Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Velký bratr nám utahuje šrouby, a ještě ke všemu si z nás Poláci dělají srandu. 5x pondělí Pavla Přeučila

29.06.2020
Velký bratr nám utahuje šrouby, a ještě ke všemu si z nás Poláci dělají srandu. 5x pondělí Pavla Přeučila

Foto: Ilustrační foto Pixabay

Popisek: Za minulého režimu se říkalo – dávej si bacha na hubu. A zdá se, že už je to zase tady. Předsudečná nenávist je nejspíš jenom začátek. Do maléru vás může dostat komentář na sociální síti či nápis na stěně veřejných záchodků. A dál? Vyfasujeme čipy, které budou monitorovat i naše myšlenky?

Tak nám začíná pořádně přituhovat a nám, co jsme zažili komunistický režim na vlastní kůži se všemi jeho restrikcemi vůči každému, kdo vyslovil nesprávný názor, se občas zdá, že se vracíme do dob dávno minulých. Už více než rok jsou u nás v praxi mnohem tvrději postihovány justicí projevy tzv. předsudečné nenávisti, což je zbrusu nový právnický termín. Policie si nyní vytvořila jakýsi speciální odbor extremismu a terorismu, který tuhle předsudečnou nenávist řeší, a valem přibývá těch, kdo se kvůli svým výrokům dostávají až před soudy. Řeší se nenávistné výroky především na internetu, namířené proti Romům, muslimům či Židům.

Jasně, vyhrožovat někomu zabitím je už hodně přes čáru, ale vyslovit svobodně svůj názor, například na některé nechutné praktiky islámu, by mělo být zcela normální, i když se přitom použije poněkud expresivnějších výrazů. Jak se dozvídáme v posledních dnech, policie i soudy ještě pořádně přitvrdí a onen speciální policejní odbor bude bedlivě sledovat všechny diskuze na internetu a hledat jakoukoliv nenávist. Pokud vás tedy budou někde v temné uličce okrádat, vězte, že policajti na vás nemají čas, protože sedí u monitorů a šmírují diskuze. To, co jsme se naučili nazývat svobodou projevu, se z veřejného prostoru pomalu vytrácí a šroubky poznenáhlu utahují i sociální sítě. Takový Facebook naverboval po celém světě tisíce cenzorů, kteří nedělají nic jiného, než že dohlížejí na nezávadnost publikovaných příspěvků. Podle toho, co považují za nevhodné, mívám o jejich inteligenci mnohdy silné pochyby, ale to už je jiná kapitola. Nicméně pokud máte nesprávné ideové názory, které jdou proti hlavnímu proudu, můžete dnes pořádně tvrdě narazit.

Orwellova vize se naplňuje

Čím dál tím častěji si musím chtě nechtě připomínat knihu velkého vizionáře George Orwella 1984, kde je tzv. ideozločin jedním z nejhorších prohřešků proti státnímu zřízení. Nemuseli jste se provinit přímo nějakým skutkem nebo slovně, ale stačilo porušit zákon třeba jen myšlenkou. Ten, kdo takto zhřešil, šel za katr, nebo dokonce na smrt. Trest smrti je u nás naštěstí dávno zrušen, ale pokud budete ošklivě hanět naše romské spoluobčany nebo muslimy, trest vás nemine. Na druhé straně na prezidenta nebo Babiše můžete nadávat naprosto beztrestně. A Orwell se nemýlil ani v další věci. V jeho románu o utopické společnosti budoucnosti (mimochodem, napsal jej už v roce 1949!) se vyskytuje vedle ideozločinu i další termín, který je neobyčejně aktuální.

 

cenzura

Stane se opravdu ideozločin jedním z nejhorších prohřešků proti státnímu zřízení? George Orwell to předpověděl ve své knize 1984 už před více než sedmdesáti lety. A k realizaci jeho slavné utopie se svět zjevně blíží mílovými kroky; pixabay.com

Pokud jste Orwella četli, určitě si vzpomenete na manipulativní praktiky Ministerstva pravdy, označované jako vaporizace. Cílem každé totality je změnit historii k obrazu svému a nastolit nový společenský řád. Lidské vzpomínky a historické dokumenty jsou pro totalitu tím největším nebezpečím, a proto všechno musí pryč, musí se vaporizovat. Staří lidé jako pamětníci jsou nepohodlní a nasazují se jim psí hlavy. Přepisuje se historie, přepisují se školní učebnice, dozvídáme se, že 2. světovou válku rozpoutal Sovětský svaz, který nás neosvobodil, ale okupoval, pod rouškou Black Lives Matter se ve světě kácejí sochy nepohodlných osobností, za zločince je označován Winston Churchill, George Washington, Franklin Delano Roosevelt, či dokonce slavný spisovatel Miguel de Cervantes. Na druhé straně se staví pomníky nacistickým zločincům, v Německu oslavují Lenina a historie dostává pořádně na frak. Tohle všechno Orwell předpověděl téměř do těch nejmenších detailů.

Na polích a loukách právě probíhají masová jatka

Právě v tomto období vrcholí senoseče, které se kvůli dešťům zpozdily, tráva narostla do nebývalé výšky a na loukách hynou desetitisíce mláďat zvěře. Navíc se blíží žně, které jsou pro polní zvěř další pohromou. Každým rokem tak zahyne pod zemědělskými stroji na 60 tisíc srnčích mláďat. V ohrožení jsou i další savci a bezobratlí. „Nebezpečí se týká také ptáků, a to zejména těch, kteří v období sklizně přivádějí na svět svá mláďata a hnízdí na zemi,“ říká Jan Bartošek z České zemědělské univerzity. Jde o desítky tisíc kusů drobné zvěře, jako koroptví, bažantů, křepelek, ale i zajíců. Podle dat, zveřejněných časopisem Myslivost, se odhaduje, že na každých 1000 hektarů lučních porostů připadá 50 posečených srnčat.

 

srnče

Vzbuzuje ve vás tohle kouzelné stvořeníčko nával něhy? Před honbou za ziskem nemá šanci, sekačky jich právě nyní zmasakrují desetitisíce; wallpaper.com

To, co dřívější zemědělci, používající žací stroj tažený koněm vůbec neznali, se s příchodem mechanizace rozrostlo v masové zabíjení. Zemědělské stroje jezdí stále rychleji, mají širší záběr a často pracují i v noci s reflektory, před kterými nemají zvířata absolutně žádnou šanci uniknout. Nejohroženější jsou srnčata, která matka před blížícím se strojem opustí a po návratu najde už jen rozsekanou hromádku masa, nebo těžce zmrzačené zvíře. Těmhle masakrům se snaží bránit jak myslivci, kteří požadují, aby jim byly senoseče hlášeny předem, a apelují na zemědělce, aby při sekání postupovali od středu pozemků ke krajům. Pomáhají ochránci zvířat a v poslední době i tisíce dobrovolníků, vydávajících se v době senosečí do polí, aby zvěř včas vyplašili. V některých oblastech už pomáhá i moderní technika, drony s infračervenou kamerou, které ležící mláďata včas zaznamenají.

Poláci nám kradou vodu a naše vláda hraje mrtvého brouka

Na Liberecku, v česko-polském pohraničí, graduje docela slušný mezinárodní spor, který nejspíš skončí až v Bruselu. Pár metrů od nejbližší české obce, jíž je Uhelná u Hrádku nad Nisou, totiž rachotí bagry a důlní stroje polského hnědouhelného dolu Turów. Místní už mají hluku a prachu plné zuby a to by nebylo to nejhorší. Ze studní jim totiž prý mizí voda, a aby toho nebylo málo, Poláci plánují rozšíření dolu až přímo k české hranici. Koncese pro těžbu měla firmě letos v dubnu skončit, polské ministerstvo klimatu ji ale přes naše námitky, nesouhlas české vlády a výtky poslanců Evropského parlamentu o šest let prodloužilo. Obyvatelé blízkých obcí na české straně se obávají propadů půdy, a hlavně ztráty pitné vody.

 

Turów

Uhlí ani peníze se pít nedají ani nenahradí vodu v krajině. Jenže i když rozšiřování dolu Turów už začalo, mají naše úřady na jakékoli jednání příliš dlouhé 'dodací lhůty'. Koneckonců jako vždy; foto greenpeace.org

Poláci zatím už začali s rozšiřováním dolu a české protesty jsou jim šumafuk. Protestují sice jak náš ministr životního prostředí Richard Brabec, tak ministr zahraničí Tomáš Petříček, ale to je tak všechno, na co se zmůžou. Před pár dny navrhli právníci podat podnět Evropské komisi a česká vláda se prý rozhodne do konce září. Jak je vidět, tak má kabinet na všechno dost času, přestože jí hoří doslova koudel za zadkem. Upozorňuje na to i organizace Greenpeace ČR, která v tiskové zprávě zdůraznila, že ke kroku ministra Brabce vyzvala už na konci března. „Doufáme, že nyní předloží podání žaloby vláda v nejbližším možném termínu. Každým dnem totiž nelegální těžba postupuje blíže českým hranicím a ohrožuje zásoby spodní vody, způsobuje hluk, znečištění ovzduší,“ uvedla Greenpeace. Polská strana zatím tak nějak nekomunikuje, okraj dolu už se blíží k české hranici a škody nenávratně narůstají.

Přijde Praha o své fiakristy? Některým radním prý smrdí

Šéf pražské „topky“ Jiří Pospíšil usiluje o zákaz provozu koňských povozů, sloužících projížďkám turistů v centru Prahy. Někdy si říkám, že starosti pražského magistrátu bych fakt chtěl mít. Jediné viditelné výsledky jeho působení za současného vedení byly uzavírka části Smetanova nábřeží, přejmenování náměstíčka Pod kaštany na Náměstí Borise Němcova a vášnivá touha dovézt Praze z Tchaj-wanu luskouna. Pospíšil si notuje i s radním Prahy 1 pro dopravu Richardem Burešem (ODS, neplést s jiným Burešem ze Strakovky). Podle něj více koňských povozů za sebou zpomaluje dopravní provoz a každý měsíc mu prý chodí spousta e-mailů od lidí, kterým vadí koňský zápach. „Domnívám se, že tato živnost by se zde neměla provozovat. Koně jsou vystresovaní, trpí hlukem z dopravy, smogem. Vůči těm zvířatům je to zkrátka neetické,“ prohlásil také Pospíšil pro Blesk.cz. Nejlegračnějším Pospíšilovým argumentem je to, že „povozy využívají především turisté z Číny a Ruska“.

 

Praha koně

Tahle vznešená zvířata prý zdržují dopravu, trpí, a navíc smrdí. Nad některými argumenty, proč dostat fiakry z ulic naší metropole, zůstává rozum stát. Pražští fiakristé pořádají i dny otevřených dveří, aby se lidé mohli přesvědčit, jak je o jejich koně postaráno. Z městských radních je ale doposud nenavštívil ani jeden; foto ČT

Proti tomu však předkládá své argumenty Cech fiakristů a povozníků Čech a Moravy stejně jako Svaz chovatelů koní s tím, že Pospíšil hlásá nepravdy. „Koně byli stvořeni jako pomocníci při práci pro člověka, ať už orali na poli, nebo vozili člověka v kočáře. V hlavním městě Praze jezdily koňské povozy od nepaměti a byly součástí a koloritem města," napsal předseda cechu Josef Kočovský v otevřeném dopisu primátorovi města Zdeňku Hřibovi. Přestože na klíčová rozhodnutí, důležitá pro život Pražanů, má magistrát dost času, o provozu fiakrů chce jednat hned tento týden. Fiakristé také zdůrazňují, že koňské koblížky zachytává český vynález, plachetka pod jejich zadky, koně mají speciální gumové podkovy, jsou pravidelně napájeni a netahají celý den, ale střídají se. Navíc podle veterináře Jaroslava Dražana je pražský cech fiakristů z hlediska zabezpečení a ochrany zvířat nejlepší v celé Evropské unii. Zajímavé je i to, že koně pražské jízdní policie panu Pospíšilovi nevadí, a podle Dražana se „blížíme úplnému zákazu používání hospodářských zvířat“. Pražští koně by tak mohli skončit i na jatkách. V dávných dobách, za svých studií hnojařiny, jsem byl také mimo jiné 'koňákem', koním kapku rozumím a vím, že jejich kočárová práce je pro ně zcela přirozená. Proto doufám, že tenhle kolorit z pražských ulic jen tak nezmizí.

David si vyskakuje na Goliáše. srovnávač Heureka.cz žaluje Google

To, o čem zatím jen sní už léta některé evropské vlády včetně té naší, tedy o tom, jak si došlápnout na Google, zatím tvrdošíjně odmítající cokoliv platit zemím, v kterých působí, si troufl srovnávač zboží Heureka. V pátek totiž podal u pražského městského soudu žalobu na americkou společnost Google kvůli zneužití dominantního postavení ve vyhledávání. Požaduje po ní 395 milionů korun jako ušlý zisk za tři roky, kdy Google ve výsledcích vyhledávání zvýhodňoval vlastní srovnávač cen Nákupy Google před konkurencí.

 

Google

Když něco hledáte na internetu, jako první se vám na displeji nabídne vyhledávač společnosti Google. Platit digitální daň se jí ale nechce; ilustrační foto pixabay.com

Google tak zneužívá dominanci ve vyhledávání a ani přes nařízení Evropské komise, která mu už v roce 2017 vyměřila pokutu v přepočtu 63,6 miliardy korun za  za zneužití dominantního postavení na trhu, problém nenapravil. Google se ale odvolal a soudní spor se táhne dodnes. Český stát, podobně jako Francie, chce také po Googlu a dalších nadnárodních firmách, působících na našem území, aby zde odváděly digitální daň. Přestože Google u nás vydělává miliardy, odváděná daň je směšná a ve srovnání je 30x nižší, než odvádí například český vyhledávač Seznam.cz. Český srovnávač Heureka se svou žalobou připojil k sedmi dalším podobným evropským firmám a další se prý ještě chystají k žalobě přidat. Podle nich Google neučinil dostatečné kroky, aby současnou praxi napravil, a nadále svou dominantní pozici zneužívá.

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil