Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

J.G.: LGBT? Znalosti tématu máte asi jako popelář erudici v chirurgii. Vaše dopisy

23.07.2020
J.G.: LGBT? Znalosti tématu máte asi jako popelář erudici v chirurgii. Vaše dopisy

Foto: Instagram

Popisek: Ikonou homosexulní komunity 30 až 40+ je prý Lady Gaga

Náš komentátor Pavel Přeučil napsal článek, který pojednával o účasti komunity LGBT+ na hollywoodské produkci a požadavcích na jejich obsazování do filmů podle přesně daných kvót. Na to konto se ozval pan JG s argumentací proti článku. Pan JG si přál zůstat v anonymitě, jeho identitu redakce zná. Napsal Pavel Přeučil svůj text homofobně? Nebo nenapsal? Posuďte sami čtenářovy argumenty, na které Pavel Přeučil hned odpověděl a proti nařčení se ohradil.

„Vzhledem k tomu, že článek jde velice agresivně proti LGBT+ komunitě, do které chtě nechtě také spadám, nelze to jen tak přehlížet,“ napsal nám čtenář JG a pokračoval: „Obzvlášť pokud prezentujete svůj názor jakožto názor, s kterým souhlasí i další homosexuálové...

Nechci chodit okolo horké kaše, takže na rovinu řeknu, že váš článek je vylhaný a nelze vyvrátit, ale ani potvrdit, že cílem mělo být vykreslit homosexuální komunitu a obecně LGBT+ ve špatném světle. Ať už tvrzením, že je heterosexuálům něco upíráno, nebo tvrzením, že homosexuálové mají v oblibě ‘Drag Queens‘.

Abych svůj útok na vás podložil argumenty, pokusím se teď některá vaše tvrzení vyvrátit.

1) Je požadováno 50% zastoupení LGBT+ v televizi, bílí herci mají na kahánku... (nadpis)

Dle GLAAD je požadováno do roku 2024 zvýšit podíl filmů, které obsahují postavu spadající do LGBT+ kategorie na 50 %, ne aby zde bylo 50 % homosexuálů, lesbiček atd. Do LGBT+ spadají také asexuálové a pansexuálové, takže stačí i ‘nesexualizovaná‘ postava, případně někdo single z důvodu, že single chce být. Požadavek je naopak v pořádku a má podpořit nestereotypnost postav. Nemusí hned každý chlap balit každou ženu ala James Bond.

2) V každém druhém seriálu je lesbická nebo homosexuální láska

V Česku jsou vysílané pouze dva filmy s homosexuální tématikou (Zkrocená hora, Modlitba pro Bobbyho) a žádný seriál. Pokud sledujete HBO/Netflix tak tam naleznete seriál o lesbičce, film o klukovi co skrývá homosexualitu a pak už k LGBT+ tématice akorát ve formě nějaké vedlejší postavy, která, jak píše GLAAD, má nejčastěji méně než1 minutu kamerového času a je beze jména. Na LGBT tématiku narazíte spíše když ji cíleně vyhledáváte a ve většině filmů je zanedbatelná a pro ČR dokonce i vystřihnutá. Pokud vám vadí lesbičky v seriálu, nekoukejte na seriál o lesbičce. Pokud vám vadí gay v Oscaru Wildovi, tak se na ten film o něm nedívejte, protože ti muži hráli v jeho životě důležitou roli.

3) Ikonou LGBT komunity je Billy Porter

Ve skutečnosti to tak není. Většina homosexuálů a lesbiček žije běžný život a k tomu patří i podobná rozmanitost vkusu jako u heterosexuálů. Sexuální orientace na tomhle nic nemění. Pokud už hledáte ikonu LGBT+, tak v gay klubech je to rozhodně Lady Gaga. Věková kategorie lidí v gay klubech je ale často 30+, ne-li 40+. Mladší generace už chodí na párty do běžných klubů se svými heterosexuálními přáteli, což starší generace jen tak nesměla, pokud nechtěli být ‘Sterilizováni‘ či ‘Léčeni‘. Billy Porter je tedy ikonou jeho fanoušků, ale těch bude pomálu a spíše ho prezentuje jeho vzhled než popularita. Dokonce jsem o něm nikdy neslyšel.

4) Drag Queen jsou patrně gayové

Jedná se o formu herectví která nemá s orientací a sexem nic společného, kromě toho, že byli kdysi společně nelegální. Možná máte namysli Transvestivismus, ale ten je vzhledem k dominanci heterosexuality také doménou heterosexuálů. Těch ‘zvláštních‘ forem herectví je víc, napadá mě třeba fursuiting, který je často spojen s nějakými sporty (tzv. maskoti) nebo charitou kdy fursuiteři obchází dětská oddělení nemocnic nebo vystupují na dětských akcích a oslavách. Někoho prostě baví bavit lidi či děti. Jinak transexuál po vydařené tranzici může mít s trochou peněz i funkční pohlavní orgán opačného pohlaví za cenu ztráty možnosti mít děti. Draq Queen je karikatura žen heterosexuálními muži.

5) Není požadováno zastoupení ale také i určitá minutáž

O oprávněné obavy by se jednalo, pokud bychom zde řešili, že v seriálu mají homosexuální postavy 4000 minut a heterosexuální 6000. GLAAD ale řeší, že nejčastěji se jedná o 1 minutu a drtivá většina se vejde do 3 minut s tím, že nemají ani jméno. Pokud i vedlejší postavy smí mít desítky či stovky minut minutáže, tak požadavek, aby častěji LGBT+ postavy měly jméno a LGBT-friendly film nebyl označován ten, kde jsou na konci příběhnu dvě neznámé ženy a začnou se líbat. Bez příběhu, beze jména, jen aby tam byly lesbičky a film měl reklamu. Důvodem je to, že pokud LGBT+ postavy nemají jméno ani příběh, lze je pak pro účely vysílání v zemích jako Čína, Rusko, ČR, Slovensko, Polsko... jen jednoduše vystřihnout. To se nelíbí GLAADu, pokud je aktivně sledujete.

6) Sexuálně odlišní a barevní mají mít přednost

Viz. předchozí body. Nikdy GLAAD nezmínil, že by měli mít přednost ale že požadují aby ty postavy měly i jména a příběh. Jediné téma, kdy se to zmínilo, bylo, že by měli být preferování homosexuálové v rolích homosexuálů... ale to nutně neznamená absolutní přednost. Někdy totiž heterosexuál hrající homosexuála může být asi taková podívaná, jako běloch hrající černocha nebo asiata.

Váš článek by šel rozebírat do nekonečna, ale, prosím, nehrajte si na znalce LGBT "s podporou homosexuálů" když i jednoduchý článek významově převrátíte naruby a znalosti tématu máte asi jako popelář znalost chirurgie."

 

Zdravím vás, pane JG.,

mému článku vytýkáte v první řadě agresivitu vůči LGBT komunitě a snahu vykreslit ji ve špatném světle, což nebylo v žádném případě záměrem a v článku to také nezaznívá. Znovu musím zdůraznit, že mi lidé s touto orientací vůbec nejsou proti srsti, jejich orientaci hájím a mám mezi nimi řadu výborných přátel. K vašim konkrétním argumentům.

1) V oněch zmiňovaných 50 % požadovaných pro zastoupení LGBT+ v televizi a filmu do roku 2024 jsem sice nevyjmenoval vámi uváděné pansexuály, asexuály atd., nicméně nic to nemění na faktu, že takovéto požadavky na jakési kvóty a procenta mi nepřipadají správné. Pokud bych šel ad absurdum, stejně tak by mohli svá procenta požadovat například leváci, kteří museli v minulosti také procházet ostudnou převýchovou. Při obsazování rolí ve filmu a televizi by měli být vždy upřednostněni herci, kteří mají skutečný talent a pro danou roli se nejvíc hodí! Ať už jsou homosexuálové, heterosexuálové, bílí či černí.

2) Vytýkáte mi, že v článku uvádím nepravdu, že v každém druhém seriálu je lesbická nebo homosexuální láska a uvádíte jako příklad české filmy. Asi vás zklamu, ale já ve svém článku vůbec nezmiňuji českou tvorbu. Zcela jasně píši o tvorbě americké. Sleduji pravidelně seriály na Netflixu, Amazon Prime, Hulu a dalších streamovacích platformách a tam téměř nikde v poslední době postavy LGBT+ nechybí. Mohu vám vyjmenovat desítky seriálů z poslední doby, kde hrají i hlavní postavy, nikoli jen krátké, minutové výstupy, nebo vedlejší postavy. Kde jste sebral své tvrzení, že mi vadí gayové a lesbičky v seriálech a filmech, skutečně nevím. Nedávno jsem publikoval například velmi pozitivní recenzi na seriál Hollywood, věnovaný boji homosexuálů za rovnocenné uplatnění na filmovém plátně a ocenil jsem jeho otevřenost i snahu ukázat pravdivě s jakými problémy se museli lidé s touto orientací potýkat.

3) Souhlasím s vámi, že ikonou LGBT komunity nemusí být zrovna Billy Porter, ale Lady Gaga. Já jsem se o něm v článku vůbec nezmínil, protože jej také neznám, ale jeho foto s popiskem doplnila k mému článku redakce.

4) Úplně stejná situace nastala u ilustrační fotografie Drag Queen. Bohužel jsem ji nevybíral a ani nemám na zařazování ilustračních fotek a jejich popisků žádný vliv.

Redakce, která článek vkládala (šéfredaktorka Anna Vančová), se hluboce omlouvá a souhlasí s tvrzením, že má znalosti tématu asi jako popelář znalost chirurgie. A ptá se: „Nemůžete znalosti doplnit? Respektive neznalosti objasnit? Počítám, že podobně jako já na tom jsou mnozí čtenáři, takže Váš příspěvek rádi vypublikujeme." 

5) Diskutabilní je i vaše výtka, ohledně malé minutáže homosexuálních postav ve filmech a seriálech. Pominu-li již jmenovaný seriál Hollywood, mohu jmenovat například filmy Emma, Bad Education, Hledám Amy, Rocketman, nový seriál Netflixu Old Guard: Nesmrtelní, seriál Supergirl a tak bych mohl pokračovat dále. Všude tam jsou přiřazeny homosexuálním postavám hlavní, nebo výrazné role. Pokud máte dojem, že jsou pro účely vysílání např. v ČR scény s homosexuály či lesbičkami vystříhávány, osobně jsem se s tím zatím nesetkal a doufám, že nesetkám ani v budoucnu.

6) Ještě k onomu mezititulku v článku, že sexuálně odlišní a barevní mají mít přednost. Máte pravdu, že je poněkud zavádějící a opomíjí skutečnost, že jsou do rolí homosexuálů velmi často obsazování heterosexuálové. Tady s vámi musím souhlasit, že by měli být homosexuální herci více preferováni.

Závěrem

Celkově z vaší kritiky vyplývá, že mne považujete za jakéhosi zapřísáhlého odpůrce LGBT+ komunity, nicméně tady jste vedle jak ta jedle. Rovněž si nehraji na žádného znalce této komunity, jak uvádíte. Snažil jsem se ve svém příspěvku poukázat na někdy až urputnou snahu prosazovat ve filmu a v televizi lidi s odlišnou orientací nebo barvou pleti, která přináší více škody než užitku. Víme všichni, že probíhají podobné snahy o prosazování jakýchsi kvót žen v politice či ve vedoucích funkcích, umělé až násilné obsazování rolí v historických filmech barevnými herci. Historické či mytologické postavy, chronicky všem známé jako běloši, náhle zčernaly, jako bájný Achilles, Zeus, anglická královna Margaret z Anjou, Caesar či v nejnovějším seriálovém hitu Netflixu Prokletá, na motivy artušovských legend, sám Artuš. To působí mnohdy až směšně a kontraproduktivně. Přitom mnozí černošští herci jako Morgan Freeman, Idris Elba, Will Smith a spousta dalších jsou vynikající a myslím si, že nemají díky svému umění ani potřebu se nějak dále zviditelňovat stejně jako řada herců a hereček, náležejících k LGBT + komunitě.

 

Vložil: Pavel Přeučil