Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Před klíšťaty varuje kdekdo dnes a denně. Jenže co když vás nakazí kráva? Tajnosti slavných

07.08.2020
Před klíšťaty varuje kdekdo dnes a denně. Jenže co když vás nakazí kráva? Tajnosti slavných

Foto: repro / ČT24

Popisek: Josef Nedorost v sportovním dramatu Pěsti ve tmě

FOTO / VIDEO Pohledná tvář, perfektní figura, podmanivý hlas, smysl pro humor… prostě chlap, který zaujal na první pohled. S hrdinou řady úspěšných filmů si ale osud krutě pohrál. Nejprve ho připravil o zdraví, pak i o život.

Nejspíš se vám vybaví jako vekslák Richard Šindler z kriminální komedie režiséra Víta Olmera Bony a klid, charismatický hezoun s vysportovanou postavou byl prostě okouzlující a každá ho chtěla jen pro sebe. Možná právě proto se Josef Nedorost neoženil. Namísto rodiny se později začal stále častěji věnovat zálibě, která se mu stala osudnou. A stačila k tomu jedna výprava, pořádný slejvák a zastávka v kravíně. Před pitím čerstvě nadojeného mléka nás odjakživa varovali kvůli tuberkulóze, už od roku 1967 ale byla tahle nemoc u nás vymýcena, takže jsme na vandrech dobré rady starších ignorovali. A věřte, čerstvé mléko z chlaďáku v kravíně je přímo mana nebeská. Koho by napadlo, že v něm může číhat i jiné, velmi zákeřné nebezpečí!

 

Pěsti ve tmě:

Všeho do času

Narodil se 20. září 1955 v Českých Budějovicích, k herecké kariéře to ale vzal hodně dlouhou objížďkou. Nejprve se vyučil automechanikem, pak ještě vystudoval Střední zemědělskou školu. Jenže ani po maturitě stále ještě neměl o své budoucnosti jasno. Váhal mezi profesemi hasiče, číšníka, listonoše, nemocničního zřízence… Nakonec došel k rozhodnutí, které nikdo nečekal – přihlásil se ke studiu herectví na brněnské Janáčkově akademii múzických umění. Po absolutoriu v roce 1982 nastoupil do stálého angažmá ve Státním divadle Brno. Od menších vedlejších rolí rychle postupoval k náročnějším postavám, mimo jiné si zahrál Freddyho Eynsforda-Hilla v Pygmalion či Francka v klasické tragédii bratří Mrštíků Maryša. Naposledy v Brně stanul na jevišti jako Míťa, nejstarší syn v dramatizaci psychologického románu F. M. Dostojevského Bratři Karamazovi.

Král ringu

Už od roku 1983 začal spolupracovat s televizí, takže nabídka angažmá v pražském divadle E. F. Buriana přišla v roce 1985 právě včas – z centra Prahy bylo do barrandovských ateliérů přece jen blíž než z moravské metropole. Navíc začal spolupracovat s dabingem a díky znalosti cizích jazyků si zahrál i v několika zahraničních seriálech.  Před filmovou kamerou debutoval v roce 1986 jako německý boxerský šampion Kurt Schaller v sportovním dramatu režiséra Jaroslava Soukupa Pěsti ve tmě, které vyneslo na vrchol současně i dalšího nadějného mladého herce Marka Vašuta. Josef zaujal nejen hereckým výkonem, ale také ‘zažraností‘ do nutného boxerského tréninku, vždy stoprocentní připraveností, emocionální výbušností, mimořádnou fyzickou výdrží a vlastními nápady, a filmaři mu předpovídali velkou budoucnost a slibnou kariéru.

 

Bony a klid:

Sňatkový podvodník

Vzápětí znovu zazářil v úspěšné kriminální komedii režiséra Víta Olmera Bony a klid jako vekslák Richard Šindler, neodolatelný šarm a eleganci šperkoval i smyslem pro humor, který doslova jiskřil, takže padl do oka i režisérovi Václavu Matějkovi, jenž ho vzápětí obsadil v pokračování příběhu šantánu na zámečku Riviéra Anděl svádí ďábla jako sňatkového podvodníka Jaroslava Voženílka alias Ing. Rotha. Téměř současně si poprvé vyzkoušel i natáčení seriálu, ztvárnil postavu Jiřího Suchánka mladšího v historickém projektu Rodáci, který natočil Jiří Adamec podle románu Jaroslava Matějky, napsaného na objednávku k čtyřicátému výročí Vítězného února. Pak už na něj televize pamatovala poměrně pravidelně s vedlejšími postavami v řadě projektů.

Hlas pro Mela Gibsona

V Divadle E. F. Buriana zůstal až do jeho likvidace v roce 1991, pak příležitostně hrál na řadě menších pražských divadelních scén. Hlavně ale jeho hlas zazníval v dabovaných zahraničních filmech, jeho ústy například promlouval Mel Gibson ve všech pokračováních Šíleného Maxe, David Graf v Policejní akademii, Matt Dillon v komedii Něco na té Mary je a v mnoha dalších projektech. Před filmovou kameru ho znovu pozval v roce 1995 Vít Olmer v obou dílech erotické komedie Playgirls a v obou byl stejně okouzlující, přestože ztvárnil pokaždé jinou postavu. A pak už došlo k události, která navždy poznamenala jeho celý další život.

 

Playgirls:

Když vás nakazí kráva

Osudnou se mu stala záliba, k níž ho přivedl kamarád, jenž byl archeologem z povolání. Začali spolu vyrážet na hledačské výpravy a během jedné z nich je v roce 1997 zastihla průtrž mračen. „Potřebovali jsme se někde schovat. Šli jsme do kravína, kde zrovna dodojili krávy, a jedna paní mi nabídla, jestli se nechci napít mlíka… A já to, bohužel, udělal,“ prozradil v dokumentu České televize 13. komnata osudovou chybu. Během tří dnů pak dostal vysoké horečky a strašné křeče a lékaři zjistili, že má klíšťovou encefalitidu. „Jsem asi jeden případ ze sta, kdo měl klíšťovou meningoencefalitidu a neměl klíště,“ povzdychl si. V nemocnici byl sice jen tři týdny, jenže nemoc zasáhla nervy na noze, takže téměř nemohl chodit. Dlouho pak pobýval v rehabilitačním ústavu v Kladrubech nad Labem, mnohem horší následky ale byly psychické. Kvůli nemoci vypadl z kolotoče showbyznysu, do nějž se pak naskakuje zpátky velmi obtížně.

Návrat domů

Nabídky vedlejších rolí sice chodily dál, díky jazykové vybavenosti si zahrál i v některých zahraničních projektech, například v romantické komedii Lazebník sibiřský či ve válečném koprodukčním dramatu Člověk v ZOO. Z Prahy se ale přesunul do rodných Českých Budějovic k mamince a věnoval se hledání a určování hrotů, drsadel a úlomků keramiky z dob dávných Keltů. Jejich určování mu prý přineslo pocit uklidnění a smysluplnosti. Nedostatek financí ho naštěstí netrápil, protože v osmdesátých letech myslel na zadní kolečka, takže jakmile to šlo, nakoupil v hlavním městě čtyři byty, z jejichž pronájmu pak mohl pohodlně žít. Navíc mu patřil i budějovický byt a několik pozemků v okolí.

 

Při natáčení seriálu Čechovi

Při natáčení seriálu Čechovi; foto Toxxtalgia Film

Smrt v osamění

Ve své filmografii měl téměř šedesát rolí, od roku 2004 ztvárnil řadu postav především v seriálových projektech. Zahrál si mimo jiné například Standu Prášila v ‘novácké‘ Ulici či Karla Zdenáka v projektu televize Prima Cesty domů. Před filmovou kamerou stanul naposledy v roce 2014, znovu jako vekslák Richard v pokračování Olmerovy úspěšné kriminálky Bony a klid 2. Ještě loni si zahrál naposledy Jiřího Rónu v seriálu Čechovi, který natočil pro TV Barrandov režisér Tomáš Magnusek. Pak mu ale zemřela maminka a zůstal v bytě na českobudějovickém sídlišti sám. S nikým se nestýkal a lidé ho považovali za podivína. Režisér Magnusek před časem dokonce prozradil, že zřejmě začal mít i vážné psychické problémy a trpěl představami, že ho někdo neustále sleduje. Poté co ho koncem července dlouho nikdo nespatřil, zavolali sousedé policii, která musela byt otevřít násilím. Podle lékařů zemřel Josef Nedorost v osamění na následky vážného onemocnění, bylo mu necelých 65 let.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace