Když se zamiloval, neviděl, neslyšel… Lásky, ztráty a karamboly rockového divocha. Tajnosti slavných
03.07.2020
Foto: Supraphon / Michal Matyáš
Popisek: Petr Janda
AUDIO / VIDEO Frontman jedné z nejslavnějších českých skupin patřil k největším divochům našeho showbyznysu, a když se zamiloval, neviděl, neslyšel… „Láska dělá z člověka úplného idiota,“ prohlásil před časem. (Pokračování ze středy 1. července)
Koncem sedmdesátých let se Olympic stali průkopníky, začali využívat nezvyklé množství světelných efektů, na jejichž realizaci si zvali skutečné odborníky. Rozjeli se naplno při koncertech „25 let rock’n’rollu“, vzápětí je ale čekal další průšvih. Pavel Chrastina emigroval do Austrálie, takže okamžitě následoval zákaz hraní a prodeje písní s jeho texty. A Petr Janda v té době nezůstával nic dlužen pověsti rockového divocha.
Osmý den:
Nedobrovolná změna
Před Vánoci 1982 oslavil se skupinou ‘dvacetiny‘ v pražské Lucerně, dostali první zlaté desky za milion prodaných desek a konečně zase byli na vrcholu. O dva roky později skončili druzí ve Zlatém slavíku a v roce 1985 si s písní Co je vůbec v nás konečně odvezli zlato i z Bratislavské lyry. Koncem roku odešel Pavel Hejduk a místo něj usedl za bicí Milan Peroutka. Kapela přitvrdila, Petr začal opět tíhnout ke složitějším aranžmá a delším skladbám. V květnu 1987 přišla ale další rána a poslední změna v obsazení, tentokrát nedobrovolná. V pondělí 19. května zemřel ve dvaačtyřiceti letech zakládající člen skupiny, klávesista Mirek Berka, dosud ne zcela vyjasněné okolnosti svědčí pro sebevraždu. Náhradu za něj skupina nehledala, dál pokračovala ve čtyřech.
Co je vůbec v nás:
Druhá míza
Krásných holek měl Petr kolem sebe po celý život houfy, nejbouřlivější období ale prožíval na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Léta svou ženu podváděl s manekýnou Kateřinou Markovou, později Kornovou, a zamilovaný byl jako blázen. „Manželka Jana se se mnou chtěla rozvést kvůli manekýnám. Měla napsanou žádost o rozvod a mně to bylo fuk,“ prozradil kdysi v rozhovoru pro časopis Sedmička. „Byla báječná ženská, jenomže já jsem byl v té době zamilovaný a láska dělá z člověka úplného idiota.“ Když se s Kateřinou rozešli, dokonce prý uvažoval o sebevraždě, nakonec si ale našel náhradu. Možná tím kompenzoval stres, protože v té době lékaři diagnostikovali u jeho ženy rakovinu vaječníků. „Jana byla na operaci v roce 1989. Lékař říkal, že jí všechno vyndali, chodila na chemoterapie, tak jsem se uklidnil. Jenže zničehonic začala chemoterapie odmítat. Vloudil se k ní léčitel, který ji léčil nějakým čáry máry fuk. To byla základní chyba, nemoc se vrátila,“ zavzpomínal v dokumentu České televize 13. komnata.
Jako za mlada:
Strach ze samoty?
Zálety i Janinu nemoc se Jandovým dlouho dařilo před dětmi tutlat. „Rodiče nás udržovali v tom, že všechno bude dobrý. Nevnímala jsem ani jejich krizi. Museli to být úžasní rodiče, že nám to nedali znát. Mám je v paměti jako úžasný pár, který se spolu hodně nasmál,“ prozradila dcera Marta, která se dozvěděla o matčině nemoci až po roce léčení. V té době ale přišla další rána, u syna Petra lékaři diagnostikovali nádor na mozku s tím, že mu dávají rok života. Jana, která zemřela v roce 1991, se to ale nikdy nedozvěděla. Nakonec vše bylo jinak, Petr mladší statečně bojoval o život se zákeřnou nemocí dlouhých jedenáct let a mlčenlivý otec mu nikdy neřekl, jak na tom vlastně je. Zemřel v roce 2001 a rockové legendě po něm zůstali vnuci Matouš a Petr. Krátce po Janině smrti tehdy sedmnáctiletá Marta odjela na studijní pobyt do USA a na Petra dolehla samota, takže se zhruba rok po Janině smrti podruhé oženil s moderátorkou Martinou, která měla v dokladech stejný rok narození jako jeho dcera a brzy po svatbě porodila dceru Elišku. „Prožil jsem tříletou erupci dobrého i špatného,“ konstatoval.
Stejskání:
Konec poprvé
Koncem roku 1991 byl rozhodnut, že Olympic ukončí koncertní činnost. Poslední měla být v roce 1992 dvacátá devátá sezóna a Olympic šel opět na dračku. Nejprve v klubech a později s programem …jak se lítá vzhůru… Poslední Lucerna 28. prosince byla beznadějně vyprodaná, program měl obrovský úspěch a Petrovi se najednou končit nechtělo. V roce 1993 Olympic opravdu skončil s koncertováním, současně ale Petr upozornil, že ve studiu se budou scházet dál. Muzikanti se rozprchli do jiných kapel, ještě jednou se ale sešli u Petra doma, aby zavzpomínali, a byla u toho televize. Pak se snažili nebýt, přesto se o rok později zase sešli ve studiu. Zrodilo se další album a vzápětí i turné. Na trhu se objevil zpěvník 99 písní Olympicu a kniha Pavla Chrastiny Olympic chvíli po ránu a zase znovu spolu. Zas jich bylo všude plno a cítili se jako za starých časů.
Člověk jeskynní:
Jak se lítá vzhůru
V roce 1996 oprášil Mladý svět osvědčenou anketu, jen s novým názvem Český slavík, a v kategorii skupin se stal Olympic jednoznačným vítězem. O rok později se na podzim konečně dočkal premiéry jediný hraný film z roku 1972 Pět cestujících, pětatřicáté výročí oslavil Petr s kapelou bez velkého humbuku, jenom na tradičním vánočním koncertu. Představil ale na něm publiku dceru Martu der skupinou Die Happy. Vzápětí se pustil do přípravy prvního vlastního sólového projektu, který vyvrcholil první sólovou písničkovou deskou Co je dobrý a co zlý, k níž složil hudbu i některé texty. V té době vzalo zasvé jeho manželství s Martinou. Poté co ji přistihl při nevěře, začal se rozhlížet po jiných, žádost o rozvod ale musela ještě nějaký čas počkat. V létě 2000 Olympic poprvé vyjel do USA, na jednom koncertu se Petr seznámil se svou budoucí třetí manželkou Alicí a vedle práce věnoval spoustu času synovi. Jeho zdravotní stav se horšil a v roce 2001 zemřel. Na dlouhé truchlení ale Petr neměl čas, protože vzápětí vyjel s kapelou na turné po USA a Kanadě.
Pět cestujících:
Svatební dar
Věrná fanynka Olympiku Alice je o čtyřicet let mladší, a tak Petr dlouho váhal. Navíc odcestovala na delší dobu do Ameriky, takže udržovali vztah hlavně po telefonu a trvalo čtyři roky, než ji požádal o ruku. „Byl jsem z toho takový celý rozechvělý a začal zase pochybovat, jestli jsem to nepřehnal, jestli jsem to neměl nechat být. Věkový rozdíl v tom samozřejmě hrál roli,“ prozradil později v pořadu Exkluziv Kateřiny Brožové. Zásnubní prsten jí nakonec poslal za Velkou louži po kamarádovi a vzali se v červnu 2005 v Kutné Hoře. Oslavu pro zhruba 150 lidí Petr připravil ve svém sídle na Propasti a novomanželce koupil jako svatební dar auto. V roce 2009 se jim narodila dcera Anežka, o tři roky později Rozálie a jsou spolu stále šťastní. O rok později Marta porodila dceru Marii, takže se legendární rocker stal dědečkem, a loni přičiněním jednoho ze synů Petra Jandy mladšího dokonce pradědečkem.
Dotyky slávy:
Muzikantské peklo
Nyní už mu pomalu klepe na dveře osm křížků, přesto má Petr Janda neustále pocit, že by mohl dělat mnohem víc, než dělá. A není ani divu. Koncertů s legendárním Olympikem ubylo, zatímco dřív jich odehráli za rok více než 250, nyní je počítají na desítky. Přesto přiznává, že se tu a tam cítí unavený. Obzvlášť to na něj dolehlo před dvěma lety, když začal mít problémy se sluchem, což pro muzikanta znamená opravdové peklo. Ani ztráta sluchu, která naštěstí Jandovi nehrozí, ale nemusí znamenat pro muzikanta konec. Připomeňme si třeba Bedřicha Smetanu, který si dokázal uchovat sluchovou imaginaci, takže dál skládal, přestože byl posledních deset let života hluchý. Dokonce v té době složil mimo jiné i tři opery, Hubičku, Tajemství a Čertovu stěnu. Na rozdíl od slavného českého skladatele je ale u Petra třeba hledat příčinu jinde, jeho problémy nezpůsobila choroba, ale rock’n’roll.

Vložil: Adina Janovská