Nejsem terorista. Dokud ho ze mě tedy neuděláte. Komentář Štěpána Chába
komentář
04.08.2020
Foto: YouTube repro
Popisek: Pro stát jsme všichni Usáma bin Ládin
Evropská unie si prosadila protiteroristickou vyhláškou zavedení biometrických údajů do nově vydávaných občanských průkazů. O uvedení do praxe v České republice se vláda pobaví po vládních prázdninách. A i když naše vláda ještě nedala své kladné stanovisko, věc se bere jako hotová. V občanském průkazu tak bude čip s anténou, elektronicky pak snímek obličeje a otisky prstů.
A já bláhový doposud žil v přesvědčení, že otisky prstů se odebírají jen kriminálníkům. Očividně nikoliv. Teď už to potěšení poputuje do každé domácnosti. A ano, jde to chápat i obhajovat. Musíme to těm teroristům nandat, zničit je, jsme přeci ve válce proti teroristům a je tedy naprosto v pořádku, když budeme za potenciální teroristy považovaní všichni. A vůbec, prý to má i další výhodu, v lékárně předložíte prý občanku a dostanete léky, které vám lékař předepsal. No neberte to.
Věříš státu? Jsi blázen
Dovolím si vrátit pozornost k nedávnému projednávání kamer monitorujících provoz na dálnicích. Vzniklo podezření, přišli s ním na webu Seznam Zprávy, že kamery na dálnicích budou z ranku těch moderních, které rozeznávají obličeje. Seznam Zprávy tvrdily, že kamerový systém bude nejen zaznamenávat obličeje řidičů, ale i celé osádky aut korzujících dálnicemi. Bylo z toho pěkné haló. Svoboda, právo na soukromí, totalitářské praktiky státu. Na to konto byl povolaný na kobereček vrchní čučkař Koudelka, kde musel vysvětlovat, proč BISka něco takového chce. A oficiální vyjádření Ministerstva dopravy, které po bouři poslalo projekt do stoupy? Prý BISka chtěla jen výseč SPZ automobilu, rozhodně ne identifikaci řidiče a zbytku osádky vozu. Jenže semínko nedůvěry bylo zaseté.
Heil budoucí Adolf
Ve dvacátých a třicátých letech se to v Evropě mlelo zcela běžným způsobem. Všichni měli v čerstvé paměti světovou válku a politici napříč kontinentem nejevili známky toho, že by rádi spustili druhou. Až ji, v rámci útočné i ustupující diplomacie, vyvolali. A přitom tehdejší problémy šlo řešit i jinak, než handgranátem v klopě, kde měl být spíše květ vlčího máku, aby se nezapomnělo. A přesto přišla řežba. A i v té době meziválečných dvacátých a třicátých let lidé věděli, že válka už nebude, že jsme jako společnost vyspělí a vyzrálí. Věřili v naší lidskou vyspělost.
I dnes víme, že jsme vyspělí a vyzrálí. Už zase to víme. A ano, skutečně nás může globální obchodní i politická provázanost do určité míry chránit před handgranáty v klopě. Ale víme to s naprostou jistotou? Nemůže se stát, že někde povstane další Adolf a zasekne do toho sekeru? Potenciál nynější problémy v Evropě rozhodně mají a nálady ve společnosti v různých zemích nejsou také bez potenciálu. A teď do toho přišla protiteroristická vyhláška, která úkoluje zavést do identifikačních průkazů elektronický obraz obličeje a otisků prstů. Když to vezmeme přes historickou paralelu, Hitler by měl s takovým zásobníkem osobních dat velmi lehkou práci s odesíláním nepohodlných do koncentračních táborů. A my s jistotou skutečně nemůžeme říct, že nový Hitler se právě teď nesnaží bezúspěšně dostat na nějakou akademii výtvarných umění.
Státu jen to nejnutnější
Stát nemá právo požadovat po občanech bez kriminální minulosti natolik osobní údaj, jako jsou otisky prstů. Netvrdím, že se toho chystá zneužít současné zřízení, jen upozorňuji na to, že případné další politické zřízení si tu laťku morálky může posunout o hodný kus níže. Pak už ale nebude cesty zpět. Ano, současné technologie člověka sledují a monitorují seč jim síly stačí. Toho kdyby se chopil budoucí Hitler, transporty se budou také plnit s efektivností zrobotizované společnosti. Ale chytrý telefon jde zahodit do rybníku, na internet se člověk nemusí připojit (případně přes anonymizovaný přístup). Ale vlastní ruce člověk jen tak nezahodí. Je moudré z nás všech dělat sprosté podezřelé? A kdy se já stanu z běžného a bezúhoného člověka člověkem pronásledovaným? Že je to věc vyloučená? Podobně, jako ve dvacátých a třicátých letech. Kolik s Hitlerem u moci zahučelo novinářů, protože špatně mysleli? Ono to trochu smrdí. Stát nemá vládnout, ale s péčí řádného hospodáře se starat o veřejné statky s důrazem na maximální svobodu jedince i společnosti. Sběr otisků prstů mi přijde tomuto konceptu vzdálený na hony.
Vložil: Štěpán Cháb