Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo for novej prezident? Šanci má každej omedajlovanej, obrejlenej či chytrej jak stádo opic. Fejeton Jiřího Macků

02.08.2020
Kdo for novej prezident? Šanci má každej omedajlovanej, obrejlenej či chytrej jak stádo opic. Fejeton Jiřího Macků

Foto: repro / zenysro.cz

Popisek: Zájem o nejnáročnější pražskou 'turistickou' trasu bude s blížícím se termínem prezidentských voleb stoupat a o výstup na samotný vrchol se zřejmě strhne lítá řež

Celonárodní gaudium, zvané přímá volba prezidenta České republiky, se uskuteční v roce 2023 poté, kdy 8. března skončí současnému prezidentu Miloši Zemanovi druhé funkční období. Nejzajímavější z nabízené pozůstalosti jsou především obyvatelné nemovitosti - hrad, zámek a jedna zemanská tvrz. Naopak v předávajícím protokolu není zatím zanesena žádná panelová králíkárna.

Jsme demokratická společnost, šanci by měl dostat každý. Osobně se ale domnívám, že jednou by stačilo, ať se dostane na každého, neboť na jednu funkci je nás mnógo. Podívejte se do Švýcarska na tamní prezidentský kolotoč: každý rok ho tam sedlá někdo jiný a mají se blbě?

Podle posledních zpráv svou kandidaturu odvolal autor tohoto fejetonu. Je to škoda, protože požadovaných 40 let zdárně splňuje dokonce dvojnásobně a taky v brýlích údajně vypadá docela inteligentně. Z těch nejvážnějších pretendentů tedy už zůstávají pouze následující.

Copak je to za kmány, co zuby si brousí na Lány?

Navíc se mírně hroutí naděje některých občanů, aby se mezi adepty vrátil dosud stále značně otřesený JAROMÍR SOUKUP. Ten se mezi ně původně zařadil ve chvílích, kdy se rozhodl z titulu své ředitelské ješitnosti a úsporných důvodů moderovat všechny publicistické pořady, chrlené Televizí Barrandov. Vlastním přičiněním však z listiny zájemců vypadl poté, kdy si ve vlastním ringu před zraky národa udělil pravděpodobně definitivní k. o. Byla to taková nečekaná pecka, že přítomní tři moderátoři, sami sebou považováni za celonárodní elitu této profese, původně přizvaní k tomu, aby se v tomto pořadu vzájemně znemožnili, nakonec šokováni splynuli v dojemném souznění, čímž nastolili otázku, k čemu jsou veřejnosti vlastně v této své formě zapotřebí.

Zaslouženě si ambice dělá MICHAEL KOCÁB, jenž už si atmosféru Hradu kdysi oňuchal. Amatérský budovatel Mostů a reprezentant správných Trendů, bývalý poslanec, jenž od nás hnal realizátory internacionální pomoci sviňským krokem až na Východ. Taky hudebník a skladatel, mezi jehož nejznámější songy patří ten s chytlavým refrénem, oslavujícím vlastní manželku ´Já mám Kocábku náram, náram, já mám Kocábku náramnou´. Na základě zážitků z působení v prezidentově blízkosti se zrodil světový sexy-hit S cizí ženou v hradním pokoji, ty další pak mapují vlastní politickou dráhu (Snaživec, Tatrman), odhalují plánování nového příštího světa v zázemí útulných kaváren (Pražákům je hej) či nestálost panských slibů, jak se na tom sám zblízka podílel (Povídali, že mu hráli).

Do boje o ryze český trůn bude moci vstoupit rovněž vítěz vyřazovacích bojů v rámci tzv. revanšistického (myšleno jako odveta za rok 2018 – pozn. aut., aby ho někdo příp. nežaloval) senátního sdružení neryze česky znějících nažhavenců FISCHER – DRAHOSZ - HILSCHER. Ideovou přípravu, spojenou s výukou české hymny a kvalitním tlumočením, již přislíbil kníže Kcharl von TOP, zatímco zahraniční sponzoring bude jistit kchamarad Posselt von Sudeten. Ze zasvěcených kruhů se však už dnes proslýchá, že opravdu reálnou šanci nemá ani jeden z této trojice neukojitelných politických dobrodruhů. Prý budou do jednoho z bojů předčasně odvoláni kvůli špatné výslovnosti, prý už stačí premiér.

Bude vyvoleným vojáček nový, byť poněkud papírový?

Válečnými půtkami zocelený generál PETR PAVEL by byl bezesporu zjevem na správném fleku. Bývalý předseda vojenského výboru NATO, první ex-komunista a ex-příslušník vojenské rozvědky ČSSR v této (na základě plánů jednoho předchozího prezidenta ČSSR údajně dávno zrušené…) imperialistické mírumilovné alianci, bavil v její bruselské centrále – pokud právě někde neválčili – kolegy náčelníky generálních štábů vzpomínkami na svého otce, jenž se tenkrát jako příslušník vojenské rozvědky (strom neroste daleko od spadlého jablka…) mj. zabýval zachytáváním a analyzováním zpráv - armád NATO.

Nesporný, leč poněkud nakašírovaný elegán, po Ludvíku Svobodovi druhý generál a válečný hrdina na Hradu, by se na známkách vyjímal zvláště v pestrém mundůru Andersenova Vojáčka cínového, zatímco nepříliš jistě by se zřejmě cítil jako prostý Voják papírový. Alespoň to tak naznačuje Okudžavův text: „On toužil zemi změniti, pro všechny štěstí dobýt. Sám ale visel na niti, vždyť byl jen papírový. / Do ohně šel by rád, za jiné, za vás, kdo ví? To by však rozesmálo vás – vždyť byl jen papírový! / Chceš do ohně? Tak běž si, běž! On slůvka nevyslovil, vykročil – shořel. Žádná řež, vždyť by jen papírový“.

Vzhledem k tomu, že se očekává další nekontrolovaný nával zájemců o trasu Hrad - zámek, nelze bohužel ani vyloučit pokračování tohoto informativně kádrovacího materiálu.

 

Jiří Macků

Vložil: Jiří Macků