Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Havlova velká láska prozradila, co ji naučili v Barmě a jak se nenechat sežrat

11.07.2020
Havlova velká láska prozradila, co ji naučili v Barmě a jak se nenechat sežrat

Foto: FTV Prima

Popisek: Uznávaná psychoterapeutka Jitka Vodňanská léčila dlouhá léta alkoholiky, pak si oholila hlavu a stala se buddhistickou mniškou

V Show Jana Krause se ještě před prázdninami objevila Jitka Vodňanská, psychoterapeutka, která se proslavila knihou o svém vztahu k bývalému prezidentovi Václavu Havlovi. Nemluvila pouze o něm, ale také o svých cestách na východ, kam jezdí meditovat.

Jitka Vodňanská se zabývá lidskými vztahy a přiznala, že karanténa pro mnohé nedopadla právě dobře a lidské vztahy se přiostřily. „Objevilo se to na všech frontách. Mám pocit, že z těch lidí vylezlo to, co měli zastřené fofrem, a že vylezly stíny.“ Svou knihu Voda, která hoří psala chronograficky. „Je to od narození doteď, přes čtyři roky. Brala jsem to stejně, jako píšeme chorobopisy, šla jsem od narození, protože jsem nevěděla, jak to mám psát,“ přiznala. Zmínila také dokumentární film Občan Havel jede na dovolenou režiséra Jana Nováka, který pojednává o Havlově cestě z Prahy do Bratislavy v létě 1985. Tehdy totiž jela také. „Je to divný dokument, byla cenzura. Nevím, já jsem se s tím režisérem potkala a věděl, že se na něj zlobím. My jsme se potkali zdálky u Rudolfina a říkal, já se vás bojím. Já jsem řekla, to se bojte. Po skončení té cesty Václav napsal ministrovi vnitra stížnost, ta byla v jedné knize Sebrané spisy Václava Havla. Potom bylo nové vydání a už to tam nebylo. Někomu to vadilo,“ konstatovala v Show Jana Krause.

 

Vodňanská Havel

Jitka Vodňanská s Václavem Havlem na fotografii, zveřejněné v její knize Voda, která hoří; foto ČT

Láska k meditaci

Jitka je velkým fanouškem východních filozofií, do východní Asie, konkrétně do Barmy, jezdí velmi často. Každý den provozuje meditaci vipassaná, kterou se naučila během svých cest. Potkala během nich jak mnichy, kterým bylo 101 let, tak sirotky, vychovávané v klášteře. „Tomu se říká manérie, to jsou sirotci z Barmy, které najdou a jdou do kláštera,“ vysvětlila. A setkala se i s nebezpečnými zvířaty. „Bylo tam víc tygrů. Já miluju kočky, nemám ráda psy. Tam bylo tygří kotě, já si na něj lehla a objala ho, protože jsem z toho měla naprostou euforii. Říkali mi ale, tohohle hlavně neobjímejte,“ popsala fotografii, na které je vedle obřího tygra. „Měli tam spoustu tygrů, kteří byli opuštění, ti tam volně chodili. Tenhle má řetěz, pak mi dali tygra, se kterým jsem mohla chodit na řetězu. To byl velký zážitek,“ pochlubila se.

 

Jitka Vodňanská vystudovala antropologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, od roku 1969 pracovala s docentem Skálou a léčila alkoholiky v protialkoholní léčebně u Apolináře. Absolvovala psychologické výcviky a psychologii dále studovala. V roce 1977 se provdala za hudebníka Jana Vodňanského, se kterým má syna Tomáše, rodina žila mezi disidenty a v jejím bytě se odehrávaly mnohé diskuse.

 

Vrcholný zážitek ze zklidnění

Na daleké cesty vyráží každý rok. „Cestuju sama, to jedu do Nepálu nějakým autobusem. Řekli mi, že svoje věci musím dát do pytle, které dávají na střechu autobusu, aby je neukradli. Od roku 2000 jsem tam byla dvacetkrát, vždy jeden až čtyři měsíce,“ zavzpomínala nad fotografiemi s tím, že ji tyto cesty nabíjejí. „Přijedu tam a jsem happy. To je moje nastavení. Je tam meditační hala, ve které jsou síťky, protože tam jsou potvory. Tam dostanete řád, stáváte ve tři a od půl čtvrté se medituje. Snídaně byla v pět. Potom máte chvilku pauzu. Vždy se hodinu sedí, hodinu chodí, potom je oběd v 11. Jde se tam pomalu. Je to hezké, zklidní se nejprve tělo, potom mysl. Ten pocit je nádherný. Říká se tomu big experience, vrcholný zážitek, tam se mysl tak zklidní, že je to stabilní rovina. Není to pořád. Meditace, kterou dělám, čistí mysl, všechny věci, co tam máme,“ prozradila.

 

Vodňanská, Vodňanský

S manželem, textařem, spisovatelem a zpěvákem Janem Vodňanským, a synem v roce 1978; foto ČT

Probrečená kniha

Před časem bohužel utrpěla vážné zranění. „Předjížděli mě, tak jsem si pořídila elektrokolo. Jela jsem do kopce a mávala, a pak byl kopec dolů. Dva měsíce na vozíku,“ svěřila se. Její kniha prý nevznikala snadno. „Bylo to strašně těžké. To je probrečené. Díky Viktoru Stoilovi, který to držel v proudu, protože jsem se mockrát chtěla vzdát. Dojela jsem na Srí Lanku, abych tam psala, a s notebookem jsem nenapsala nic. Bylo to velké, ale dnes jsem velmi ráda. Předevčírem jsem dostala email od paní, že jede vlakem a na Severní Moravě, na nádraží v trafice, měli moji knihu a že se jí strašně líbí. Ta paní je bylinkářka, zeptala se mě, jestli nemám vysoký tlak. Odepsala jsem, že mám střídavý tlak, a hned mi přišel balík bylin.“

 

 

V současnosti Jitka Vodňanská pracuje jako psychoterapeutka, do své praxe zahrnula i východní filozofie. V chystaném filmu Havel její postava chybět nebude, hrát ji bude Barbora Seidlová.

 

Vložil: Michaela Špačková