Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Popové princezně neustále někdo říkal, co má dělat. Showbyznys jí nikdy nedovolil dospět. Tajnosti slavných

15.07.2020
Popové princezně neustále někdo říkal, co má dělat. Showbyznys jí nikdy nedovolil dospět. Tajnosti slavných

Foto: Facebook

Popisek: Iveta Bartošová na počátku kariéry

AUDIO / VIDEO Byla úspěšná, krásná, davy jí padaly k nohám. Přesto nikdy nebyla opravdu šťastná a spokojená. Žila si svou pohádku, která se jí ale neustále hroutila pod rukama. A tak o ní alespoň tak intenzivně snila, až svým fantaziím sama uvěřila. Jenže pak přišla realita...

Talentovaná umělkyně i psychicky nevyrovnaná žena, která bojovala se závislostí na alkoholu a lécích. Na nebi české populární hudby zářila nejvíc v osmdesátých letech, ke konci devadesátek se jí pak ještě podařil krátký comeback. Do showbyznysu ale vstoupila příliš mladá a nezralá, takže si od prvopočátku zvykla poslouchat – milence, manažery, manžely... Slavila úspěchy, lidé ji zbožňovali, žila v pohodlí a blahobytu. Přesto se jí nikdy nepodařilo splnit si svůj největší sen. Láska a šťastná rodina se prostě nedají koupit ani za všechno zlato světa. A už vůbec nejde vynutit ani vytrucovat.

 

Tisíc obyčejných věcí:

Takhle se Iveta představila v roce 1983 v Jihlavě.

Mladší dvojče

Narodila se 8. dubna 1966 v Čeladné, malebné beskydské vesnici v údolí říčky Čeladénky, jen patnáct minut poté, co na svět vykouklo její dvojče, sestra Ivana, která později zpívala pod pseudonymem Viana. Doma na ně čekal o dva roky starší bratr Luboš. Vyrůstala ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde také později maturovala na gymnáziu. Od dětství se učila zpívat v Lidové škole umění, veřejně začala vystupovat jako středoškolačka s amatérskou skupinou Dianthus. Pak se rozhodla konečně prosadit, a tak se zúčastnila několika amatérských pěveckých soutěží a v roce 1983 se jí podařilo na sebe upozornit. Na festivalu Mladá píseň Jihlava skončila na čtvrtém místě, získala cenu poroty. Hlavně se ale seznámila s lidmi, kteří začali pracovat na její kariéře. Na startu stál po jejím boku další objev z Jihlavy, o šest let starší Petr Sepéši, a o rozjezd jejich společné kariéry se postaral manažer Tomáš Gottlieb.

 

Knoflíky lásky:

Romantický pár

Křehká plavovláska a blonďatý hezounek v Jihlavě zaujali rozhlasového dramaturga a skladatele ‘na zakázku‘ Pavla Vaculíka, jenž je přemluvil k zpívání v páru. „Byl první, kdo řekl, že by bylo dobré, abychom zpívali duety, a taky první, kdo nám připravil album," přiznala Iveta Vaculíkovi zásluhu na startu své kariéry na webových stránkách svého fan klubu. S Petrem vytvořila duo, nazpívali první písničky a Iveta tvrdila, že spolu začali dokonce chodit. Vaculík pro ně složil jejich první velký hit Knoflíky lásky, dramaturg a autor populárních hudebních pořadů Jaromír Vašta je zase popostrčil na televizní obrazovku. Iveta s Petrem rychle pochopili, že na pořádný rozjezd sami nestačí, a tak se vypravili za Gottliebem, který tenkrát pracoval v legendárním pražském Lucerna baru, s tím, že mají nějaké nahrávky a jestli by si je neposlechl. V pořadu Telebrity po letech Gottlieb prozradil, že ho tehdy mnohem víc zaujal Petr, nakonec se ale rozhodl pomoci především Ivetě. Nějaký čas u něj dokonce i bydlela a věnoval jí prý mnohem více času než vlastním dětem.

 

Červenám:

Poslušná holčička

Pro budování kariéry byla studentka Iveta tvárný ‘materiál‘. Byla zvyklá poslouchat a respektovat názory zkušenějších. Vstupem do světa populární hudby se v jejím životě zdánlivě nic dramatického neudálo. Jen se změnily osoby, které řídily její život. Hudebníci a textaři pro ni skládali hity, kapelník říkal, jak je má interpretovat, stylista radil, jakou zvolit image a jak ji vytvořit, další znalec určoval, jak se má chovat, a manažer plánoval každou minutu jejího života. Ukázat světu, jaká je opravdu, na to už prostor nezbýval. S Petrem tvořila ideální pár, fanoušci je zbožňovali a automaticky předpokládali, že prostě k sobě patří. A Iveta se poprvé naplno položila do svého snu a toužila ho proměnit v realitu. Už tenkrát u ní začaly první projevy hysterie, Petr ji totiž zdaleka nemiloval tak, jako ona jeho. Nebo jak o tom dokázala přesvědčit samu sebe. Tvrdila, že jsou partnery i v soukromí, on to však popíral, podle Gottlieba s ní nikdy nespal.

 

My to zvládnem:

Vražedná nedočkavost

Iveta a Petr se stali tuzemskými hvězdami první velikosti, jejich pracovní diáře praskaly ve švech. Aby všechno snadněji zvládli, udělal si Petr počátkem roku 1985 řidičák a společně koupili ojetou škodovku. A právě v ní vjel Petr 29. července 1985 na železničním přejezdu u Františkových Lázní pod vlak. Vracel se tenkrát z turné domů do Aše a Iveta se právě zotavovala u rodičů ve Frenštátě po operaci mandlí. Její matka Svatava později prozradila médiím, že závory byly dole, výstražná světla blikala, vlak ale dlouho nejel, a tak se netrpělivý Sepéši rozhodl mezi spuštěnými závorami prokličkovat. Na jeho pohřeb dorazilo do Aše přes tři tisíce lidí a krátce poté se jeho matce přihlásila sedmnáctiletá Marie Kovalská s tím, že čeká Petrovo dítě. Otěhotněla s ním v bytě na pražském Zahradním Městě, který měl pronajatý s Ivetou, a její syn Petr až do dvanácti let netušil, kdo byl jeho otcem.

 

Tak málo si mě všímáš:

Truchlící princezna

S Petrovou smrtí se Ivetě zhroutil svět, a právě tenkrát prý poprvé sáhla po alkoholu. A také poprvé dostala příležitost nechat nahlédnout do své duše. Konečně mohla dát naplno najevo, co cítí, a zoufalství z nečekané ztráty projevovala extrémně hystericky. A zjistila, že to funguje – všichni ji litovali. Podvědomě si tak vytvořila do budoucna vzorec řešení krizových situací. Jako zpěvačka se na několik měsíců odmlčela a po návratu na scénu se stala nakrátko členkou skupiny Balet, kterou založil bubeník Olympiku Petr Hejduk. Okamžitě zabodovali hitem Hej pane diskžokej, Ivetu ale velmi rychle zlanařil František Janeček a zrodily se další hvězdy. Kroky Františka Janečka skončily v roce 1986 třetí v anketě Zlatý slavík v kategorii skupin, Iveta se díky nové spolupráci vyhoupla z předchozího sedmého místa na samotný vrchol a uložila si do vitrínky Zlatého slavíka.

 

Hej pane diskžokej:

(Pokračování v pátek 17. července)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace