Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krajně nebezpečná situace pro naši republiku. Komentář Štěpána Chába

komentář 25.06.2020
Krajně nebezpečná situace pro naši republiku. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš, středobod

Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina? Politik, kterého jiní politici drží za slabiny, je prostě průšvih. Může začít sloužit, protože je vydíratelný. Případně může přestat konstruktivně spolupracovat a je tak na škodu pro zemi, kterou zastupuje. Za tu dobu, kdy Babiš stanul na vrcholu politiky, jsem ze svého slepého antibabišismu ustoupil. Asi podle hesla – předsudečná nenávist ubírá prostor pro klidný pohled na věc.

Při ustupování z předsudečné nenávisti k Babišovi jsem zjistil, že na naší scéně není politická strana, která by tu méně, tu zase více nestranila nějaké formě aktivismu. A člověk, který chce, aby politik řešil to, co řešit má, a ne nekonečné tanečky kolem podlézání menšinám nebo národu, volí Babiše. Protože nemá nikoho jiného. Takový ten vlažně pozitivní vztah k unii, uspokojivě naplněná lednička a k tomu běžné starosti, které nenabourávají módní trendy ze Západu nebo Východu. A takovou politiku nabízí jen Babiš. Ostatní zčásti hajlují, zčásti líbají nohy módní politice Západu. Nic proti, jen to není politika normálního člověka. Česká společnost je v zásadě velmi tolerantní, liberální a vstřícná. Jen to nesmí překročit určité hranice, kdy se vyžadování politiky začne chovat paraziticky, obtížně.

Agrofert

Základem Babišova problém je Agrofert, který i před nástupem Babiše do politiky čerpal dotace. Je to náš největší potravinářský, zemědělský a chemický korporát, musí tedy nutně čerpat dotace. Systém naší podpory i podpory z Evropské unie je na dotacích postaven. A nechme stranou to, že je to systém, který degeneruje trh i výrobu a produkci. Ale nenechme stranou, že právě dotace jsou nádhernou metodou, kudy se dá politicky a přitom nepoliticky tlačit.

Počet dotací pro Agrofert stoupá. A to citelně. A mělo by být zcela na soudní moci, zda tak činí nezákonně, nebo zda se jedná jen o zvýšení dotační politiky unie, kdy Agrofert prostě dosáhne na větší množství peněz. Pokud ovšem Evropský parlament vydá právně nezávaznou rezoluci, kde Babiše pokárá a dá mu morální políček, jedná se čistě jen o politickou věc. A ta v tom nemá co dělat. Protože ano, pak je na místě Babišovo provolání – je to proti mně, vyšlapali si to naši opoziční europoslanci.

Soudy

Za celých sedm let, co je Babiš ve vládě, nedošlo k jedinému soudnímu verdiktu, který by dával opozici za pravdu. Zato padlo tisíce verdiktů, právně nezávazných a mravokárných, od politiků napříč opozicí, kteří Babiše už už viděli v teplákách. Pokud Babiš podvádí, nechť za to pyká. Ale prostřednictvím pravomocného rozsudku soudu. Pokud by jednal Babiš na popud opozičního vzteku, nebo na popud mediálního tlaku, skončil by jako Nečas, který se doposud točí po soudech, nikoliv po kriminálech, jeho vina je i po deseti letech neprokázaná. A že jsou proti Babišovi všichni tak bezmocní? Vždyť je to nesmysl. Pokud opozice neustále tvrdí, že Babiš podvádí, mělo by dojít k soudu, ne k mravokárným pohlavkům. V čem podvádí, kde konkrétně podvádí, vše zdokumentované a předložené k posouzení soudu. Tak to prostě má být.

Bez dotací

Stopnout Agrofertu dotace, dokud bude spadat přes svěřenecké fondy pod Babiše, jak často volá opozice? Politické terno, ovšem s jakými dohrami? Bez dotací by se Agrofert dostal do neřešitelné situace, kdy by došlo k propouštění, k uzavírání jednotlivých firem Agrofertu a k razantnímu znevýhodnění naší produkce oproti té zahraniční. A to by u nás politicky unie neunesla. Jednalo by se totiž o velmi citelné zasahování do suverenity země. Přinejmenším Babiš a jeho PR tým by to tak rozhodně podal.

Bez Agrofertu

Babiš měl vstoupit do politiky bez Agrofertu. Měl jej prodat a prostě vstoupit do politiky čistý jako lilie. Takhle se naše republika neustále točí na mravokárných pohlavcích a nemá kdy na skutečnou zahraniční politiku. Rozpočet EU? Naše pozice je oslabená, protože náš premiér jde do jednání s odérem kazisvěta. A to se nám musí nutně vymstít. Politika je holt taková. Ano, Babiš může křičet, že za to může donášení opozičních europoslanců, ale to nikomu nepomůže. Snad jen jemu ve vnitropolitické situaci. A to je o ničem.

Nestal jsem se babišovcem. Jen poukazuji na fakt, že karta střetu zájmů je už dlouhou dobu úplně plonková. Není to trumf opozice, je to její náhrobek. Opozice má a musí zpochybňovat Babišovy kroky ve vládě, ukazovat a vysvětlovat. Střet zájmů staví Babiše do pozice mučedníka. On to jako kampaň vykomunikuje vždycky. A nakonec proběhne skutečně referendum o vystoupení z EU, protože Babišovi se to začne hodit do krámu.

 

Vložil: Štěpán Cháb