Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

EU má tragickou propagaci. Přispějete? Přečetli jsme

30.07.2020
EU má tragickou propagaci. Přispějete? Přečetli jsme

Foto: Facebook

Popisek: Z akce Pulse of Europe: Nadšenci a fakt velké vlajky EU. To ale nestačí

Na webu Parlamentní listy.cz si všimli, že prounijní občanské hnutí Pulse of Europe vyzvalo fanoušky Evropské unie k darování peněz. Krátký článek má titulek ´Potřebujeme peníze! Aktivista Peszynski nežádá mnoho. Pomoci můžete i vy´. Mno, nový web asi nebude stačit. A také dost záleží na tom, jaký bude.

Hnutí potřebuje vybrat alespoň třicet tisíc korun na nový web. Facebooková stránka, která propaguje Evropskou unii, Pulse of Europe, na svém Facebooku vyzvala své příznivce ke sbírce. Peníze shání kvůli potřebě nových webových stránek, alespoň to uvádí ve svém příspěvku.

„Potřebujeme nové webové stránky. Se stávajícími už nejsme spokojeni. Chceme, aby pro vás byly větší službou a aby skutečně uměly shromáždit příznivce EU a společné Evropy v Česku,“ psal Pulse of Europe v příspěvku. Jejich údajně amatérské možnosti na internetu se již měly vyčerpat. Právě proto potřebují profesionály. „Na tento projekt potřebujeme minimálně 30 000 Kč. Přispějte, prosím, přes portál Darujme.cz. Je to jednoduché. Děkujeme!“ vyzvala stránka příznivce Evropské unie.

 

+

Jsem proevropská. To už jsem napsala mnohokrát a pokusila jsem se několikrát i vysvětlit, proč. Což ale neznamená, že se vším, co EU dělá, souhlasím. Poslední dobou tedy většinou nesouhlasím. Ale pořád jsem proevropská, viz článek nahoře. Proč to říkám? Aby bylo jasno, z jakých pozic vycházím. A teď dám slovo Pulse of Europe: „České Pulse of Europe začalo po svém evropském vzoru zejména jako pozitivní setkávání v ulicích. Vzhledem k téměř naprosté absenci sebevědomého proevropského hlasu v českém prostředí jsme postupně začali přidávat další aktivity a nyní fungujeme jako koordinační platforma pro české Evropany. Zejména se jedná o informační a aktivistickou činnost na sociálních sítích a při různých akcích „v reálném světě“. Řídíme se přitom našimi základními .“ To je pěkné, s tím mohu souhlasit. Ale.

-

A co je tedy špatně? Je to málo, je to pozdě, není to skoro vidět, přesvědčuje přesvědčené. O přesvědčování ostatních nemůže být ani řeč. A tím nemyslím vyslovené odpůrce, ale velké procento nerozhodnutých a váhajících, kteří tvoří ´šedou zónu středu´ a nemají dosud pevný názor. Za což nemůže až tak Pulse of Europe (proč anglicky, protože jsme ´evropští´?), ale EU sama.

Její self promo, čili sebepropagace je doslova tragická. Je to již dvacet let, co jsme do EU vstoupili. A co o ní víme? Prdlajs. A to je první a možná největší trabl.

A proč? Protože samotná unie je A) složitá, komplikovaně docházející ke svým stanoviskům (což buď jinak nejde, při takovém množství států, anebo jde o ´dětskou nemoc´, abych citovala Lenina 😊, anebo oboje). B) EU je děsně sebestředná, takže si sama šuftí cosi v Bruseli a předpokládá, že je čistě naší starostí vypátrat, co vlastně. Což je fatální omyl, na který možná dojede.

Mám s touto unijní arogancí dlouholetou zkušenost. Jako šéfredaktorka webu (jehož autoři mají na EU ve většině případů opačný názor než já) jsem se mnohokrát pokoušela dostat na stránky Krajských listů.cz sérii článků, přinášejících zajímavou, čtivou formou tvrdá fakta o EU, prostě víc, než se dočteme na Wikipedii - osobní zkušenosti, zákulisní vyjednávání, jak to tam přesně funguje, jak to chodí. A proč. Leč - marná snaha.

Dvě v Praze sídlící organizace, které by to měly mít z logiky věci na starosti (volala jsem tam, žebrajíce o přísun relevantních článků), to nezajímá, akorát mě pozvali zadáčo do Bruselu. Dík, ale co bych tam asi viděla? Chodby, kanceláře, kompy, tiskárny, vlajky? Tak nic, další pokus.

Samozřejmě by bylo nejlepší, kdybych měla prachy na velmi slušné honoráře a sehnala si novináře, znalé věci. Nemám. Ty prachy.

Tak jsem zkoušela využít ´evropské volby´ před dvěma lety a oslovila stranu, kterou sama volím – Piráty. Nutno říci, že před volbami se alespoň trochu snažili a měli jsme na KL rubriku ´S Pirátem na palubu EU´. Oslovený europoslanec (tehdy kandidující) Mikuláš Peksa něco napsal. Asi třikrát, pak jsme spolu udělali rozhovor, na jehož konci slíbil, že pokud se do Bruselu dostane, bude podávat zprávy. Takže jsem ho půl roku prudila. Výsledek? Čistá nula. Po stížnosti na mediálním odboru Pirátů mně předhodili europoslankyni Markétu Gregorovou. Napsala dvakrát a šlus na Brno (je z Brna, děvčica, aspoň myslím).

Zkrátím to, zkoušela jsem i europoslance jiných stran v naději, že je jejich elementárním zájmem komunikovat s domácími voliči. No, očividně není. Všichni dříve či později řekli: „Já na to nemám čas, ale jestli máte nějaké otázky, tak je pošlete.“ Bezva. Jenže já chodu EU rozumím jak koza petrželi, tak na co se mám ptát? ´Jak se máte, jak se vám líbí Brusel a mimochodem, co je nového?´  

Je zřejmé, že jakmile se kterýkoliv europoslanec / europoslankyně dostane do oné Bruseli, už na letišti Zaventem chytí virus unijní sebestřednosti a arogance – tady se dělá evropská politika a já jsem ten, KDO ji dělá, Prágl daleko, svět na dlani. Navíc, očividně, komunikace s miliony evropských voličů NENÍ prioritou EU jako takové.

Přestanu skuhrat, jak si, dle mého skromného názoru, EU podřezává větev, na níž sedí (co Brexit, ha?) a přednesu návrh. EU má peníze, spoustu peněz. Tak ať na to angažuje profíky, po jednom z každé členské země. Za ČR s dovolením nominuji Martina Jaroše. Jasně, musí se slušně zaplatit, ale v rozpočtu EU by ta částka byla jen plivnutí do moře. Středozemního, oblíbené imigrantské trasy. A já přidám pár kaček Pulse of Europe na nový web. 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace