Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Klaus své angažmá v těchto volbách zabalil. Čtěte, o co mu jde ve skutečnosti a co ho tak zklamalo

29.08.2013
Klaus své angažmá v těchto volbách zabalil. Čtěte, o co mu jde ve skutečnosti a co ho tak zklamalo

Autor: Stránky VK

Popisek: Václav Klaus se v těchto předčasných volbách angažovat nebude.

„Je to taktické a uvážlivé rozhodnutí, protože by nezazářil, jeho návrat do politiky nebyl celospolečenský krok, šlo by o menšinovou aktivitu,“ je přesvědčen sociolog Jan Hartl. A dodal, že to Václavu Klausovi možná dává větší prostor pro to, aby z nepolitické pozice komentoval a nepřímo ovlivňoval politické dění.

Sociolog Daniel Kunštát přiznal, že mu k bývalému prezidentovi Václavu Klausovi nesedělo, že by si osedlal malou bezvýznamnou stranu a zkusil s ní něco udělat. „Je vidět, že strategické uvažování pořád má, spočítal si, že pravice prohraje. Už dřív se mluvilo o tom, že by pro něj vstup do politiky v této chvíli nebyl úplně výhodný, že by si spíš měl počkat na to, až pravice prohraje, a teprve potom sestoupit shůry jako zachránce pravice, hlavně ODS,“ řekl Parlamentním listům.cz. To neznamená, že by snaha exprezidenta byla v těchto volbách předem odsouzena k nezdaru. Václav Klaus je podle sociologa známá osobnost, je to určitá značka, kterou by část lidí volila, ale i kdyby se jím vedené strana dostala do parlamentu, neměla by téměř žádný vliv.

Cílem exprezidenta je ovlivňovat stranu, kterou zakládal

Kunštát přirovnává Václava Klause k Miloši Zemanovi, kdy pro něj SPOZ je jen prostředkem, aby dokázal ovlivňovat silnou sociální demokracii, jak už se mu prý dnes daří. „Totéž si myslím o Václavu Klausovi. On sice nezvolil variantu, že půjde do politiky přes nějakou svoji stranu, ale myslím, že má dlouhodobý cíl, a tím je nějakým způsobem převzít moc nebo minimálně zvenku ovlivňovat ODS, protože to je strana, která má potenciál, aby se jí voliči zase vrátili,“ konstatoval. Václav Klaus si zřejmě říkal, že než být teď lídrem nějaké volební koalice, která by měla pět, šest procent, a možná by se do parlamentu ani nedostala, je lepší si počkat na příhodnější okamžik, až bude ODS na kolenou a bude zoufale hledat někoho, kdo by ji vyzvedl do politických výšin. „Zdá se, že na to sází,“ míní sociolog.

Kontroverzní amnestie ubrala Klausovi příznivce

Odborníci také poukazují na to, že počet příznivců Klause je menší, než byl před kritizovanou novoroční prezidentskou amnestií. „Nejsem si jist, jestli lidé už zapomněli,“ uvedl Kunštát.

Ale i když hlava státu požívá vážnost a úctu automaticky, je něco jiného, jak by jméno bývalého prezidenta fungovalo ve stranické politice. „To jsou dvě úplně jiné kategorie,“ míní Daniel Kunštát. Myslí si, že kdyby se Václav Klaus spojil se Suverenitou Jany Bobošíkové, měli by šanci dostat se do parlamentu. „Vidím ji jako stranu pětiprocentní, maximálně tak silnou z hlediska volební podpory, jako jsou KDU-ČSL nebo zemanovci. Určitě by to nebyla strana, která by mohla výrazně zamíchat kartami jako třeba strana nejsilnější napravo od středu. To určitě ne,“ prohlásil pro Parlamentní listy.cz sociolog.

Návrat bývalého šéfa ODS do politiky veřejnost příliš nevítala

I průzkumy veřejného mínění podle Jana Hartla ukázaly, že znovuvstoupení Václava Klause na politickou scénu se netěšilo přílišné podpoře obyvatel. „Václav Klaus si velmi pohoršil záležitostí kolem amnestie,“ shoduje se s Danielem Kunštátem. „I kdyby to udělal, mohl by s hrstkou svých věrných nalákat své příznivce, mohl by vytvořit menší stranu, ale nebyl by to celonárodní fenomén, kterým by zaplnil existující poptávku. Možná by se dostal přes pět procent, protože naše současná politika trpí absencí výrazných osobností a Václav Klaus je přes veškeré výhrady vnímán jako silný politik, ale nebylo by to něco, co by bylo naplněním dlouhodobého volání veřejnosti. Byl by to prostě menšinový projekt,“ vysvětlil Hartl.

Sám uznal, že by volební subjekt nesplňoval jeho představy

Ke stejnému závěru došel Václav Klaus, když ve svém prohlášení uvedl, že „v krátkém čase, který do voleb zbývá, lze sice vytvořit volební subjekt, který by určitým způsobem mohl uspět, ale nesplňoval by představy, s nimiž se v politice pohybuji, a který by i při případném volebním úspěchu mohl v politice dlouhodobě standardně působit“. „Proto jsem se- po dlouhém a bolestném rozhodování - rozhodl v těchto volbách nekandidovat,“ dodal bývalý prezident.

Možná očekával masové přesuny z ODS

Proč tedy v minulých dnech Václav Klaus veřejně potvrdil, že vážně uvažuje o svém angažmá v politice? Mnozí už s ním začali spojovat svoji politickou budoucnost – nejen šéfka Suverenity Jana Bobošíková, ale i bývalí a současní členové ODS, někteří dokonce kvůli tomu opustili občanské demokraty jako Boris Šťastný a Jiří Janeček. Podle odborníků možná Václav Klaus čekal silnější reakci svých bývalých spolustraníků a strany, kterou zakládal. Řada jeho věrných příznivců mu sice slovně vyjádřila podporu, ale současně zdůraznila, že ODS neopustí. „Je otázka, do jaké míry oceňuje svou současnou roli v členské základně ODS,“ prohlásil Kunštát.

Třeba zakladatel ODS čekal, že pár alespoň trochu významnějších politiků z ODS odejde a přidá se k němu. „Jestli očekával masové přesuny, ty se nekonaly. Ti, kteří se k němu přidali, byli z ODS vyautovaní, a to z dost dobrých důvodů,“ dodal sociolog o jménech jako Boris Šťastný, Vlastimil Tlustý, Jiří Janeček nebo Jan Florian. Podle Jana Hartla toho naopak mohla ODS využít. „Mohli prohlásit, že z ODS odcházejí ti, kteří by stejně museli odejít, protože potřebují stranu oživit a očistit a tito lidé pro ni představovali přítěž. To by byl jasný názor, a kdyby to ODS udělala dobře, mohlo jí to dokonce pomoci,“ řekl Hartl Parlamentním listům.cz.

Lavírováním možná ztratil mocenské zázemí uvnitř strany

Zařazením zpátečky však Václav Klaus podle sociologa mohl oslabit své příznivce v ODS. „Pokud chtěl ODS jen postrašit tím, že se spojí s jiným politickým subjektem, nejsem si jist, jestli v tomto okamžiku neztratil v ODS vliv. Všichni jeho věrní, kteří ho podpořili, nebudou mít na růžích ustláno, pokud ve straně zůstali. On tím lavírováním de fakto oslabil svoji vnitrostranickou pozici i postavení svých dlouholetých příznivců, kteří ho v ODS propagovali. Otázka je, jestli tím neztratil mocenské zázemí uvnitř strany,“ zamýšlí se Daniel Kunštát. Ale všechno se podle něj v budoucnu může změnit. „Nevíme, co bude za rok, třeba když ODS dostane ve volbách pět procent, zesílí volání po radikálním zvratu,“ podotkl.

Ale pomoc pravici nevyloučil ani teď, ani v budoucnu

I Václav Klaus ve svém prohlášení uvedl, že tímto pokusem pro něj nic nekončí. „V průběhu následujících dvou měsíců rád aktivně pomohu těm, kteří i beze mne do tohoto volebního souboje půjdou. Po uskutečnění předčasných voleb a po seznámení se s jejich výsledkem jsem připraven - společně se všemi, kteří o to budou stát- se ptát, co s pravicí v naší zemi a s jejím dosud nejvýraznějším představitelem, Občanskou demokratickou stranou, v budoucnu učinit,“ uvedl Václav Klaus a potvrdil tak spekulace sociologů, že si Klaus počká na prohru pravice.

Je otázka, jestli by bylo pro ODS dobré mít Václava Klause v čele

Ale Daniel Kunštát si není s jist, že by ODS Václav Klaus pomohl, i kdyby byla na kolenou. „Pokud chce být ODS stranou pěti, sedmi, maximálně deseti procent voličů, tak je Václav Klaus bezvadná volba, toho s Klausem dosáhne, ale jestli má ambice neoslovit jen tvrdé odéesáky z 90. let, ale i jiné voliče, kteří k Václavu Klausovi nemají intimní vztah, není pro ně dobré mít Václava Klause v čele,“ je přesvědčen Kunštát.

Jestli Suverenita měla nějakou šanci, tak s Václavem Klausem

Pomohlo Klausovo uvažování o spojenectví se Suverenitou alespoň její šéfce Janě Bobošíkové, která se díky Klausovu koketování s návratem do politiky dostala v předvolebním období do médií? Ve sněmovních volbách v roce 2010 strana získala kolem čtyř procent hlasů, takže Suverenitě utekl jen o fous vstup do poslaneckých lavic. Přidá jí pozornost médií potřebný počet voličských hlasů, aby pětiprocentní hranici přeskočila? Sociologové si nemyslí, že by se tím její naděje zvýšily. „To, že Suverenita získala před třemi roky čtyři procenta hlasů, ještě neznamená, že je bez Klause získá i dnes,“ míní Daniel Kunštát. Upozorňuje, že do hry vstupují další faktory, jako je existence nových hnutí Andreje Babiše a Tomia Okamury. „Konkurence protestních stran je ještě větší než v minulosti, typologicky míří na podobný typ voličů. Její bývalí voliči tak mohou dnes volit ANO nebo Úsvit. Jestli Suverenita měla nějakou šanci, tak to bylo s Václavem Klausem,“ je přesvědčen sociolog, že exprezident svým rozhodnutím pohřbil naděje Suverenity Jany Bobošíkové.

Prohlášení Václava Klause k jeho možnému angažmá v předčasných volbách

V posledních dnech, zejména po dramatických událostech minulých týdnů a měsíců, jsem se spolu s řadou podobně uvažujících lidí vážně zabýval pokusem využít říjnových parlamentních voleb ke svému opětovnému vstupu do každodenní politiky.

Jsem si vědom toho, že jsem tím vzbudil nemalá očekávání, o čemž svědčí velké množství pozitivních reakcí jak lidí zevnitř dnešní politiky, tak i běžných občanů. Všem z nich za to děkuji.

Po velmi intenzivní práci a desítkách schůzek a jednání jsem zjistil, že v krátkém čase, který do voleb zbývá, lze sice vytvořit volební subjekt, který by určitým způsobem mohl uspět, ale nesplňoval by představy, s nimiž se v politice pohybuji, a který by i při případném volebním úspěchu mohl v politice dlouhodobě standardně působit. Proto jsem se – po dlouhém a bolestném rozhodování – rozhodl v těchto volbách nekandidovat.

Nesmírně oceňuji, že mnoho jednotlivců, politických hnutí i menších politických stran bylo ochotno překročit nejen své názorové rozdíly, ale i rozdílnost svých bývalých politických angažmá, kdy si často byli spíše soupeři než spojenci.

K různým spekulacím chci jasně říci, že nejvíce pozitivního v tomto pokusu o rychlé vytvoření nového politického subjektu vykonala Jana Bobošíková. Našel jsem v ní největší ochotu hledat řešení, které by mohlo integrovat velmi různorodou skupinu lidí obdobně cítících vážnou situaci naší země a tragický stav naší politické scény. Jí chci poděkovat zvlášť.

Tímto pokusem pro mne nic nekončí. V průběhu následujících dvou měsíců rád aktivně pomohu těm, kteří i beze mne do tohoto volebního souboje půjdou. Po uskutečnění předčasných voleb a po seznámení se s jejich výsledkem jsem připraven – společně se všemi, kteří o to budou stát – se ptát, co s pravicí v naší zemi a s jejím dosud nejvýraznějším představitelem, Občanskou demokratickou stranou, v budoucnu učinit.

Václav Klaus

Bobo mě chápe

Předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková, která je jednou z hlavních postav integračních snah českých konzervativců, rozhodnutí prezidenta Václava Klause chápe. A poukazuje na to, že se ti, kteří stojí za velkými politickými stranami, jeho návratu zalekli, píše iDNES.cz.

„Vedle lidí s upřímnou starostí o naši zemi bylo i mnoho těch, kteří se navenek sice zaštiťovali starostí o osud České republiky, ale ve skutečnosti se strašně vyděsili. Těmto politickým šíbrům došlo, že by se do politiky spolu s Václavem Klausem vrátili lidé, vrátily by se do ní politické střety a vrátil by se do ní tolik potřebný soulad slov a činů," říká Bobošíková.

BoboKlaus

Konzervativci chtějí otevřenou, ideovou, nezákulisní politiku

„Struktury, na které je dnešní politická scéna napojena a které ji de facto řídí, daly jasně najevo, že si takovou změnu prostě nepřejí. V uplynulých dnech poznal, že pro otevřenou, ideovou, nezákulisní politiku, která by opravdu změnila zemi, nemá mezi těmi, kdo si říkají silní pravicoví hráči, žádné skutečné spojence," upozorňuje.

A o některých z těch, se kterými v posledních dnech vyjednávala, už nemá žádné iluze. „Mnozí politici jasně prokázali, že nejsou svébytné osobnosti, které si zaslouží důvěru občanů, ale jen nastrčené, zbabělé loutky. Bylo trapné při řadě jednání, které jsem vedla s politickými špičkami, sledovat, jak nedokáží zaujmout žádné stanovisko bez konzultace se svým kmotrem na telefonu.“

Prohlášení Jany Bobošíkové

„V uplynulých dnech jsem se výrazně a viditelné snažila spolu s Václavem Klausem spojit pravicově smýšlející politická uskupení a osobnosti a vytvořit pravicový volební blok, který by exprezident Klaus vedl do předčasných voleb.

Tuto ambici se podařilo naplnit pouze částečně. Vedle lidí, vedených upřímnou starostí o naši zemi, bylo totiž i mnoho těch, kteří se navenek zaštiťovali obavou o osud České republiky, ale ve skutečnosti se vyděsili. Těmto politickým šíbrům došlo, že by se do politiky spolu s Václavem Klausem vrátily ideje, politické střety a tolik potřebný soulad slov a činů. Politika by tak mohla začít opět sloužit občanům, nikoliv zákulisním hráčům, jak je tomu nyní.

Struktury, na které je dnešní politická scéna napojena, a které ji de facto řídí, daly jasně najevo, že si takovou změnu nepřejí. A mnozí politici jasně prokázali, že nejsou svébytné osobnosti, které si zaslouží důvěru občanů, ale jen nastrčené zbabělé loutky. Bylo trapné při jednáních sledovat, jak nedokáží zaujmout žádné stanovisko bez konzultace se svým kmotrem na telefonu.

Václav Klaus vyhodnotil situaci tak, že nebude v předčasných volbách kandidovat a já se mu nedivím. V uplynulých dnech poznal, že pro otevřenou ideovou nezákulisní politiku, která by změnila klima v naší zemi, nemá mezi těmi, kdo si nyní říkají silní pravicoví hráči, žádné skutečné spojence.

Pro mě ale snaha promluvit v předčasných volbách nekončí. Nyní je na nás, abychom prokázali, že chceme ve volbách uspět i bez kandidatury Václava Klause. Musíme se spojit, musíme nabídnout občanům jasný pravicový program a odvážné čitelné osobnosti. Nepřipusťme, abychom promarnili energii, kterou jsme projektu nového pravicového bloku věnovali. Za sebe říkám: pojďme pracovat a hlavu vzhůru.“

Ing. Jana Bobošíková, předsedkyně Suverenity – SBB

ODS si oddechla

Jsou to právě občanští demokraté, kteří si po prohlášení Václava Klause, že do říjnových voleb nepůjde, nejvíce oddechli. Lidové noviny píší, že opačné rozhodnutí, by ODS mohlo zlomit vaz. Podle Václava Klause udělala šéfka Suverenity nejvíce ve snaze najít řešení a integrovat síly na pravici.

Václav Klaus vzbudil mnohá očekávání, když se vážně zabýval myšlenkou vstoupit do volebního boje a s pravicovým subjektem se ucházet o hlasy voličů. U občanských demokratů však jeho návrat do vysoké politiky vzbuzoval obavy. LN uvádějí, že další odliv voličů od ODS by ji mohl téměř zničit. Proto si prý nyní strana oddychla.

Kuba: Nebude drolit hlasy na pravici

„Chci ocenit jeho přístup, který nebude drolit hlasy na pravici,“ řekl ke Klausovu rozhodnutí úřadující šéf ODS Martin Kuba. LN si všimly i spokojenosti u místopředsedy Jiřího Pospíšila či senátora Jaroslava Kubery.

LN ale upozorňují, že zcela bez obav ODS být nemůže, protože Klaus prý přece jenom podpoří Janu Bobošíkovou, která podle něj udělala nejvíce práce ve snaze integrovat síly na pravici a hledat řešení. „Ubezpečil mě, že bude naše volební tažení podporovat,“ uvedla Bobošíková. Nový subjekt se prý již formuje a brzy budou známy další podrobnosti.

Jeden ze zakladatelů ODS a dnes již bývalý člen strany Zdeněk Prosek v Událostech, komentářích v reakci na rozhodnutí Václava Klause nekandidovat zdůraznil, že integrační proces na pravici musí pokračovat. „Jsem přesvědčen, že Václav Klaus je osobnost, která má pevné ideové zakotvení a schopnost přesvědčit lidi. Já se domnívám, že ten integrační proces na pravici, v jehož čele je v tuto chvíli Jana Bobošíková, musí pokračovat, protože je třeba postavit alternativu politickému prostředí, jaké tu je. Je potřeba přesvědčit lidi, že pravičáci nejsou banda asociálů, ale že existují hodnoty pravicové, konzervativní, které mají svou cenu a které je nutné prosazovat.“

Pospíšil Klause za spasitele pravice nepokládá 

Místopředseda ODS Jiří Pospíšil Václava Klause za spasitele nepovažuje. „Já Václava Klause považuji za velmi důležitou osobnost 90. let, je to tvůrce ODS, nicméně posledních deset let ODS existuje bez Václava Klause. Já bych byl rád, aby se svým zakladatelem měla dobré vztahy, ale spasitelem určitě není.“ Jeho středeční rozhodnutí považuje za dobrou zprávu pro českou pravici.

Pospíšil ale nevyloučil, že by bývalý prezident mohl za ODS kandidovat. „Dovedu si představit, že by Václav Klaus kandidoval v čele kandidátky do Evropského parlamentu.“ A doufá, že se o něho s jinými subjekty nebudou přetahovat. „Budeme s ním vést debatu, zda nechce s ODS nějakým způsobem spolupracovat.  

Libuše Frantová, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace