Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čeští ´elfové´ se s rozeběhem kopli do vlastního pozadí. Komentář Štěpán Chába

komentář 30.07.2020
Čeští ´elfové´ se s rozeběhem kopli do vlastního pozadí. Komentář Štěpán Chába

Foto: Facebook

Popisek: Bohumil ´Bob´ Kartous, redaktor Britských listů a mluvčí českých elfů

Čeští elfové jsou projekt postavený na anonymním reportování o takzvaných dezinformačních webech. Za iniciativou nestojí nikdo konkrétní, který by převzal za svou činnost právní zodpovědnost. Jako mluvčí u nich vystupuje Bohumil Kartou, redaktor Britských listů. Cílem elfů je vypořádat se s názorovou opozicí tím, že ji označí za dezinformační a manipulující. Sami sebe elfové definují takto: „Čeští elfové jsou občanským hnutím, které mapuje, analyzuje a aktivně bojuje proti cizím dezinformačním kampaním na českém internetu.“ Nu, dejme tomu. Ovšem jejich poslední svodka má pro elfy nešťastnou dohru. Ozvala se advokátka, kterou elfové zařadili do ‘dezinfoscény‘.

Advokátka Monika Čírtková napsala text, který se týkal útoků vůči Haně Lipovské, čerstvé člence Rady České televize, která poukazovala na to, že z odkazu Milady Horákové se stává prázdná fráze a ti 'správně' smýšlející jí za to vystavili na velmi pěkný pranýř. Advokátka Čírtková se postavila ve svém facebookovém statutu na obranu Lipovské, v něm se zděsila nad vulgárností a agresivitou útoků. Text převzaly Parlamentní listy a daly jej do patřičného kontextu s děním kolem Lipovské. V tu chvíli začalo elfům nejspíš jiskřit před očima. Čírtková se následně dostala do svodky elfů pod názvem ‘dezinfo-weby monitoring (1.týden 07/2020)‘.

Je to názor

Na to konto se Čírtková ozvala přímo Českým elfům s tím, aby byla ze svodky o dezinformacích stažena. Její text, jak napsala, neobsahuje dezinformace, dokonce ani informace, ale prostě vyjadřuje názor. Nejdříve elfové Čírtkovou politovali, že i jí Parlamentní listy „kradou“ texty a pravili, že stažení ze svodky není možné, protože je potřeba monitorovat to, co dezinformátoři řeší, v čase i prostoru a není tedy možné zpětně do svodky zasahovat. Čírtková upozornila, že Parlamentní listy mají výslovný souhlas citovat její statusy na Facebooku a stále trvala na stažení ze svodky. Načež se Čeští elfové pokusili advokátku dehonestovat slovy: „Takže paní Čírtková nám sem teď nahání svoje fans... to jen pro ilustraci, o co tady jde...“ v reakci na to, že advokátka den po prvotní žádosti upozornila své přátele na Facebooku na probíhající diskusi. „V žádném případě, vždyť jsem na nedorozumění upozornila zcela věcně a zdvořile již včera večer,“ napsala Čírtková. Od té doby elfové mlčí. Text o Čírtkové ze svodky nestáhli.

A právě i na tomto případu je vidět, čemu chtějí elfové všemi silami bránit. Ne toliko vlivům cizích mocností, ale názorovému kypění ve společnosti. Ve svodce elfů k tématům na Parlamentních listech stojí: „Pokračují komentáře k výročí justiční vraždy Milady Horákové. Z dalších domácích zpráv jsou tu aktivity Milionu chvilek a rozhodnutí soudu ve věci nenalezeného prezidentova článku ‘Hitler je gentleman‘ od Ferdinanda Peroutky. Řeší se stále demonstrace proti rasismu a nutnost policejních postupů. Kromě vzniklé situace a kritiky USA se tradičně řeší EU pod (trvalým) německým vedením. Staronovým univerzálním tématem je migrace do EU a střety s uprchlíky.“ Kde je v tom ten vliv cizích mocností? Ano, jde zkonstatovat, a to nejspíš bez toho, abych se mýlil, že pohled, který zprostředkovávají Parlamentní listy, se elfům nelíbí, protože Parlamentní listy nezprostředkovávají ten ‘správný pohled‘ na věc. Ale stejná témata řešila prakticky všechna média. Takže jde skutečně o ten správný pohled na věc? Ten je potřeba onálepkovat? To trochu děsí.

Globální pohled na dezinformátory

Elfové se obhajují tím, že potřebují vytvořit jakýsi globální pohled na web, který monitorují, aby si mohli složit celkový obraz jejich kontrašpionáže: „Dezinformační nebo propagandistická média neužívají jen jednoduché lži, aby dosáhly svého cíle (to by bylo snadno odhalitelné, nedůvěryhodné, tj. kontraproduktivní). Užívají poměrně komplexní mix různorodých zpráv, názorů a informací, z nichž naprostá většina se nedá sama o sobě označit jako vyložená lež. Teprve až jejich mix v konečném důsledku je zavádějící a posouvá vnímání reality určitým směrem, který je na úrovni jednotlivých textů těžko postřehnutelný.“ Četl jsem vyjádření elfů třikrát a vyplývá mi z toho jediné – názor, který není náš, je chybný a je třeba jej zahrnout do svodky a tím jej znehodnotit. A to i kdyby na něm nebylo nic závadného. Božínku. Sem přesně jsme to chtěli dopracovat. Ke kárným posudkům, svodkám a vyřazování z veřejného života nálepkováním.

Jste dezinformátor

Dám ilustrační příklad. Dejme tomu, že k advokátce Čírtkové přijde klient poptávající její služby. Na všem se dohodnou, uchystají podepsání smlouvy, ale před podpisem si klient, třeba cestou metrem, přečte, že Moniku Čírtkovou Čeští elfové zařadili mezi dezinformátory. A protože to bude trochu trouba, podlehne vábení totalitních praktik, a prostě celou dohodu s advokátkou odpíská. Je to v pořádku? Monika Čírtková dostala nálepku od novodobé Rudé gardy, která monitoruje opoziční kypění názorové plurality a svými svodkami se tu pluralitu snaží nabourávat.

Ale zase, je tu ten globální pohled na onoho dezinformátora. Ten je třeba vytvořit a teprve z celkového pohledu jde určit, že je to vlastně dezinformátor. Jak píšou elfové: „Dezinformační nebo propagandistická média neužívají jen jednoduché lži, aby dosáhly svého cíle (to by bylo snadno odhalitelné, nedůvěryhodné, tj. kontraproduktivní)...“ Jenže tady zafunguje zcela jednoduché psychologické poznání – chci-li někde něco vidět, tak to tam také uvidím. Příklad žárlivce. Žárlí a prostě vidí v každém pohledu své partnerky touhu mu zahnout. A žárlí o to víc. Příklad elfa. Hledá dezinformace a prostě je uvidí i ve zcela prostém a zdravém názorovém kypění ve společnosti. On si je tam prostě dosadí, i kdyby tam nebyly. Stejně jako žárlivec. Není to trochu pomatený pohled na demokracii? Takový, jako kdyby skutečně vypadl z instruktážní brožurky Rudé gardy. A hlavně, nejde takový pohled aplikovat sakum prásk na všechny mediální domy?

Čeští elfové jako dezinformátoři

Práce Českých elfů je pocitová. Nepředkládají fakta, jen s příznaky jisté hysterie udílejí nálepky. Neukazují faktury z Kremlu nebo Pekingu, tedy podle nich z nepřátelských mocností, které chodí do redakce Parlamentních listů a dalších ‘dezinformačních‘ webů. Prostě jen klevetí o tom, že to tak nejspíš bude, což trochu připomíná Goebbelsovo – stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Je to totalitní metoda. A je to metoda, kterou srdnatě připisují právě ‘dezinformátorům‘. V demokracii, kterou se elfové jali chránit, je základem diskuze, střet odlišných názorů, nikoliv prosazování toho jediného. Jak to, že to neví? Jak to, že to nechtějí vědět? Odlišnost názorů není jen o tom, jestli je deka modrá nebo spíše tyrkysová, ale i o tom, jestli souhlasím, nebo nesouhlasím s přijímáním migrantů, jestli je cesta s Evropskou unií správná, nebo není, jestli obdivuji, nebo zavrhuji Rusko. A tam je ten střet mnohem křiklavější, ale také celkově důležitější pro samotnou demokracii. Nebo se mýlím a měli bychom se dohadovat jen nad barvou deky a svorně při pěti minutách nenávisti proklínat ty, které nenávidět máme a musíme?

A co víc, Čeští elfové používají ve svých svodkách trochu vulgární manipulaci. Dávají na roveň web Sputnik, který je oficiálně skutečně placen Kremlem, protože je to kremelský magazín, s ostatními weby a tím říkají: podívejte, je to to samé, jsou to Kremlem placení trollové a my, čeští elfové, je z našeho rybníčku vypudíme. Ale důkazy pro to, že ostatní weby jsou placené Kremlem, nemají. Jen předkládají vulgární manipulaci a snaží se tak odstřelit jiný, než ten 'správný' pohled na svět. To je přeci hodně daleko od obrany demokracie.

A kdo hlídá naši demokracii ve spolku Českých elfů? Jsou to nestranní odborníci? Stačí zopakovat jednu z jejich odpovědí: „Takže paní Čírtková nám sem teď nahání svoje fans... to jen pro ilustraci, o co tady jde...“ Odpovídá takovým stylem odborník, nebo předpojatý člověk, který prostě vytáhl do trochu hloupoučké války? Celou diskuzi si můžete přečíst ZDE. A rozhodně to udělejte, je to fascinující čtení a doklad toho, že jsme skutečně v těch 'správných' rukách.

 

Vložil: Štěpán Cháb