Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Revoluce z rukou českých vědců. Tak se dělá ekologie. Komentář Štěpána Chába

komentář 06.08.2020
Revoluce z rukou českých vědců. Tak se dělá ekologie. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Šup s tím na skládku a do spalovny. Nebo to jde i jinak?

Miluju, když na mě vybafne fascinující důkaz o lidské vynalézavosti a moudrosti. Právě teď se mi rozklepala kolena při zjištění, že česká společnost LOGeco si nechala patentovat přístroj, který dokáže z běžného směsného odpadu zrecyklovat vše, a to ekologickou cestou, a zahájili tak cirkulační cestu odpadu jako takového. Nemusíme odpad pálit, skládkovat, drtit, tavit a a stavět na něm změnu politického systému. Společnost LOGeco si patentovala přístroj ERVO, což je zkratka pro název Ekologická Recyklace Vysokomolekulárních Odpadů.

„Cílem toho všeho je, že z odpadu děláte produkt. Ostatní technologie vytváří z odpadu produkt a odpad, ale tato technologie vrací suroviny, které vyrobil člověk, třeba kelímek, do původní podoby,“ uvedl Miroslav Šilhan, ředitel společnosti LOGeco. Technologie stojí na procesu, při němž se odpad smíchá s chemikáliemi a katalyzátory a způsobí rozklad na původní suroviny, ze kterých byl obsah odpadu vyroben, popsal proces vedoucí vývoje Michal Halko. „Proces podporujeme teplotou, mícháním a získáme z plastů styren, benzen, etylstyren, což jsou látky, ze kterých se dají znovu vyrobit ethylen, polyethylen, propan.“ K tomu patří i skutečnost, že proces produkuje teplo, které se dá dále využít. Napojená teplárna?

A to je ekologie

ERVO si podle tvůrců poradí se vším kromě kovu, skla, nezvládne ani toxické a nebezpečné odpady, podle zákona nesmí zvládnout ani roli kafilérky, takže uhynulé zvíře se do přístroje strkat nesmí, ale třeba takovou pneumatiku od traktoru tam můžete nastrkat dle libosti. Doposud se vysloužilé pneumatiky spalovaly. Teď už nemusí. Dává to smysl.

Připadá mi, že právě to je funkční a rozumná forma ekologie. Technologický vývoj, který dává nejen smysl, ale i naději, že kvůli němu nebude docházet k politickým otřesům, jaké dlouhodobě předvádí Evropská unie. Odpad je problém. A jsou dvě cesty, začneme omezovat lidi a celou společnost, za odpad ji pokutovat, nebo přijdeme s nápadem, jak se s odpadem vypořádat, aby to nebolelo nikoho. Nejlépe aby byl odpad další surovinou, díky které se budeme mít lépe. To by měl být nejspíš náš společný cíl, ne? Patentovaný přístroj společnosti LOGeco vypadá přesně tak. Kde a koho omezuje? Nikoho a nikde. Je čistší, ekologičtější, dává do společnosti skutečnou cirkulační cestu odpadu a nakonec vyprodukuje spoustu prvotních surovin pro vyrábění dalších a dalších produktů. A navíc se na něj může připojit teplárenství. To dává smysl.

A to není ekologie

Německo nyní nabídlo dotaci na elektroauta ve výši 40 procent z ceny. A poptávka se adekvátně zvýšila. Němci se mohou po elektroautech utlouct. Co by ne, když jim téměř polovinu ceny zaplatí hezky po soudružsku všichni. V Austrálii neprobíhá žádný dotační program na elektroauta a nikdo o ně nemá zájem. Elektroauta jsou v Austrálii prakticky neprodejná. Jsou příliš drahá, příliš nevýkonná, příliš nespolehlivá. Je německá cesta skutečně tou pravou ekologií? V čem konkrétně? Nebylo by mnohem, ale mnohem rozumnější počkat, až technologický vývoj udělá své a elektroauta budou ve výsledku levnější, spolehlivější a výkonnější než ta spalovací? Nechat to trhu a jen strategicky používat politickou diplomacii k tomu, aby se trh ubíral kýženým směrem? S jemností a péčí chirurga, ne s brutalitou bouracího kladiva, jak předvádí Německo?

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace