Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Miláček Švorcové šel u holek na dračku, děti mu porodily tři kolegyně. Tajnosti slavných

13.07.2020
Miláček Švorcové šel u holek na dračku, děti mu porodily tři kolegyně. Tajnosti slavných

Autor: repro youtube.com

Popisek: Petr Svojtka jako princ Jižní říše v dobrodružné pohádce Karla Kachyni Malá mořská víla

Patřil k neobsazovanějším hercům sedmdesátých let a už od devětadvaceti hrál v Národním divadle. Deprese ale léčil bláznivými úlety a alkoholem a riskoval, jako by mu na životě ani trošku nezáleželo. A to se mu stalo osudným. (Pokračování z pátku 10. července)

Velmi brzké členství v souboru Národního divadla svědčilo o jeho hereckých kvalitách, i když mu leckdo nemohl odpustit, že do Zlaté kapličky přišel jako perspektivní člen KSČ. Proto byl Petr Svojtka také podezříván z protekce, v kariéře mu to ale opravdu pomáhalo. Jeho život byl plný paradoxů a extrémů. Když se rozjel na plný plyn, často riskoval, jako by mu na životě ani trochu nezáleželo. Vysloužil si tím přezdívku Bláznivý Petříček. Nakonec na svou divokost krutě doplatil a pro diváky zůstal navždy mladý.

 

Svojka Čunderliková

S Andreou Čundelikovou ve válečném dramatu Poslední ples na rožnovské plovárně; foto repro – youtube.com

Nestandardní partner

Rodinná idyla bohužel netrvala dlouho. Poté co Petrovi zemřela maminka, jediná bytost, na níž opravdu lpěl, propadl se do depresí, které léčil bláznivými úlety a alkoholem. První manželka, herečka Kateřina Macháčková, jeho excesy nevydržela a manželství skončilo rozvodem. A Petr si brzy našel náhradu, další půvabnou kolegyni Janu Janěkovou. O devět let mladší studentku herectví potkal poprvé v roce 1974 během natáčení televizní inscenace Poslední ples na rožnovské plovárně. Jejich vztah nenarušil ani fakt, že po absolutoriu v roce 1976 přijala angažmá v Pardubicích, a 30. března 1978 se jim narodila dcera Jana. Nakonec ale ani ona nedokázala dál akceptovat jeho výstřelky, pod vlivem alkoholu totiž s oblibou vytvářel nestandardní situace, které byly pro partnerku nepřijatelné.

 

Svojtka Boušková 

Se svou láskou Janou Bouškovou na jevišti Národního divadla v roce 1977, v představení Bílí čápi nad Brestem. Autorem divadelní hry je ruský spisovatel a dramatik Boris Vasiljev, kterého proslavila především literární předloha k slavnému válečnému dramatu …a jitra jsou zde tichá; foto archiv.narodni-divadlo.cz – Jaromír Svoboda

Miláček Švorcové?

V herectví měl pouze jediný handicap, byl krátkozraký, takže se při šermířských scénách na jevišti občas kolegové báli o zdraví. Jinak byl ale vždy perfektní. Tím spíš kdekoho překvapilo, že se stal v divadle spoluzakladatelem tamní organizace SSM, a pak dokonce vstoupil i do KSČ. Z morálního hlediska si v očích okolí ublížil, pracovně mu účelové členství ve straně pomohlo na vrchol. Už v roce 1975 dostal nabídku z Národního divadla a uvedl se jako skvělý představitel psychologicky složitých postav v klasickém i moderním repertoáru. Mezi kolegy měl ale pozici obtížnou, protože ho vnímali jako kádrovou protekci, navíc měl velmi vřelý vztah se soudružkou Švorcovou, která byla v roce 1976 zvolena do ÚV KSČ a stala se předsedkyní Svazu českých dramatických umělců. Na druhou stranu je ale nutné přičíst Petrovi k dobru, že nikdy nedonášel a závist mu byla cizí.

 

Svojtka Arabela

Psychiatr Jiří v nestárnoucím pohádkovém sci-fi seriálu Arabela; foto ČT – Jitka Bylinská

Beznadějně zamilovaná

Současně s Petrem se stala novou členkou činohry Národního divadla i jeho další láska, o osm let mladší Jana Boušková. Do okouzlujícího bohéma se na první pohled bláznivě zamilovala, už po třech měsících vášnivého vztahu ji požádal o ruku. „Pro mě bylo důležité, že se s ním cítím bezvadně, a nezkoumala jsem, co má za sebou nebo že bych se měla něčeho bát. Mě u lidí nezajímá, jakou mají pověst,“ prozradila až po letech v rozhovoru pro magazín Ona Dnes. Vzali se a prožili spolu čtyři dramatické roky. Ani po narození syna Jana už se ale Petr nedokázal vzdát svého bohémského života, miloval nekonečné večírky, utopené v alkoholu, věrnost mu nic neříkala a Jana stále dokola odpouštěla, co by mu jiná nejspíš nikdy neodpustila. Bláznivý Petříček rád provokoval lehkomyslností, lezl po zábradlí na mostech, vozil se na spřažených ojích tramvajových souprav… A to se mu stalo osudným.

 

Svojtka Jakoubková

S Evou Jakoubkovou v jednom z posledních projektů, televizní inscenaci z roku 1982 Propast; foto ČT

Tragédie na kolejích

Kaskadérskou zábavu zaplatil Petr Svojtka životem v noci 9. května 1982, při návratu z jakéhosi divokého tahu. Domů se chtěl svézt opět po svém. Možná se mu smekla ruka, možná se na nějakém výmolu vinou alkoholového opojení neudržel… Jeho život vyhasl pod druhým vozem tramvajové soupravy, bylo mu pouhých pětatřicet let. Objevil ho projíždějící taxikář, identifikován byl díky nalezeným dokladům. Nebohý tramvaják, který vůbec netušil, že někoho přejel, se zhroutil a vdova Jana se o tragédii dozvěděla z lístku, zanechaného na dveřích. Zbytečně tak navždy odešel obrovský talent, který nám mohl hodně dát. Ve filmografii Petra Svojtky najdeme více než stovku filmových a televizních rolí, nezanedbatelné bylo i jeho působení v dabingu. Během krátké kariéry ztvárnil také řadu krásných divadelních postav, jen v souboru Národního divadla si zahrál ve čtyřiadvaceti představeních. A přiznám, že jsem je viděla všechny.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace