Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hele, ono se to hroutí. ODS na rozcestí zahnula doleva. Komentář Štěpána Chába

komentář 02.07.2020
Hele, ono se to hroutí. ODS na rozcestí zahnula doleva. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Michael Žantovský se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou

Poslední normální konzervativní strana to má definitivně za sebou. Miroslavě Němcové se při zahájení kampaně vysypalo marketingové torzo republiky, Miloš Vystrčil jede jako aktivista hájit lidská práva a na Praze 5 kandiduje s podporou ODS Michael Žantovský, tohoto času ředitel Knihovny Václava Havla, nedosti na tom, že v Řeporyjích hájí barvy ODS politicky neříditelný démon a marketingové oddělení strany vypouští místo mediální strategie hrochy.

Michael Žantovský, kandidát na senátní křeslo za Prahu 5, řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz: „V době Klause bych za ODS nekandidoval.“ Tamní redakce prohlášení moudře dala do titulku, nejspíš tušila, že to je titulek hodný k dobrému a zdraví prospěšného procvičení žluče. Ta se hnula v mnohých. Logicky, Michael Žantovský je tím, čím ODS nebyla, ale čím se stává. Ale zároveň s Žantovským, který by se svým politickým přesvědčením hodil více do TOP 09, případně do Pirátů, je v ODS i Jan Zahradil nebo Alexandr Vondra.

 

Nová 'humorná' strategie ODS, jak vyhrát volby

Vondrování

A právě na Vondrovi si můžeme ukázat, že ODS dělá jednu chybu za druhou. V rozhovoru pro Aktuálně.cz Žantovský komentoval svůj názorový rozkol s Vondrou stran ekologického směrování Evropské unie. Žantovskému se nový zelený úděl, který unie prosazuje, líbí. Souhlasí s ním. Je zajedno i s tím, že astronomicky velký dluh 750 miliard euro, které si unie plánuje půjčit na členské státy, má být z větší části spojen právě se zaváděním zeleného údělu. To znamená, že unie se v době covidové i pocovidové má zadlužit kvůli solárům a elektromobilům. S tím Alexandr Vondra zásadně nesouhlasí. A logicky, půjčka 750 miliard byla anoncovaná jako nutnost pomoci členským státům vyrovnat se s ekonomickými dopady covidu. A přitom dalece přes polovinu z půjčky má jít na ekohrátky. Takový dluh jde zcela proti principům konzervativní pravicové strany.

Miroslava Němcová v přízni Dominika Feriho. Aneb jak 'ztopkovatět' ODS, problémem je, že jednu TOP 09 už tu máme, proč vytvářet druhou?

A ODS, která je stále ještě dle vlastních slov konzervativní pravicová strana, tak dává voličům vybrat ze dvou zásadně odlišných politik. Vondra představuje politiku jakž takž konzervativní a skeptickou, Žantovský zase politiku liberálně progresivní a aktivistickou. Je to jedno? Není, protože nejde naráz zastávat pozici kočky i psa. Vyjde z toho nutně legendární kočkopes, který se nebude líbit nikomu. A voliči to dali straně vědět při minulých volbách do europarlamentu.

Na stůl se lidem předhazovala jako naděje ODS pro Evropský parlament neustále Eva Decroix. Něžná žena plná ideálů… které ovšem patřily spíš někam hodně, hodně moc doleva na politickém hřišti, tak moc, až to začínalo Leninovi čechrat šosy. Její mnohá vyjádření u konzervativního pravicového voliče vyvolávala záchvaty smíchu… nebo vzteku. Decroix měla ODS spasit, startovala z šestého místa kandidátky a bylo jí všude plno. Zcela a bez zadýchání ji přeskočil Alexandr Vondra z patnácté pozice na kandidátce. Samozřejmě díky preferenčním hlasům. Není to jasný vzkaz voličů, kteří doslova křičí – nechceme doleva?

Za křižovatkou

ODS není na křižovatce, už se dostala za ni a rozhodla se pro cestu doleva. Už nyní je zaměnitelná s TOP 09. A to je velmi špatná zpráva, protože ta levicová a z části aktivistická politika už nemá protisílu. Je tu akorát Okamura a Klaus mladší. A ti pravicově konzervativní části voličů nemusí vyhovovat z mnoha pochopitelných důvodů.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace