Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vyrábět elektřinu svépomocí a společně. Sem s tím. Komentář Štěpána Chába

komentář 09.07.2020
Vyrábět elektřinu svépomocí a společně. Sem s tím. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Elektřina ze sousedské spolupráce? Co tomu, a hlavně proč, brání?

Evropská unie přišla s nařízením, které by nás zavazovalo k legislativnímu přijetí takzvané komunitní energetiky. Nyní je nařízení ve fázi připomínkování, můžeme, stejně jako ostatní členské státy, uplatňovat své námitky a výhrady. Zákon by měl být zaveden do praxe v červnu 2021, pokud do toho nezačne vláda házet vidle, což je dost dobře možné. Ale, troufám si tvrdit, že by to nebyl ten nejlepší evoluční krok kupředu.

Co si pod pojmem komunitní energetika představit? Nyní jsme ve fázi, kdy si můžeme na střechu přidělat fotovoltaické panely, stát k tomu nabízí dotaci, kdy část z ceny uhradí. Dodavatelé elektřiny nedělají na takového samovýrobce dlouhý nos a spolupracují. Ba naopak, předhánějí se v tom, kdo nabídne lepší a výhodnější spolupráci. Potud dobré. Ba přímo výborné. Tiše v koutku sním o tom, že si střechu také vyzdobím elektrárničkou. Dává to smysl. Jenže to není ona zmiňovaná komunitní energetika.

Se sousedy

Komunitní energetiky dosáhnete tím, že se na výrobě začnete domlouvat se sousedy a pokusíte se vytvořit systém samovýroby, která by byla schopná utáhnout celou obec, čtvrť, nebo třeba dům plný nájemníků. Tam nám vzniká převážně byrokratický problém. Úřední moloch s takovou spoluprací neumí… spolupracovat. Pokud se samovýrobce rozhodne nejen elektřinu produkovat a spotřebovávat, ale třeba i přeprodávat k sousedům, narazí na val byrokracie, která mu sice už nyní nezakazuje nic z výše řečeného, ale staví před něj takové překážky, že není téměř v silách běžného člověka, aby je překonal. A tam je problém, který chce unie svým nařízením změnit. Komunitní energetika je podle ní hrou budoucnosti. A jsem všemi deseti pro.

Pozitiva

Pozitiva jsou jak ekologická, tak i ekonomická. Levnější elektřina? Může být. Větší výběr dodavatelů? Může být. Když se obec shodne na tom, že by to utáhla při sousedské spolupráci alespoň část roku sama, je v tom nějaký problém? Nesmrdět tak přírodě? Problém? Není tam. Ano, klasické solární panely jsou už při výrobě nesmyslně neekologické, mají relativně krátkou životnost a likvidace je obdobně neekologická. Ovšem jako lidstvo se hrneme kupředu. Co střešní solární tašky od Tesly? Dlouhá životnost, velká výkonnost a menší ekologický dopad při výrobě. A ano, samozřejmě, je tam, ale stejně je to ekologickými dopady ohleduplnější, než pálit uhlí. Tesla zatím dodává jen pro trh USA, ovšem i pro Teslu tu máme alternativu, o které jsme nedávno psali. Vzrušující záležitost, nad kterou jsem sám toužebně slintal a přesouval mince v prázdné peněžence nejméně hodinu. Taková ekologie dává smysl. Viz ‘Psali jsme‘.

Negativa

Ano, byrokracie. A také fakt, že ČEZ bude bit. ČEZu, tomu našemu národnímu kolouškovi, to do krámu hrát nebude. A ve sněmovně bude jistě mnoho hlasů, které budou lobbovat právě za něj. ČEZ zchudne, bude propouštět. Můžeme to brát jako negativum. Ale proč? Závislost na jednom polostátním molochovi který zvedá ceny podle toho, jaké odměny v něm mají padat? Decentralizace výroby přeci znamená i větší rozlití peněz do společnosti. Zajistí se tím i více možností výdělku. Negativa se tak dají vidět převážně z pohledu molocha. Každé nařízení, každý zákon nebo novela, které vedou ke snížení byrokracie, jsou ve prospěch společnosti jako takové.

 

Vložil: Štěpán Cháb