Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Režiséra Lipského vzal za srdce na ‘první dobrou‘. Takového kluka by totiž chtěl každý. Tajnosti slavných

27.07.2020
Režiséra Lipského vzal za srdce na ‘první dobrou‘. Takového kluka by totiž chtěl každý. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Tomáš Holý to poprvé naplno rozbalil v nestárnoucí rodinné komedii Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku

VIDEO Od dob legendární americké dětské hvězdy Shirley Temple prý svět takový talent neviděl. Scénář nepotřeboval, se svým nezkrotným temperamentem a rošťárnami, které mu šly jaksi samy, příběh dotvářel a vylepšoval ho nesmrtelnými hláškami.

V dětství vzal za srdce celý národ a mít takového kluka si přál snad úplně každý. Okamžitě to pochopili i Jana Preissová a František Němec, když si ho vybrali mezi několika kluky z ‘nabídky’ režisérky Marie Poledňákové před natáčením slavné rodinné komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku. Jedinečný a nezapomenutelný Tomáš Holý byl nejznámější českou dětskou hvězdou své doby a na filmovém festivalu v roce 1979 v Monte Carlu ho porota nazvala nejlepším dětským hercem od dob Shirley Temple.

Jako slepý k houslím

Narodil se 17. března 1968 v Praze a od dvou let vyrůstal v Nuslích. Rodiče se ale brzy rozvedli a Tomáš pak žil až do smrti jen s maminkou Marií. Před filmovou kameru se dostal poprvé shodou náhod už v sedmi letech. Režisér Oldřich Lipský tenkrát natáčel slavnou komedii Marečku, podejte mi pero! a potřeboval dětského herce pro malý záběr, v němž žáček Matula vejde do třídy a podá učiteli chemie vzkaz od ředitele. Jenže dětský herec, kterého sehnala produkce, nečekaně onemocněl, a tak režisér oslovil celý štáb: „Pokud někdo znáte malého kluka, který dokáže říct tři věty a neroztřese se před kamerou, přiveďte ho.“ Přihlásil se Tomášův strýc Jan Jindra, který pracoval jako rekvizitář, a Tomáš nejenže dokázal říct své tři věty a neroztřásl se před kamerou, ale navíc dodal záběru tu správnou náladu – starý profesor se náležitě upatlal jeho bonbónem, a pak se ještě přilepil k lístku se vzkazem. A Tomáš si získal během jediného dne sympatie celého štábu.

Marečku, podejte mi pero!

Takové číslo nešlo přehlédnout

Není divu, že na tohle číslo režisér Lipský nezapomněl a o rok později ho obsadil do jedné z vedlejších rolí v dětské hudební komedii Ať žijí duchové! I v ní byl Tomáš v partě tak výrazný, že ho nešlo přehlédnout. Už koncem roku pak hledala Marie Poledňáková malého herce pro svoji legendární komedii Jak vytrhnout velrybě stoličku a opět zaúřadovala náhoda. Konkurzu se zúčastnilo 160 dětí a v takovém houfu režisérka Tomáše přehlédla. Zkouška skončila, pak se najednou rozlétly dveře a Tomáš se vrátil. Nemluvil, jen gestem naznačil, že si zapomněl čepici, a tak se při tom na režisérku zašklebil, že ho pozvala na užší kamerové zkoušky. Všechny děti dorazily v pořádku, jen Tomáš byl tak mokrý od sněhu, že ho dvě asistentky musely sušit. Užším výběrem prošlo dvanáct kluků a filmoví rodiče František Němec a Jana Preissová a Marie Poledňáková se jich zeptala, kterého kluka by si přáli. Shodli se jednohlasně.

 

Jak vytrhnout velrybě stoličku:

Scénář pro něj neplatil

S dospělými mluvil přirozeně, a když ho přivedli do rozpaků, začal se plést a vzápětí se opravoval. Měl privilegium, že se nemusel držet scénáře, režisérce stačilo, když zahrál požadovanou situaci, jak ji cítil. Příkladem je například obalování řízků pro školníka, Tomášova vlastní improvizace na dané téma, či slavný záběr s puntíkovaným šátkem a bolavým zubem. Do filmového tatínka se během natáčení v Krkonoších doslova zamiloval a po návratu mu Marie Poledňáková napovídala, že je podrazák, který se na něj vykašlal. A naštvaný Tomáš začal opravdu trucovat, nezlobil se ale Němce, ale na režisérku. Pokračování Jak dostat tatínka do polepšovny pak vlastně zavinil štáb, který fantazíroval, jak by se příběh mohl dál vyvíjet, a Marie Poledňáková hozenou rukavici zvedla.

 

Jak dostat tatínka do polepšovny:

Zbožňovaný bavič

Všichni ho milovali, během cest na natáčení sedával v autobusu na místě pro průvodce a s mikrofonem v ruce po celou dobu nezavřel pusu. Říkával prý, že dělá rádio. „Občas se rozesmál uprostřed záběru a měl různé kouzelné brepty a přesmyčky, ale jinak moc záběrů nezkazil. Tomáš byl velmi pozorný a často se zajímal o skladbu záběru, jak bude vypadat. Někdy trval na tom nejdřív vidět záběr v hledáčku kamery, jestli je to detail nebo celek, a pak se teprve postavil před kameru,“ vzpomínala na něj Marie Poledňáková, která některé jeho brepty ve filmu záměrně zachovala. A filmová maminka Jana Preissová o něm prohlásila: „Většinu záběrů zahrál na první dobrou klapku. Hrálo se mi s ním lépe než s většinou mých dospělých kolegů z divadla.“ Měl prostě talent od Boha a na velkolepém úspěchu obou filmů rozhodně významnou zásluhu. Oba filmy byly úspěšné v 38 zemích a dodnes jsou zárukou obrovské sledovanosti. Tomášovu šarmu prostě diváci neodolají, přestože už za těch více než čtyřicet let znají příběh nazpaměť.

 

Setkání v červenci:

Hvězda dětí i dospělých

Jeho devízou byly přirozenost, nezkrotný temperament, roztomilost, inteligence, zvídavé oči a lišácký pohled, kterým doprovázel všechny malé dětské úskoky a rošťárny. Není divu, že okouzlil i Karla Kachyňu, který ho obsadil jako Davida v další nestárnoucí rodinné komedii Setkání v červenci. Pak ho Václav Gajer představil divákům jako zvídavého malého Pražáka Vaška Straku, jenž poznává u dědy hajného krásy přírody v dobrodružném filmu Pod Jezevčí skálou, a Vašek měl tak obrovský úspěch, že si diváci vynutili další dvě volná pokračování Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem. Během pěti let si Tomáš zahrál v osmnácti celovečerních filmech a televizních inscenacích, pak naposledy stanul před kamerou v roce 1982 v západoněmeckém dobrodružném sci-fi seriálu Připoutejte se, letíme nad Atlantidou. Na X. Přehlídce filmů pro děti Ostrov nad Ohří dostal Zlatého dudka pro nejlepší chlapecký herecký výkon za Vaška Straku, na XVII. Mezinárodním filmovém festivalu v Panamě obdržel Cenu za nejlepší herecký výkon za film Setkání v červenci.

(Pokračování ve středu 29. července)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská