Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hercem? Nikdy! Zamilovaný byl po uši a dvě ženy se s nečekanou tragédií nikdy nevyrovnaly. Tajnosti slavných

29.07.2020
Hercem? Nikdy! Zamilovaný byl po uši a dvě ženy se s nečekanou tragédií nikdy nevyrovnaly. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Tomáš Holý při natáčení filmu Za trnkovým keřem

VIDEO Diváci ho nepřestávají milovat, i když od jeho tragické smrti letos uplynulo už třicet let. Teprve před deseti lety přišla některá média se ‘zaručenou‘ zprávou, že řídil opilý. Jak to bylo doopravdy a proč se bulvár snažil naházet na populární dětskou hvězdu špínu? (Pokračování z pondělí 27. července)

Jeho cesta ke slávě začala úplnou náhodou. Kluk s rošťáckýma očima a nakažlivým úsměvem měl nejen mimořádný talent a charisma, ale také dar zaujmout diváky. Rád pozoroval lidi, měl sklony k filozofování, na otázku, jestli se bude herectví věnovat i v dospělosti, ale vždycky tvrdošíjně odpovídal, že nikdy. Nejspíš protože byl sice slavný, na cestách se štábem ale strávil mnohem víc času než ve škole. Takže zatímco jeho kamarádi dělali lumpárny, Tomáši Holému obyčejné klukovské dětství utíkalo pod rukama. „Chci být sexuologem, ne hercem,“ prohlásil prý ve čtrnácti. Později začal studovat práva, roztomilého Vaška v něm poznával už jen málokdo. Měl partu dobrých kamarádů a také velkou lásku, začínající zpěvačku Lucii Bílou.

 

Pod Jezevčí skálou:

Pětiletka stačila

O tak obrovském úspěchu si spousta známých herců může jenom nechat zdát, Tomáš byl prostě talent. Na cestách se štáby strávil víc času než ve škole, přesto se mohl pochlubit vynikajícím prospěchem. Svět filmu ale zcela pohltil čtyři roky jeho dětství, takže ani není divu, že si na prahu dospívání řekl, že je nejvyšší čas začít žít stejně jako jiní kluci. Dokončil roztočené projekty a natočil ty, které už slíbil, což trvalo ještě další dva roky. Pak už odmítal nabídky filmových rolí i účast v zábavných pořadech. Navzdory úspěchu během své kariéry rozhodně nezbohatl, dětští herci tehdy dostávali tabulkový honorář 120 korun za den, až v roce 1980 mu dali za Prázdniny pro psa dvojnásobek, takže si přivydělával různými brigádami, od úklidu až po pomocné stavební práce.

 

Prázdniny pro psa:

Zamilovaná Lucie

V roce 1986 odmaturoval na gymnáziu a byl přijat ke studiu na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Poslední pokus dostat ho zpátky před kameru učinila Marie Poledňáková v roce 1989, ani ona ale neuspěla. Krátce před listopadovou revolucí se seznámil s Lucií Bílou, která v té době právě rozjížděla sólovou kariéru, jejich vztah ale trval jen pár měsíců. Ukončila ho tragická autonehoda, při níž přišel Tomáš o život, pouhých devět dnů před dvaadvacátými narozeninami. Až po letech se nečekaně objevila v tisku zpráva, že vlastně tenkrát řídil opilý. Informace, která neměla se skutečností ani zbla společného, zřejmě měla jen zvednout prodejnost jistého bulvárního deníku. Co se tedy 8. března 1990 v romantické krajině Českého Švýcarska poblíž Kytlice doopravdy stalo?

 

Prázdniny pro psa – Black v akci:

Psa Blacka hrál Tomášův pes, ve skutečnosti se ale jmenoval Alton

Očitý svědek promluvil

Před časem kontaktoval redakci Krajských Listů muž, který se případu Tomášovy havárie věnuje léta a podařilo se mu najít svědka, jenž v onen tragický den byl na místě tragédie jako první. „Mluvil jsem s důvěryhodným svědkem, který seděl celou dobu v restauraci vedle Tomáše, a když po nehodě přiběhl v šoku Tomášův spolujezdec, byl to právě on, kdo našel nabourané auto a dával Tomášovi první pomoc,“ prozradil nám Tomáš Franke. Informaci, že by Holý řídil pod vlivem alkoholu, důrazně odmítl. „S alkoholem je to prosté. Tomáš přijel do Polevska, přivezli ho kamarádi. V hospodě Na křižovatce se najedl, dal si k jídlu jedno pivo, a pak až do nehody cucal Kofolu a hrál kulečník. Mezitím uplynuly nějaké dvě tři hodiny, takže nějaký malý zbytkový alkohol tam možná byl, ale rozhodně ne v takové dávce, že by Tomáš při smyku reagoval zpomaleně.“

 

Hrajeme si jako děti:

Zrádná škodovka

Shodou okolností byl v osudný den nedaleko i pan Franke, ve vesnici jen pár kilometrů vzdálené od nehody. Proto přesně ví, jak to tenkrát na tamních silnicích vypadalo. Během dne se oteplilo, k večeru klesla teplota mírně pod nulu, takže se vytvořila tenká, souvislá a průhledná ledovka. Takzvaný černý led byl i v osudové zatáčce. Romantická krajina v Českém Švýcarsku poblíž Kytlice, jež je proslaveným chalupářským sídlem českých herců, je takových ‘pastí‘ na řidiče doslova plná. K havárii došlo v zatáčce, která má podle Frankeho podobně zrádný sklon jako třeba pražská ulice U Rajské zahrady, v níž Josef Abrhám v komedii Vrchní, prchni roztlačoval svůj Velorex. Navíc Tomáš řídil červenou Škodu 120. „Tahle auta s motorem i náhonem vzadu se ve smyku chovají trochu divně, těžší zadek auta s motorem se vás snaží předběhnout. Je to trochu nebezpečné pro lidi, kteří na to nejsou zvyklí,“ vysvětlil Franke řidičům, kteří s těmito vozy neměli tu ‘čest‘. A právě v tom je podle něj třeba hledat příčiny nehody. „Tma, od Kytlice dolů je to pořádně z kopce. Tomáš asi chtěl před zatáčkou zpomalit, dostal se do smyku, možná na tahle přetáčivá auta nebyl zvyklý a trochu zazmatkoval, a malér byl hotov.“

 

Jednička za dobrou dívanou:

Jak se dělá senzace

Při čelním nárazu do stromu utrpěl spolujezdec pouze lehké zranění, Tomáš ale zůstal zaklíněný v autě a při převozu do nemocnice zemřel. Fáma o alkoholu, který měl mít údajně v krvi, se zrodila podle Frankeho až později, při dvacátém výročí nehody v roce 2010. „Blesk tehdy vypátral a zkontaktoval stejného člověka, od kterého mám informace o nehodě i já. Je to Roman Stromecký, Tomášův kamarád, který s ním tehdy seděl v hospodě u stolu. A on pak utíkal cestou na Kytlici, našel auto a dával Tomášovi první pomoc. Ochotně jim v dobré víře vše vyprávěl a za několik dní se nestačil divit, co si o tom přečetl,“ dodal. Po tak trpké zkušenosti se kamarádi a Tomášova maminka dohodli, že už nebudou novinářům poskytovat žádné informace.

 

Jmenuju se Tomáš:

Lucie Bílá se stala v roce 2017 kmotrou knihy Jmenuji se Tomáš, kterou napsal Ota Kars, kamarád, který je kdysi seznámil, a se křtem byla spojena výstava fotografií z Tomášova života. Těsně před odjezdem na představení Sestry v akci zpěvačka nabídla hostům, aby si přivoněli k Tomášovu parfému, a dodala: „Zapomenete, co vám kdo říkal nebo udělal, ale nezapomenete, jak voněl.“

Malý zachránce

Se smrtí jediného syna se Tomášova maminka Marie nikdy nevyrovnala. Už jen přežívala, zůstala sama a zemřela 30. prosince 2013 v pouhých 68 letech. O pohřeb se postarali její přátelé a Tomášovi spolužáci, kteří ji celé roky navštěvovali. Ani léta po své smrti ale Tomáš Holý nepřestal překvapovat a občas se objeví další informace. „Například právě před pár dny jsem mluvil s paní Monikou Kvasničkovou, asi ji znáte jako dceru učitelky Hajské ze seriálu My všichni školou povinní. Hrála s Tomášem v jeho posledním filmu Prázdniny pro psa. Vyprávěla mi, že spadla pod jez pod Karlštejnem. Tomáš tam pro ni hupsnul a zachránil jí život. Bylo mu tehdy asi dvanáct,“ dodal Tomáš Franke. Monice bylo jedenáct a hrála Milenku. Dozvěděli jsme se díky němu další dosud neznámou událost ze života nezapomenutelné dětské hvězdy, která nás nikdy nepřestane bavit i dojímat.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská