Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vzpomínka na časy totáče mnohé umělce rozpláče. Kam člověk plivl, tam udávající domovní důvěrník. Fejeton Jiřího Macků

26.07.2020
Vzpomínka na časy totáče mnohé umělce rozpláče. Kam člověk plivl, tam udávající domovní důvěrník. Fejeton Jiřího Macků

Autor: moravska-galerie.cz / Jiří Hanke

Popisek: Fotografie Jiřího Hanke ze souboru Lidé Pod průhonem

Totalita, slovo často používané, je pro mnohé - historicky pojímané - takové nefajnové, zavánějící netolerancí, maléry, státní mocí, násilím, ba až krchovem. Na jednu stranu jistě pravda. Jenže termín je to všeobecný, používaný rovněž filozofií (zmiňující univerzální souvislost věcí a jevů v přírodě a společnosti, jejich celistvost, jednotnost), a dokonce astronomií (což je časový interval, ve kterém nastává úplné zatmění Slunce nebo Měsíce).

Pojmem odvozeným je totalitarismus, ve zlidovělé podobě známý jako ´totáč´. Systém autokratické vlády, prosazování politické ideologie a úplného ovládnutí všech oblastí společenského života prostřednictvím byrokratického aparátu a policejní moci. U nás období čtyřiceti poúnorových let včetně dovršení výstavby socialismu a úspěšného nedovybudování komunismu.

Když jsme pomáhali budovat socialismus

Každý z nás má nárok na ty roky vzpomínat různě. My obyčejní dnes starší až úplně staří jsme tenkrát pod knutou režimu studovali obory, které budou jednou společnosti prospěšné (my, tedy dnešní prarodiče a rodiče svých všeho dnes znalých potomků), sloužili dva roky na vojně, protože to bylo v nejistém období studené války, kdy na obou stranách poválečně vytyčené hranice na mapách posunovali tančíky magoři v generálském, poctivě jsme pracovali pro rodinu, mimoděk při tom budujíce socialismus, přiváděli na svět potomky, aby náš národ nevymřel, a chodili s nimi do prvomájových průvodů, protože na oslavě práce jsme neviděli nic až tak závadného. Nejúspěšnější sportovci šířili slávu rodné země, aniž za to něco dostali, a ti nejtalentovanější zase považovali za čest šířit v národu kulturu, aniž by předem natahovali ruku.

Herci. U jednoho z nich bych se zastavil. Jeho jméno není důležité, tak jako není zapamatování hodná drtivá většina jeho rolí. Tvořil je jako na běžícím pásu právě v letech vzpomínaných. Dnes už jenom dokazuje, že zůstal hercem alespoň v tom, jak dovedně přeříkává slova již dříve vyslovená jinými, tak jako tenkrát na divadle slova jinými napsaná.

Ani soudružka Gottwaldová šátek nenosila

Naposledy opět připomněl své oblíbené téma o době, v níž vskutku nebylo mnoha lidem do zpěvu a museli se vypořádávat s nepřízní režimu, toto zásadní: „Tohle přece každý z nás pamatuje z dob totáče. V každé ulici bylo z nějaké zrušené prodejny utvořeno Agitační středisko. Pamatuji se, jak jsem jako malý kluk se stále dožadoval odpovědi, cože to je a jestli tam něco prodávají? Za mne to byli domovní důvěrníci a uliční výbory. Takové předsunuté hlídky strany. Udávat nechtěly, ale hlásit to musely! Nezřídka někomu byly schopné i zničit život. Pamatuji, jak jedna horlivá soudružka pokárala moji maminku, že nosí klobouček, protože jako správná socialistická žena by měla chodit v šátku.“

Účelově vybrané bláboly. Vyrůstal jsem na Pankráci mezi zelenou úžlabinou s jezírkem, jakoby do čtvrti velkoměsta z nebe spadlou, zvanou Jezerka a (rovněž jakoby z nebe spadlou) hospodářskou usedlostí, zvanou Reitknechtka. Obchody jsme tenkrát neměli v každé ulici, dokonce ani v každé osmé, natož aby se rušily kvůli zakládání agitačních středisek. Agitovat nebylo zapotřebí. Ani tenkrát, když naši rodičové přivítali možnost v Akci Z (ano, tenkrát se skutečně dělalo pro druhé i zadarmo…) upravit část pole, patřícího statku, na dětské hřiště.

Čtyři filmy ročně, kdo to tenkrát měl?

Na lidech se tehdejší režim podepsal různě. Mnohým ublížil, to nikdo nezpochybňuje, jenže ti o tom dnes většinou ani nemluví. Někomu zase nezkřivil vlásek na hlavě, ba naopak, a ti si naopak ´cintají pentli´. Jako náš hrdina, jenž si z oněch let vybavuje zřejmě jenom agitační střediska, natřískaná udávajícími domovními důvěrníky a horlivými soudružkami, ničícími ostatním spoluobčanům život. Nemluvě o tom, že snaživě informovali i nestraníci.

Nuže vyčtěme z Česko-Slovenské filmové databáze, jak se ´totáč´ podepsal na jeho profesním osudu: v letech 1964 až 1989 natočil 74 filmů a objevil se v několika desítkách epizod 14 TV seriálů. Synek nesocialistické maminky, jež odmítla nosit šátek, mj. neodmítl roli v socialistickém seriálu o Gottwaldovi. To není výtka, jenom připomínka, že každá mince má dvě strany, nic není jenom bílé nebo černé a ani vzpomínky by neměly být jednostranné. Pitomosti se dají přednášet, když jsou ve scénáři. Totéž vypuzené z vlastní hlavy ovšem bývá trapné.

A už zcela na závěr: použití frekventovaného slova ´totálně´ neboli ´naprosto´ nabízí slovník ještě v jednom případu: „Chlastal celej večer a byl totáč na maděru.” Jak se to v hereckých kruzích nejen občas stává a jak se tím sami chlubí, třeba právě tak to tenkrát bývalo v klubu Divadla Jiřího Wolkera. Ale i to byl zřejmě způsob, jak se s tím zlým totáčem srovnat…

 

Jiří Macků

Vložil: Jiří Macků

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace