Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Také se bojíte, že se vám narodí dvouhlavé dítě? Pravda o 5G sítích a chemtrails. 5 x pátek Pavla Přeučila

26.06.2020
Také se bojíte, že se vám narodí dvouhlavé dítě? Pravda o 5G sítích a chemtrails. 5 x pátek Pavla Přeučila

Foto: Pixabay, ostatní snímky v článku Facebook

Popisek: 5G sítě, ilustrační foto

V Jeseníku a dalších pěti městech ČR vypukne už brzy testování nové mobilní technologie, známé pod označením 5G. A právě v Jeseníku se zdvihla bouře proti spuštění testovací verze této technologie. Vláda připravuje místo stravenek jakýsi paušál, který se stane součástí platu a budete si tak z něj moci koupit cokoliv, třeba flašku rumu nebo cigára. Praha si připomíná 70. výročí justiční vraždy Milady Horákové a pražští radní chtějí pustit na farmářské trhy cizozemce. No, dějí se věci a já je zkusím rozebrat trochu podrobněji.

Už pěkně dlouho kolují na sociálních sítích, ale i v celkem solidních médiích nejrůznější spekulace, fámy, fejky i zdánlivě seriózní úvahy o neblahém vlivu záření 5G sítí na lidské zdraví. Hrůzostrašné historky popisují důsledky jejich záření, jako masový nárůst rakoviny, miliony umírajících včeliček, mrtvé ptáčky padající z nebe, člověčí mozky uvařené agentem Burešem (který může za všechno), nebo dokonce nárůst porodů znetvořených dětí se třemi ručičkami nebo dvěma hlavičkami. V některých zemích, jako například ve Švýcarsku nebo v Belgii, se spuštění 5G sítí dokonce z těchto důvodů odkládá, v Británii lidé zapalují vysílače a čím dál tím hlasitěji se ozývají odpůrci 5G sítí i různá sdružení a organizace i u nás. Doslova bouře se zdvihla například právě v jednom z měst, vybraných pro testování těchto sítí, a to v Jeseníku. Místní občané si pozvali celou řadů expertů a ´expertů´, kteří jim tloukli do hlaviček jak fakta, tak nesmysly o účincích této sítě na zdraví lidí. Jak je to tedy se zdravotními riziky v důsledku vyzařování této nejmodernější mobilní technologie? 

Hazard se zdravím, nebo bublina?

Mobilní technologii 5G přednostně testují města Bílina, Karlovy Vary, Jeseník, Ústí nad Labem a Plzeň, která to vyhrála v loterii a jejich občané tak budou mít jako první v republice možnost si vyzkoušet, co jim přinese nová technologie, která prý podle některých expertů změní svět. Pokud mám být upřímný, tak běžný občan nepozná vůbec nic a jsem pevně přesvědčen, že s oním ohrožením ze strany jakýchsi ultrasilných radiových vln to je stejné, jako s nechvalně známými chemtrails, tedy jedovatými aerosoly, vypouštěnými prý záměrně letadly, aby se snížila lidská populace nebo přinejmenším úplně zblbla.

 

Na 5G nás lapá i O2

Existuje sice celá řada i lékařských studií, zpochybňujících technologii 5G a varujících, že může mít dopady na lidské zdraví. Ale to se tvrdilo i u 3G a 4G sítí, tvrdilo se to o WIFI sítích či technologii Bluetooth. Na druhé straně jsou zde hlasy odborníků, které tvrdí, že tato technologie, vyjma zvýšení rychlosti přenosů dat či využití v tzv. chytrých domácnostech, průmyslové robotizaci a chytrých autech vlastně neznamená nic jiného než efektivnější využití a sjednocení stávajících technologií. Frekvence, na kterých 5G pracuje a které se draží, byly už dávno využívány pro televizní vysílání a nikdo si ničeho nevšiml. A běžný uživatel mobilního telefonu nebo datového připojení počítače si nevšimne ani dnes, že jede na 5G. Současná 4G technologie totiž je svou rychlostí třeba pro sledování filmů na mobilu bez sekání zcela dostačující. Nicméně odpůrci nové 5G technologie se nevzdávají a určitě o nich ještě často uslyšíme. 

Stravenkám zvoní hrana a třeba i zhubneme

Stravenkové firmy roní krokodýlí slzy, protože přijdou o milionové provize. Vláda totiž přijala daňový balíček, jehož součástí je i alternativa k nejoblíbenějšímu benefitu českých zaměstnanců a to stravenkám. Má to být jakýsi paušál, který by zaměstnanci měli dostávat vyúčtovaný samostatně, protože by neměl na rozdíl od mzdy podléhat povinným odvodům a daním. Jeho daňové zvýhodnění by mělo zůstat stejné jako u stravenek. Mezi lidmi i v médiích se ozývají dost rozporuplné hlasy. Zavedení paušálu nejde pod nos odborům a lékařům, kteří argumentují, že se zhorší stravovací návyky Čechů. Opatření sice podporuje na jedné straně kupodivu Asociace hotelů a restaurací, ale co jsem sledoval v médiích vyjádření samotných restauratérů, není to vůbec jednoznačné. Řada z nich totiž běduje, že jim platby obědovými stravenkami tvoří polovinu až tři čtvrtiny tržeb a paušál, za nějž lze koupit prakticky cokoliv, třeba karton cigaret nebo láhev rumu, utratí zákazníci jinde.

 

V Česku se odjakživa tvrdí, že hlad je převlečená žízeň

A v tom mají naprostou pravdu. Když dostane český člověk do ruky místo stravenek řekněme 2000 korun jako paušál, co si asi koupí? V anketě, kterou jsem sledoval v televizi, se většina respondentů vyslovila, že obědy rozhodně ne. Jedna dáma jásala, že může mít každý měsíc nové botičky a pánové mluvili vesměs o koňaku, pivních dýcháncích, investicích do oprav auta a dalších libůstkách. O tom, že by chodili dál na obědy jako doposud se stravenkami, uvažoval málokdo. Navíc je celé tohle opatření kapánek v rozporu s velkými slovy Babišovy vlády, která slibovala restauracím v době pokoronavirové podporu. Takhle jim naopak sebere značnou část klientely, která se přesune do maloobchodu, přičemž ten už teď jen kvete. Ale kdoví. Třeba to bude i k něčemu dobré a už se o nás nebude hovořit jako o národu tlouštíků. 

Kdopak to hodil vidle do družstevního bydlení v Praze?

Bytová krize v Praze dosáhla doslova obludných rozměrů a nemá v historii obdoby. Jeden metr čtvereční nového bytu nyní přijde na astronomických 116 000 korun a nové byty, které se staví, si mohou dovolit jen zahraniční spekulanti a pár milionářů s nejasným původem majetku. Ti ostatní se musejí spolehnout na hypotéky a s tím související zadlužení do konce života. Vedle zatím naprosto váznoucí výstavby nájemních bytů je jedním z řešení i znovunastartování rozvoje družstevního bydlení. Právě tomu se věnuje už druhým rokem i pražská radní Hana Kordová Marvanová (STAN). Tuhle dámu mám rád, a to i přesto, že se spoustou jejích dalších názorů zrovna nesouhlasím. Nicméně v otázce řešení bytové krize je určitě nejaktivnější radní v Praze a za svým si jde jako buldoček. V červnu 2019 odsouhlasilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy společný koaliční program, jehož součástí je i podpora rozvoje družstevního bydlení tím, že město by poskytlo své pozemky pro bytové, družstevní domy, které by pak družstvo získalo za cenu stanovenou znaleckým posudkem, obvyklou v místě a čase při prodeji pozemku. To je ostatně běžné i při prodeji městských pozemků developerům.

 

Hana Kordová Marvanová na zastupitelstvu

Družstvo by pak mělo právo si pozemek od města odkoupit a tím získat i stavbu, kterou družstevníci zaplatili. Celkově by tak náklady na pořízení nového bytu klesly pro členy družstva i o třetinu, oproti tržním cenám v dané lokalitě. Na poslední pražské radě ale i přes všechny sliby hodili koaliční partneři, tedy Piráti a Praha sobě do celého projektu vidle a všechno se vrací na začátek. Původně mělo být vše schváleno už koncem loňského roku, ale díky tomuto koaličnímu sporu se ocitá projekt znovu ve hvězdách. A co vlastně Piráti a Praha sobě chtějí? Prostě na tom chtějí vydělávat. Pozemky by prý neměly být prodávány v budoucnu družstvům za cenu tržní, ale vyšší, aby prý z toho město také něco mělo. Takže prostě řečeno, developeři budou vydělávat, protože budou mít pozemky dál za tržní cenu a družstevníci vysolí daleko víc, aby se město mělo dobře! Tohle čachrování mi připadá fakt jako hodně špatný. 

Hana Kordová Marvanová se ke sporu vyjádřila i na svém facebookovém profilu, kde říká: „Připadalo by mi nemravné namísto pomoci na lidech vydělávat a de facto je trestat, když ani po developerech takové ceny za pozemky nepožadujeme. Ti získávají ať na základě koupě či směny pozemky od města za ceny obvyklé dle znaleckého posudku. Bylo by absurdní, abychom po rodinách s dětmi s průměrnými příjmy chtěli za pozemky více peněz než po developerech.“ Ve svém vyjádření dokonce uvedla, že by to mohlo být považováno za lichvu! Uvidíme, jak dopadne příští týden zasedání pražského Zastupitelstva, které má zásady projektu Dostupné družstevní bydlení schvalovat.

