Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hele, ono se to hroutí. ODS na rozcestí zahnula doleva. Komentář Štěpána Chába

komentář 02.07.2020
Hele, ono se to hroutí. ODS na rozcestí zahnula doleva. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Michael Žantovský se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou

Poslední normální konzervativní strana to má definitivně za sebou. Miroslavě Němcové se při zahájení kampaně vysypalo marketingové torzo republiky, Miloš Vystrčil jede jako aktivista hájit lidská práva a na Praze 5 kandiduje s podporou ODS Michael Žantovský, tohoto času ředitel Knihovny Václava Havla, nedosti na tom, že v Řeporyjích hájí barvy ODS politicky neříditelný démon a marketingové oddělení strany vypouští místo mediální strategie hrochy.

Michael Žantovský, kandidát na senátní křeslo za Prahu 5, řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz: „V době Klause bych za ODS nekandidoval.“ Tamní redakce prohlášení moudře dala do titulku, nejspíš tušila, že to je titulek hodný k dobrému a zdraví prospěšného procvičení žluče. Ta se hnula v mnohých. Logicky, Michael Žantovský je tím, čím ODS nebyla, ale čím se stává. Ale zároveň s Žantovským, který by se svým politickým přesvědčením hodil více do TOP 09, případně do Pirátů, je v ODS i Jan Zahradil nebo Alexandr Vondra.

 

Nová 'humorná' strategie ODS, jak vyhrát volby

Vondrování

A právě na Vondrovi si můžeme ukázat, že ODS dělá jednu chybu za druhou. V rozhovoru pro Aktuálně.cz Žantovský komentoval svůj názorový rozkol s Vondrou stran ekologického směrování Evropské unie. Žantovskému se nový zelený úděl, který unie prosazuje, líbí. Souhlasí s ním. Je zajedno i s tím, že astronomicky velký dluh 750 miliard euro, které si unie plánuje půjčit na členské státy, má být z větší části spojen právě se zaváděním zeleného údělu. To znamená, že unie se v době covidové i pocovidové má zadlužit kvůli solárům a elektromobilům. S tím Alexandr Vondra zásadně nesouhlasí. A logicky, půjčka 750 miliard byla anoncovaná jako nutnost pomoci členským státům vyrovnat se s ekonomickými dopady covidu. A přitom dalece přes polovinu z půjčky má jít na ekohrátky. Takový dluh jde zcela proti principům konzervativní pravicové strany.

Miroslava Němcová v přízni Dominika Feriho. Aneb jak 'ztopkovatět' ODS, problémem je, že jednu TOP 09 už tu máme, proč vytvářet druhou?

A ODS, která je stále ještě dle vlastních slov konzervativní pravicová strana, tak dává voličům vybrat ze dvou zásadně odlišných politik. Vondra představuje politiku jakž takž konzervativní a skeptickou, Žantovský zase politiku liberálně progresivní a aktivistickou. Je to jedno? Není, protože nejde naráz zastávat pozici kočky i psa. Vyjde z toho nutně legendární kočkopes, který se nebude líbit nikomu. A voliči to dali straně vědět při minulých volbách do europarlamentu.

Na stůl se lidem předhazovala jako naděje ODS pro Evropský parlament neustále Eva Decroix. Něžná žena plná ideálů… které ovšem patřily spíš někam hodně, hodně moc doleva na politickém hřišti, tak moc, až to začínalo Leninovi čechrat šosy. Její mnohá vyjádření u konzervativního pravicového voliče vyvolávala záchvaty smíchu… nebo vzteku. Decroix měla ODS spasit, startovala z šestého místa kandidátky a bylo jí všude plno. Zcela a bez zadýchání ji přeskočil Alexandr Vondra z patnácté pozice na kandidátce. Samozřejmě díky preferenčním hlasům. Není to jasný vzkaz voličů, kteří doslova křičí – nechceme doleva?

Za křižovatkou

ODS není na křižovatce, už se dostala za ni a rozhodla se pro cestu doleva. Už nyní je zaměnitelná s TOP 09. A to je velmi špatná zpráva, protože ta levicová a z části aktivistická politika už nemá protisílu. Je tu akorát Okamura a Klaus mladší. A ti pravicově konzervativní části voličů nemusí vyhovovat z mnoha pochopitelných důvodů.

 

Vložil: Štěpán Cháb