Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stejné podmínky pro vzdělávání? Nakašlete si, troubové. Komentář Štěpána Chába

komentář 05.08.2020
Stejné podmínky pro vzdělávání? Nakašlete si, troubové. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Miloš Zeman při návštěvě školy k zahájení školního roku, taková pěkná školní ilustračka

Tak jsem zavolal na Úřad státní sociální podpory s dotazem, zdalipak se počítá do nákladů domácnosti také připojení k internetu, když člověk žádá o dávku na bydlení nebo dorovnání do životního minima. Paní na druhém konci drátu, podle hlasu milá a vstřícná, mi mile a vstřícně řekla: „Ne.“ Zkoušel jsem to jinak. Co takhle k jiné dávce, dá se připojení k internetu uvést jako náklad? A opět jsem se dočkal milé a vstřícné odpovědi silně připomínající tu předchozí. Takže ano, ani k pohřebnému vám připojení k internetu do nákladů neuznají. Kde to žijeme?

K tomu další milé info – školy letos dostaly v rámci dotací 60 000 tabletů a notebooků, které budou moci půjčovat žákům a studentům, pokud dojde opět k povinnosti zahájit distanční výuku. A teď čistě hypoteticky, pro koho konkrétně by notebook nebo tablet měl být? Většina dětí žije v rodinách, které jsou online. Můžeme vycházet ze statistik, kdy 80 % obyvatelstva České republiky je připojená k internetu. 20 % tedy není (vycházím ze statistiky, která pojednávala o roce 2018, čísla už mohou být nepatrně jiná). Oněch 80 % tedy bude mít i přístroj, kterým se k internetu připojí.

A ti ostatní?

Zbylí Jánošíci naší společnosti nemají přístroj k připojení, a tedy logicky ani samotné připojení. Předpokládejme, že tyto rodiny budou nízkopříjmové, v drtivé většině budou pobírat dávky sociální pomoci, tedy pro ně bude každá koruna dobrá. A přijít na Úřad státní sociální podpory s tím, že do nákladů je nutno připočítat i připojení k internetu, protože harant se musí učit a nasávat nové informace, je podle výše zmíněné milé a vstřícné, ale naprosto jednoznačné odpovědi, trochu bláznovství. Pro někoho je ta pětistovka za připojení k internetu opravdu moc. Sám jsem si takovým obdobím prošel, nebylo příjemné, člověk se vyděšeně rozhlíží po okolí a čeká, odkud ji zase chytne. Pětistovka byl problém. Strašný. Neustálé vymlouvání (prachy přijdou zítra, zaplatím, neodpojujte mi elektřinu), žadonění (práci hledám, není, dejte mi ještě měsíc podpory) a utíkání (…). Je to hnusné přežívání.

Takže ano, školy dostaly 60 000 tabletů a notebooků, ale státní správa není připravená na to, že by zahrnula připojení k internetu k nákladům na bydlení nebo do životního minima. Na podzim nás tak může čekat pohled na děti, které budou běhat po náměstích. Ne, nebudou lovit bobříky, nebudou lovit ani pokemony. Ony budou chytat veřejnou WiFi na zapůjčené tablety, aby měly přísun již povinného učení přes distanční formu výuky.

Internet jako základní potřeba

Horuji za to, aby se internet stal nedílnou součástí nákladových položek, které může člověk vykázat při žádosti o dávku sociální podpory. Už jen z pozice toho, že poplatky za televizi a rozhlas jsou do této nákladové položky zahrnuty. Ano, dá se to omezit na pevné připojení, nikoliv na datové. U pevného připojení je prostě cena fixní a nemůže se vyšplhat do nezvladatelných výšek. A upřímně, internet je mnohem záslužnější a užitečnější než televize s rozhlasem. Člověk si na něm vyhledává informace, které sám potřebuje, pro distanční výuku je pak vyhledávání informací základem. Program UčíTelka České televize byl při karanténě jistě prospěšný a přínosný, ale rozhodně nedostačující, protože neobsáhl celou škálu potřebného učiva. Logicky, že.

Příliš nechápu, proč připojení k internetu dosud není vedené jako základní výdaj každé domácnosti. Je snad internet přepychem pro bohatší vrstvu obyvatel? Stát šermuje digitalizací správy věcí veřejných, snad všechny žádosti už jdou vyřídit online, s úřady jde komunikovat online, proč tedy internet není uznán jako základní potřeba všech? Nevyhazujeme tím část společnosti… ze společnosti?

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace