Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Horké léto vyšetřovatelů Státní bezpečnosti. Přiznání z hokejistů vymlátit, nejlíp ze špionáže. Co zaujalo Jiřího Macků

05.08.2020
Horké léto vyšetřovatelů Státní bezpečnosti. Přiznání z hokejistů vymlátit, nejlíp ze špionáže. Co zaujalo Jiřího Macků

Foto: archiv Jiřího Macků (Stejně jako v článku)

Popisek: Dr. Cyril Král, Augustin Bubník a autor při návštěvě neblaze proslulého Domečku ve stínu Lorety

Touto dobou přesně před sedmdesáti lety asi neměli vyšetřovatelé armádního 5. oddělení (Obranné zpravodajství) žádnou dovolenou. Šturmovalo se, Státní soud potřeboval k sestavení obžaloby a posléze vynesení potřebných zmanipulovaných rozsudků přibývajících procesů stále nové a jakkoli získané podklady.

Někde to bylo jasné, hladké, bez problémů. Třeba u kulaků (dobové označení úspěšných hospodářů na velkostatcích, kteří se navíc vzpouzeli vstoupit do zakládaných družstev), v jejich případě stačilo k obvinění pár zatajených pytlů mouky. I s důvěřivci, kteří zatoužili po svobodě a naletěli provokatérům StB v Akci Kámen (falešný příslib k nezákonnému přechodu hranic), byli hned hotoví.

Jenom ti hokejisté jim pořád motali hlavu

Na ně se toho totiž stále vědělo dost málo: plánovaná emigrace, nějaké pašování, po znemožněném startu na MS v Londýně v březnu 1950 navíc nepěkné veřejné vyjadřování o nejvyšších soudruzích. Sestavit obžalobu, která by tyto zrádce dělnické třídy pěkně zkrouhla, se už týdny nedařilo, což klidu v řadách vyšetřovatelů nepřispělo. Chtělo by to každopádně přiznání ke spojení s cizí mocí, ke špionáži.

Ještě koncem jara poslal na trase ministerstva vnitra Útvar 601-A na Oddělení 5/1 tuto informaci, převzatou od Útvaru 701-A:

Obdrželi jsme vaši závěrečnou zprávu čj. A-19267/302405-2-50 o zadržených hráčích národního hockeyového mužstva. Celá zpráva ukazuje na to, že šetření bylo provedeno nedostatečně a zdlouhavě. Skutková podstata trestných činů Modrého a Bubníka není úplná a u soudu může přispět k jejich osvobození… Upozorňujeme, že s. ministr vnitra rozhodl, aby případ byl důsledně zpracován, žádáme, aby se vyšetření urychleně a důsledně provádělo.

Důsledně rozumí se za každou cenu. Důsledně rozumí se co nejrychleji, protože čas běžel a na ministerstvech vnitra, národní bezpečnosti a obrany narůstala nervozita. Důsledně rozumí se způsobem, jaký mj. popsala ve své zprávě Generální prokuratuře Hlavní vojenské prokuratury osmnáct let poté v květnu 1968, v období rehabilitačních procesů, Dagmar Králová, bývalá zapisovatelka u výslechů, vedených na 5. oddělení.

 

Macků křest

První svazek tetralogie Utajené stránky hokejové historie pokřtil Jan Vodňanský za asistence Augustina Bubníka,  Stanislava Konopáska a autora Jiřího Macků

I v Domečku platilo, že účel světí prostředky

„Zpočátku nebylo jasno, zda vůbec má k zajištění hokejistů dojít. Celá situace byla řešena ve vládě a nakonec bylo sděleno, že vládní místa nemají nic proti tomu, aby hokejisté byli potrestáni i za cenu rozpuštění národního mužstva. Od té doby začaly tvrdé výslechy a jak Turek, Vokurka, Řičica a ostatní dali příkaz Perglovi (velitel armádního vězení Domeček na Pohořelci – pozn. autora), aby patřičně s těmito hokejisty zacházel, jak bylo jeho zvykem. Byla snaha udělat hokejisty na špionáž a tímto úkolem pověřili mjr. Turka.

Já sama jsem byla přítomna výslechu a zapisovala jsem celý případ hlavního obviněného voj. Augustina Bubníka (teprve až pro soud byl místo nedávno vyučeného řezníka postaven do čela ´protistátní skupiny´ doyen týmu ing. Bohumil Modrý – pozn. aut.) Vyslýchal jej mjr. Ludvík Turek. Všichni hokejisté vojáci byli vězněni na Domečku a byli neobyčejně krutě stýráni Perglem, který se denně chlubil vyslýchajícím, tj. hlavně Turkovi a Součkovi, jací jsou to zdatní sportovci, že vydrží mnohem silnější rány pendrekem než staří vojáci.

Vězni byli stále hladoví a žízniví, Pergl jim dával jako lék Fenoftalein, což způsobovalo značné průjmy a oslabení. Bubník během měsíce ztratil polovinu váhy. Během výslechu bit nebyl, ale – jak byla Turkova praxe – psychicky přinucen k výpovědi, která mu byla Turkem přes jeho protesty, že uváděné věci jsou nepravdivé, diktována.“

Přiznání, o němž obvinění nic netušili

„Soudní protokoly na základě výpovědi sepisoval kpt. Antonín Straka, a to tak, že si zavolal obviněného, že jeho výslech končí a protokoly je třeba dát soudu. Ten sepsal vždy velmi rychle, byl upraven podle přání 5. oddělení, veškeré námitky, které při diktování Strakou byly obviněnými vzneseny, byly předem zamítnuty. Nepamatuji se, až na malé výjimky, že by někdo nějaké námitky proti obsahu soudního protokolu měl, a tento byl podepisován, aniž si jej obviněný přečetl.“

Tak pod tvrdým nátlakem vznikala ´přiznání´ stejně tak zatčených generálů, jako obyčejných vojínů, hokejistů armádního ATK (Bubník, Kobranov, Jirka, Španinger); v jejich případu se navíc spolu s plánováním nezákonného opuštění republiky hodilo i obvinění z dezerce. Hráči civilních klubů, především LTC (Konopásek, Roziňák), na tom byli ve vazbě na Pankráci přece jenom líp. Vladimír Zábrodský, kapitán a morální vůdce týmu, iniciátor nápadu na kolektivní emigraci a vyjednávač se zástupci emigrace, byl z celé trestní kauzy zcela vyřazen i jako svědek. (K jeho hanebnému případu se ještě vrátíme v souvislosti s procesem.)

Praktiky vyšetřovatelů 5. oddělení odhalila schůze KSČ

Výpověď Dagmar Králové jsem získal během sbírání podkladů pro první svazek tetralogie Utajené stránky hokejové historie, druhý díl Obětovaní šampióni. Zapůjčil mi ji její manžel, tehdy již sedmasedmdesátiletý JUDr. Cyril Král, v 50. letech soudce Nejvyššího vojenského soudu (NVS) v Kapucínské ulici. („Ačkoli jsme s Domečkem doslova sousedili, nikdo z nás ani netušil, co se tam děje…“) Když se již v únoru 1951 na členské schůzi KSČ 5. oddělení pravda o praktikách Pergla a některých vyšetřovatelů provalila, jako právník začal prosazovat důkladné objasnění. Přílišná aktivita však v tomto prostředí vedla postupně k jeho odvolání z funkce soudce i člena kolegia NVS, vyloučení z KSČ a nakonec i k propuštění. Po roce 1989 byl rehabilitován, povýšen do hodnosti plukovníka a vyznamenán medailemi Za službu vlasti a Zásluhy o obranu vlasti.

Do života nebezpečných dnů 50. let se v souvislosti s přípravami nejen hokejového procesu ještě v některém Co zaujalo v obsáhlém rozhovoru s dr. Králem vrátíme.

 

Jiří Macků

Vložil: Jiří Macků