicky nespolehlivý mířil rovnou do severočeského Mostu, kde další čtyři a půl roku léčil ‘pétépáky‘. Mezitím se v roce 1952 narodila dcera Renáta, a když se konečně vrátil do civilu, bylo mu už jednatřicet. Další tři roky působil v léčebně v Horních Beřkovicích. Jeho žena zpočátku nesměla jako dcera továrníka studovat, pak se ale dostala na práva a stala se advokátkou. Miroslav v roce 1959 konečně nastoupil na pražské klinice profesora Vondráčka a problém byl na světě. „Já po příchodu na pražskou kliniku potřeboval manželku, která by byla doma. Já dělal kariéru, ona rovněž, což byl problém,“ přiznal před lety časopisu Reflex s tím, že dlouho s Eliškou sice spolu bydleli, ale nežili, a rozvedli se, až když byla dcera téměř dospělá.

 

Přerod milenectví v manželství:

Snobský milenec

Poté co ho přítel gynekolog Jiří Presl s manželkou Věrou, která hrála v divadle Rokoko, přivedli do uměleckého světa, stal se z něj prý snob. Koneckonců lékař, zejména pak psychiatr, se u divadla vždycky hodil, nejen ve ‘zlatých šedesátkách‘, ale mnohem víc ještě během následné normalizace. A tak byl brzy doma i v Semaforu, Redutě i Viole. „Tehdy jsem byl nezávislý, volně promiskuitní muž. Byla to krásná šedesátá léta, na ulicích, v kavárnách a divadlech se hojně vyskytovaly krasavice,“ zavzpomínal na dobu, kdy jeho náručí prošly dvě slavné krásky, herečky Marie Drahokoupilová a Olga Schoberová. A důvod ukončení obou vztahů byl stejný – oboustranné pracovní vytížení. „Oba však byly programovány pýchou! Muž by se měl vyvarovat prestižního přístupu při výběru partnerky,“ dodal.

 

Manželské kompromisy:

Tři sebevraždy denně

Tak nelichotivá byla situace na počátku šedesátých let, Československo s Maďarskem byly v tomto tragickém žebříčku na prvním místě na světě. Takže soudruzi rozhodli, že je nutné s tím něco udělat, a zrodil se úkol pro doktora Plzáka, který se specializoval na klinice na výzkum a léčbu depresí. „K založení Linky důvěry mě inspirovala britská organizace samaritánů, ale oni radili nešťastným lidem po telefonu poněkud amatérsky. To se mi nelíbilo. Proto jsem vytvořil tým, v němž byl psychiatr, psycholog, právník, gynekolog i sociální pracovník. O telefonátech se vedly záznamy, byť anonymní. Snahou bylo dostat volajícího na ambulanci. Z dvaceti až třiceti volajících za večer jich přišla čtvrtina, což byl úspěch.“ Provoz linky byl zahájen v roce 1964 a funguje dodnes. Brzy ale bylo jasné, že duševní poruchou trpí jen zhruba dvacet procent volajících, ostatní mají trable v párovém soužití. Závěr byl jasný – v Praze musí vzniknout i manželská poradna (jedna už v té době fungovala v Karlových Varech, založili ji později známí sexuologové, manželé Pondělíčkovi – pozn. red.).

 

Ženská nespokojenost:

Muž roku 1968

Plzák vstoupil na dosud neprobádanou půdu věd manželských a našel svoji životní parketu. Vedle výzkumu maniodepresivních psychóz napsal v roce 1967 knihu První pomoc při nehodách manželských, pořádal přednášky a besedy o partnerských vztazích, často na toto téma hovořil i na televizní obrazovce. A tehdy prý přestal být snobem, věnoval se psaní a stal se úspěšným autorem divadelních i televizních komedií. Jenže přišel srpen, pak normalizace a přednostovi kliniky profesoru Dobiášovi se jen s nejvyšším úsilím podařilo udržet ‘muže roku 1968‘ ve funkci primáře. Televize se s ním vypořádala ještě rázněji a dalších deset let na obrazovku prostě nesměl. Tak si s ním vyřídila účty obávaná náměstkyně, soudružka Balašová. A její manžel, děkan lékařské fakulty, mu zase nepovolil obhajobu docentské práce. Knihy ale Miroslav psal dál a s většími či menšími potížemi i vydával.

 

Miláčku, jsi sobec:

Půvabná Pygmalion

Spoustu přátel měl mezi tehdejší pražskou bohémou, leckomu pomohl řešit politické problémy hospitalizací, pro léky si k němu chodili třeba i Václav Havel či Jan Werich. A tak není divu, že byl pro tehdejší ‘strážce pořádku‘ mimořádně zajímavým objektem. Přesto trval na tom, že si s StB nikdy ani v nejmenším nezadal. V roce 1972 se podruhé oženil a vzal si vysněný ideál. O téměř čtvrt století mladší Emilii, která prodávala televizory v obchodním domě Bílá labuť, znal od jejích čtyř let a rád říkával, že je „veselá a pracovitá, takový pygmaliónský jev“. Prostě partnerka, která netouží po kariéře. O dvacet let později je ale zasáhla krutá rána, když jejich jediný syn spáchal večer před maturitu sebevraždu, dodnes není jasné proč. Na stole po něm zůstaly dva dopisy na rozloučenou, které ale nic nevysvětlily.

 

Správně tušená nevěra:

Recept na spokojené manželství

A jak to jedy je s jeho základními axiomy pro spokojené fungující manželství, tedy tvrzeními, která není třeba dokazovat? Jsou to finanční hospodaření, péče o děti, organizace volného času a domácnost. Kromě toho nabádal k životu ve třech sektorech – v práci, rodině a v hobby, což je oblast, která nejspolehlivěji obstará životně důležité podněty k radosti. Pevný partnerský vztah se pozná díky tomu, že v něm nechybějí tři základní pocity – stesk, soucit a starost. Za největší rozvraceče vztahů naopak považoval výčitky, osočování a výhružky. A k tomu Miroslav Plzák s oblibou dodával: „Manželství musí být párová instituce, což lidi stále neradi slyší. Myslí si, že se berou, aby uskutečnili lásku a byli šťastní. To je velký omyl!“

 

Ponorkový fenomén:

Makejte, aby to klapalo

Na pražské psychiatrické klinice působil Miroslav Plzák čtvrt století, stal se zakladatelem matrimoniologie neboli vědy o manželství a partnerských vztazích. Na toto téma také napsal více než sedm desítek vědeckých a populárně-naučných publikací a také první vysokoškolskou učebnici o poruchách manželského soužití. A také jednadvacet vědeckých prací na téma žárlivost. Také ale napsal devět divadelních her, podílel se na scénářích, působil jako odborný poradce, často se objevoval na obrazovce a několikrát i v hraných projektech v rolích psychiatrů. Legendární zakladatel manželského poradenství Miroslav Plzák zemřel 13. listopadu 2010 a jednu jeho poučku bychom si měli zapamatovat všichni: „V našich končinách žije vytrvalý blud, že když se mají dva rádi, tak jim to klape. To je omyl. Tvrdím, že v manželství musí partneři dělat všechno pro to, aby jim to klapalo. Teprve pak se mají správně rádi.“

 

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace