Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odhaleno, proč si Mirka vyčíhala nové bydlo. Statisíce přicházely na Letnou již před sto lety. Co zaujalo Jiřího Macků

01.07.2020
Odhaleno, proč si Mirka vyčíhala nové bydlo. Statisíce přicházely na Letnou již před sto lety. Co zaujalo Jiřího Macků

Foto: Facebook

Popisek: Miroslava Němcová míří... výše

Už jsme si zvykli: kdykoli se naskytne příležitost, dokážou naši milí politici, především ti zasloužilí či jenom údajní Mgr., naplácat na jednu hromádku tolik nesmyslů, až se nám méně chápajícím z toho v hlavě plaší mozkové závity a některým jinde i hormony.

Na druhou stranu buďme vděční, když současně s tím i pobaví a pomůžou tak nahlédnout do jejich vlastního nejednoduchého soukromého myšlenkového světa, což je pro nás obyč. obč. zvláště před volbami vítaná příležitost. Naposledy nám to umožnila zasl. čl. ODS a jedna z neodstřelitelných političek naší politické honitby Miroslava Němcová. Stalo se v rozhovoru pro novinky.cz, které nanesly otázky, tázaná je zohlednila a Krajské listy to nenechaly bez komentáře.

Co s politikem udělá, když dostárne

Hned první dotaz prozradil to, co si už ani neuvědomujeme: Po 22 letech měníte směr a míříte z Poslanecké sněmovny do Senátu. Proč? „Směr neměním, ale přestupem se to nazvat dá.“ – Svatá pravda, ze sídla ODS v Truhlářské (pro venkovské: vedle Náměstí Republiky) je to do parlamentu i senátu skutečně jedním směrem (pro venkovské: malostranským). Navíc přibližně takovým, který tázanou dlouhodobě enormně vzrušuje: richtung Hrad.

„Osobní rovina je i v tom, že senátoři mají být starší než poslanci, tak už jsem do toho prostě dostárla.“ – Objevné výstižné sloveso, čeština takové nezná, doporučujeme zařadit do slovníku… Ale v podstatě chápající souhlas, v nastalé pokročilé věkovitosti je třeba rozumně šetřit každým krokem a ono je to z Truhlářské na Valdštejnské náměstí přece jenom o fous blíž než do Sněmovní. Leč chce to současně nezapomínat, že novopečené senátorce možná někteří prokremelští trollové začnou přát předčasný konec nejen politický, čehož se v případě prezidenta dopouštějí právě ony demokracií napumpované občanské individuality M. Němcové ideově blízké.

Bezohledně urážená, přesto politikou neotrávená

„Třetím faktorem je představa, že v senátu mohu lépe uplatnit zkušenosti, které jsem získala.“ A nebude naopak váš hlas a vaše názory ve sněmovně chybět? vyzvídala novinářka. „Politika se takzvaně vaří ve sněmovně, a to mě na tom lákalo, ale dnes je pro mě přitažlivější atmosféra senátu, primárně ta diskuse. Politika je diskuse a ta tam probíhá v jiných mantinelech.“ – Pravda, v jiných mantinelech, ale taky se zakázaným uvolňováním, nesportovním chováním, hloupými fauly a nechutnými podrazy napříč senátním spektrem.

„Mě už tady (v parlamentu – pozn.) unavuje děsivé urážení a bezohlednost.“ Někdo konkrétně vás uráží, nebo to myslíte obecně? divila se novinářka. „Nechci si stěžovat, že by se mi tady dělo něco hrůzostrašného.“ - Děsivé urážení, bezohlednost a současně konstatování, že se neděje nic hrůzostrašného… Kdo si to umí dát logicky dohromady, nechť se přihlásí v centrále ODS, vyhrává propisku.

Když politik racionálně zatouží po klidu

„Asi to (přestup – pozn.) trochu souvisí i s tím, jak člověk stárne, tak touží po větším klidu.“ – Jo, to už je taková lidská vlastnost i ve věku nižším. Na vojně jsme taky hledali, kam se uklidit, říkalo se tomu zašívárna.

Není to rezignace? nedala se novinářka. „Myslím, že ne, prostě procházíme několika etapami. Jste v životě rváčem a potom zase míříte do vod, které vám více vyhovují. To není rezignace, ale racionální zvážení toho, kde ze sebe mohu lépe vydat to, co umím, a to, co jsem za život nasbírala.“ - K tomu pouze výstižný komentář jednoho účastníka obsáhlé diskuse na novinkách.cz: „Ničemu nerozumí, ale zvykla si rozumět všemu.“

V ODS jste od roku 1992, zažila jste všechny její předsedy, všichni byli muži. Nejsou tam ženy trochu ve stínu mužů? zamotala do toho novinářka i její pohlaví (myšleno gender). „Necítím se odstrčená.“ – Být to tak opačně, tedy že by u Fialů vyčníval už jenom jeden další muž, řeklo by se, že si ho tam drží na semeno.

Co na závěr? Snad jenom vyslovit naději, že Miroslava Němcová se po tomto výživném rozhovoru znovu na delší dobu dosyta odmlčí, jelikož i v politice příliš mnoho srandy vadí. 

Sto let, které bohatě stačí na milióny chvilek

Dostat na letenskou pláň, druhdy největší a nejslavnější sportoviště celé zeměkoule, na jedinou akci několik stovek tisíc návštěvníků je jistě událost mimořádná. Nepodařilo se to v letech májových průvodů opakovaně komunistům, bůhvíjakému zájmu se dokonce netěšila ani první návštěva papeže Jana Pavla II. v nadšeném roce 1990. Přesné číslo v této souvislosti neuvedl ani jinak dokonale informovaný server ČT24, který letos 21. dubna oznámil mj.: Jeho mše na pražské Letné, během níž pronesl kázání v češtině, se zúčastnily tisíce věřících.

Bílá sutana a hnědí košiláči

Že by jenom? Ale možná věděla a neprozradila, protože by to ani nebyla ČT24, aby připustila ohrožení zaplněné pláně z roku minulého, když už to historicky nezastínily ani nejrůznější megakoncerty s návštěvami vždy kolem 120 000 diváků. Léta plynula a Letná přemítala, jestli se ještě někdy zaplní tak, jako kdysi tenkrát.

Doba si totiž hledá nové hrdiny. Zapomenuta jsou představení papeže, Jaggera či Jacksona, dnes už nikdo nezaplní pláň tak spolehlivě jako Babiš. Stalo se vloni: prý čtvrt miliónu. Proč by ne, se vším všudy. Bílá papežova sutana holt netáhne jako hnědá Mikulášova kacabajka.

Rekord však ani náhodou

Sotva kdo spočítá, kolik miliónů chvilek se vejde do jednoho století, protože oni sami délku jedné chvilky dosud nedefinovali. Tenkrát kdysi, v tyto dny přesně před sto lety, probíhal na letenské pláni VII. Všesokolský slet, na němž se při vystoupeních vystřídalo přes 100 000 cvičenců, které během posledních červnových dní roku 1920 sledovalo přes 500 000 diváků včetně prezidenta republiky T. G. Masaryka, jenž přicválal na sletová cvičení z blízkého Pražského hradu na koni. A ten půlmilión je nezpochybnitelná cifra, jelikož odpovídá počtu prodaných vstupenek.

 

VII. Všesokolský slet v návštěvnosti stále vede

Andreji, Andreji, budeš muset ještě sakra zapracovat, abys někdy dostal na Letnou onen půlmilión svých nepřejícníků. Protože, a na to nezapomeň, na tebe taky s oblibou chodí hodně zbytečných čumilů a zvědavců netoliko domácího původu. A vůbec proč na to neziskovky neprodávají vstupenky, o co horší je to šou?

 

Vložil: Jiří Macků