Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Milý seniore, jsi kretén, a tak s tebou budeme i jednat. Kultura Pavlíka Morozova na vzestupu. Už zase. Komentář Štěpána Chába

komentář 14.07.2020
Milý seniore, jsi kretén, a tak s tebou budeme i jednat. Kultura Pavlíka Morozova na vzestupu. Už zase. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Zahubí senioři naše demokracii? A čím přesně? Čím konkrétně?

Senioři nejsou rozumní, jsou hloupí, dezorientovaní, naletí první dezinformaci, která před nimi přistane. Senioři jsou ohrožením naší civilizace. Měli bychom je odpojit od internetu, zabavit jim počítače a poslat je povinně okopávat zahrádky a dojatě vzdychat nad fotkami vnoučků. Jejich hodnota je právě a jedině v tom, že brzy zemřou, přeci. Pravdu a správné vidění světa máme my, mladí od 11 let do maximálně 33. Tedy já už ne, já už přesluhuju a lopatičku na pískoviště pomalu odkládám a beru lopatku na přesazování.

Na serveru Hlídací pes publikovali návod, jak se bavit se seniory o dezinformacích. Důležitá je prý důvěra, respekt a opatrnost. Jak seniorovi vysvětlovat a dokazovat, že se mýlí? Nejlépe prý na podvodných reklamách, za použití ověřování informací a nemalé dávky nadšení pro věc. Přemluv bábu verze dva. Pěkné, moc hezké, ale žít bych v takové rodině nechtěl.

Facka pro mládí

Kdybych teď potkal své dvacetileté já, profackoval bych ho. Bylo to nesmírně naivní a pitomé individuum, které svým přesvědčením plavalo někde mezi anarchií a třídním bojem za druhý vítězný únor. Udal bych se v tehdejší obdobě A2larmu nebo Haló novin. Prostě pomatený mladý člověk, který o světě věděl kulové, ale zato žil v přesvědčení, že ne on, ale všichni okolo se mýlí. Biju hlavou o zeď ve vděku, že mi bylo dáno z toho vyrůst, poučit se, přerůst svou tehdejší naivitu a vybudovat si zásady, které jsou vlastně na úplně opačné straně toho, čím jsem byl kdysi. A hlavně jsem vděčný, že mě v tu dobu nikdo nepustil ke klávesnici. Kde je ten předěl, netuším, ale měl bych mu ve svém životopisu vybudovat pomník a nosit mu tam rok co rok kytičku. To jen pro ilustraci, že ne staří, ale mladí jsou velmi často kretény.

A ano, i já si v tu dobu myslel, že svět jde radikálně změnit, že staří jsou hloupí a že by je měl někdo poučit o tom, jak až moc se mýlí. A děsí mě, že kultura mého mládí začíná v médiích i v politice vítězit a určovat, kudy půjdeme. Děsí, protože jsem si prožil období stejného angažovaného nadšení, které teď řve – přemluv bábu, že se mýlí. Nemýlí, vaše bába prošla komunismem, pomáhala ho zničit, pomáhala budovat bohatství téhle země, její směrování. Díky ní jsme se dostali k demokracii, k volbám, k dobrým i špatným výdělkům. A hlavně ke svobodě slova, kterou se teď její děti a vnoučata snaží nahradit taktickým mlčením a nálepkováním. Nikdo netvrdí, že je to tu perfektní. Politicky jsme někde mezi Ukrajinou a Kongem, ekonomicky jsme stále na východě, ale, do kelu, dává to smysl. Další vývoj neukřičíme, na tom musíme, je mi to blbé říkat takhle naplno, makat. A ne si ho aktivisticky vysnít za pomoci dotací a jakési obdoby ideopolicie.

O psech?

Jen z textu na Hlídacím psu nevyplynulo, které že to dezinformace máme seniorům vyvracet. Ty politické, kvůli kterým chtějí určití politici změnit pravidla o svobodě slova v naší zemi i v Evropské unii? Nebo ty, k jejichž vyvracení nás vyzvala České televize ve svém pořadu ‘To se ví‘, kde Halina Pawlowská fascinovanému národu vysvětlila, že pes se salámem přes oči není bojovník s ohněm s příšernou popáleninou, ale pes se salámem na očích. Protože ano, ty politické často, velmi často hraničí nikoliv s vyvracením dezinformací a lží, ale s onálepkováním jiného názoru. Tedy s metodou, proti které bych ve dvaceti neřekl ani popel. Ona ta výzva k potírání dezinformací páchne čím dál víc Pavlíkem Morozovovem, ‘hrdinou‘ sovětského lidu, který, jak pravila propaganda, udal svého otce a dostal jej tak do gulagu. Kdy přejdeme z fáze 'přemluv bábu' do fáze 'udej bábu'?

Jen jedno mi nedá spát. Kde jsou ty strašně nebezpečné dezinformace, které mají potenciál zlikvidovat naši civilizaci? Už jsem je hledal několikrát a nenašel.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace