Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kampaň se dostala do další fáze. Obhajoba Babiše je zcela na místě. Komentář Štěpána Chába

komentář 16.07.2020
Kampaň se dostala do další fáze. Obhajoba Babiše je zcela na místě. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš, historie ho rozhodně zaznamená

Premiér naší země, Andrej Babiš, se dostal do další fáze kampaně, která je proti němu vedena. Už zase o něm ta zlá média říkají věci, které jsou součástí kampaně, jež proti němu vedou nejen opoziční politici, ale i příslušná opoziční média. Chuděra, ani klid na vládnutí mu nedají. Prý je jediným beneficientem Agrofertu. To znamená, že jemu jedinému jdou zisky z Agrofertu. Což prý znamená příkladný střet zájmů.

Andrej Babiš totiž z pozice premiéra může ovlivňovat přísun výhod pro firmu, jíž je jediným beneficientem. Ve vedení Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva zemědělství má své lidi. Zároveň s tím jde předpokládat, že příslušné úřady a ministerstva pěchuje dalšími a dalšími lidmi, kteří jsou loajální. Což je střet zájmů, který by měl být v politice nepřípustný. Naprosto nepřípustný. Babiš vytvořením svěřeneckých fondů a přesunutím Agrofertu do jeho útrob jen více zamotal právní uchopení věci a prodloužil dobu, kdy může křičet, že je to kampaň. Tak to prostě je.

Spoléháme se na soudy

Jelikož je to skutečně dravý podnikatel, řekl – ať to vyřeší soud. Morálka politika jde stranou, tady jde přeci o všechno. Věděl, jako víme my všichni, že soudy jsou u nás velmi humornou ukázkou efektivity. Ke konečnému rozhodnutí dochází po mnoha a mnoha letech… a i po něm bude následovat odvolání a dovolání a bůh ví co dalšího. A to obzvláště v situaci, kdy si žalovaný může dovolit z finančního hlediska ty nejlepší právníky. A ti dokáží prodloužit jakékoliv jednání i na základě špatného odkašlání si státního zástupce nebo soudce.

Tam, kde Stanislav Gross odstoupil z pozice premiéra, protože nedokázal vysvětlit úsměvný milion korun na byt v Praze, my už zažíváme inferno a jsme nuceni Grossovu éru označit zpětně za velmi dobré časy naší země, kdy politici ještě jakž takž žili a jednali morálně. Trochu, sem tam… já vím, že ne, ale když se to srovná s konáním Andreje Babiše, žili jsme mezi ctnými anděli, kteří nám nesli jen lásku a štěstí.

Neobhajitelný střet zájmů

Teď jak obhájit to, že je Babiš jediným beneficientem firmy, která získává peníze i díky politickému vlivu samotného Babiše. Ano, jde poukázat na skutečnost, že Agrofert pobíral dotace ovlivněné politiky a jim podřízenými úřady i před svým vstupem do politiky. Na to lze říci, že jeho příjmy se po vstupu Babiše do politiky zmnohonásobily. Jde argumentovat i tím, že rozhodnutí neleží na vrcholných politicích, ale na rozhodování šedých myší jednotlivých úřadů, které jsou, a nutně musí být kontrolovatelné. Ne každým, naprostou transparentnost ještě nemáme, ale důkazy chybí. Jsou tu jen nařčení. A podezření, že to tak je, protože je to prostě možné.

Ano, Český rozhlas přišel s informací, že Babiš je jediným beneficientem. Nepřišel s informací, kde je přímo napsané obvinění. To, že je Babiš ve střetu zájmů a že o tom s vytrvalostí zloděje starého železa lže, ví každý a jeho voličské základně je to ale úplně jedno. Toto odhalení není nic nového pod sluncem. Jen další důkaz o střetu zájmů. Je možné, že s takovou skutečně přijde trestní procesí z Evropské unie, která nám začne krátit peníze na dotacích. Kdo na tom bude bit? My všichni, zemědělci, průmysl, obchod. Bude to vměšování se do chodu České republiky ze strany unie? Bezesporu. A to i kdyby na dotacích unie začala očesávat jen Agrofert, protože Agrofert je jedním z největších producentů potravin u nás. K tomu musí unie přistoupit s chirurgickou přesností, protože pokud jednou špatně řízne, pocítí to všichni v republice ve své peněžence a uslyší Babišovo – je to kampaň – a nebude to kampaň proti Babišovi, ale proti všem. Marketingově si něco takového Babiš obhájí bez problémů. Lidé budou nakrknutí, manipulace s nimi bude jednodušší. Jak se říká, je velmi tenká hranice mezi tím, kdy operuješ, a kdy už pitváš.

Toto v žádném případě není obhajoba Babiše, toto je obvinění systému, který je nastavený tak, že se Babiš mohl stát premiérem, tedy nejmocnějším člověkem v zemi, a přitom si hrát s morálkou po svém. Je mu to zkrátka jedno. On může za pomoci právníků a různých myšek protahovat soudní řízení do aleluja a přitom si křivit chod země podle vlastního uvážení. To není dobře. Nejsou na něj páky, které, když on se rozhodne neodstoupit, by jej dostaly z pozice premiéra. Nejsou. Pokud on nepůjde sám a dobrovolně, případně za pomoci voleb, kdy nebude zvolen a skončí v opozici, nejsme schopni jej odstranit jinak, než za způsobení mamutích škod pro naši zemi. Jistě, ty už se dějí, ale vyřeší se to dalším ‘skandálním‘ odhalením? Třeba to hne s unií, ale ta se nesmí vměšovat. Ne takhle. A pokud se o to pokusí, příští vláda bude nejspíš složená z Babiše a Okamury. Politika je škaredá profese, takový nikdy nekončící tanec mezi minami. Kdybych mohl být trochu kousavý, tak systém je nemocný nejen proto, že dopustil, že se tam dostal Babiš, ale i mnoho a mnoho dalších vejlupků.

 

Vložil: Štěpán Cháb