Na celé situaci nic příliš nezmění ani středeční zpráva magistrátu, hovořící o nějaké tisícovce bytů, které by měl stavět nový městský developer. Tohle už tu taky bylo za minulého vedení pražské radnice. To nové všechno shodilo ze stolu jako nepoužitelné, projekty skončily v koši a začíná se od nuly. „Šlo o zastaralé projekty, které v navrhované podobě nemá smysl stavět," říká k tomu radní Adam Zábranský (Piráti). Nově se má začít stavět tak někdy po roce 2022, ale to už bude u vesla zcela nové vedení Prahy, které samozřejmě bude mít své projekty a své koně a situace se bude opakovat. Takže nového dostupného bydlení ze strany Magistrátu se Pražané jen tak nedočkají. 

V metru zní hlas Milady Horákové

Cestující v pražském metru mohou už od dnešního rána slyšet speciální vysílání, připomínající zítřejší 70. výročí od vykonstruovaného procesu doktorky Milady Horákové, která byla za spiknutí a velezradu popravena, ve skutečnosti zavražděna komunistickým režimem. Během dne bude ještě několikrát odvysílána zvuková koláž autentických nahrávek ze soudního procesu s Miladou Horákovou nejen v metru, ale i prostřednictvím městského varovného systému. Tohle smutné výročí má pro mne také osobní význam. Mezi odsouzenými v procesu s Miladou Horákovou byl i bratr mého otce Jana Přeučila, František Přeučil, který tehdy dostal doživotí. Proces dopadl na celou naši rodinu, můj otec skončil také ve vězení, sice jen na krátký čas, ale i tak se vrátil s podlomeným zdravím. Po jeho propuštění nám byl zabaven byt v Praze a násilně nás vystěhovali do pohraniční vesnice Luh nad Svatavou, kde otec zanedlouho v pouhých pětačtyřiceti letech zemřel.

 

Zdaleka nejen v Praze visí připomínka justiční vraždy Horákové, zde senátorský kandidát Vladimír Lábus Drápal (vpravo)

Proto je i pro mne každoroční výročí justiční vraždy Milady Horákové příležitostí na tichou vzpomínku i na tátu. Těší mne, že se letos ujala vzpomínkových akcí občanská iniciativa s názvem Milada 70: Zavražděna komunisty. Ta také stojí za velkoplošnými vizuály s portrétem Milady Horákové a titulkem „Zavražděna komunisty,“ které se objevily na významných budovách po celé Praze. Navíc Pražané a návštěvníci Prahy mohou od zítřka navštívit venkovní výstavu v parku Kampa, připravenou Museem Kampa, která je věnována osudu této statečné ženy a bojovnice za lidská práva. 

Libo ananas od českého farmáře?

Pražský Magistrát mění pravidla a na farmářské trhy prý pustí i stánkaře, prodávající dovážené potraviny. Tahle změna by měla přijít už začátkem příštího roku. Změní se tak pravidlo, podle kterého se na farmářských trzích v Praze mohou prodávat jenom produkty od malých tuzemských pěstitelů a producentů potravinářských výrobků. Nově by mohly až deset procent sortimentu tvořit i potraviny ze zahraničí. Podmínka tuzemského původu prodávaných potravin na farmářských trzích se dlouho neohřála, platila totiž pouze od letošního dubna.

 

Pražská Náplavka

Co to znamená v praxi? Může to znamenat na jedné straně rozšíření sortimentu, ale na druhé straně dost významnou konkurenci domácím pěstitelům a prodavačům farmářských potravin. Český zákazník slyší především na ceny a co si budeme povídat, bude-li vedle sebe jeden stánek prodávat česká, chemicky neošetřená jablka za 40 Kč a druhý ta nablýskaná jablka s umělým chemickým potahem, dovezená z Itálie za polovic, český farmář jen zapláče. Podle Magistrátu tak bude umožněn například prodej oliv či sýrů, nicméně je téměř jisté, že se toho chopí nejrůznější překupníci, ne-li dokonce obchodní řetězce, které si prostřednictvím stánkového prodeje rozšíří obchodní možnosti. Nevím, nevím, ale podle mne jdou tak pražští radní přímo proti oněm slavným proklamacím o podpoře českých farmářů a otevírají dveře dokořán dováženým šuntům.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace