Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je Nora Fridrichová nekvalitní novinářka? Kdo to může zodpovědně dokázat, nechť zvedne ruku. Co zaujalo Jiřího Macků

24.06.2020
Je Nora Fridrichová nekvalitní novinářka? Kdo to může zodpovědně dokázat, nechť zvedne ruku. Co zaujalo Jiřího Macků

Foto: Facebook (stejně jako v článku)

Popisek: Nora Fridrichová, tvář pořadu 168 hodin na ČT

Poslance Miroslava Kalouska naštvala anketa, kterou zveřejnil server Parlamentní listy. Respektive ani ne tak samotná anketa, jako položená otázka: Je Nora Fridrichová kvalitní novinářka? A vlastně úplně nejvíc ho rozohnil výsledek: ne, není. V jednom okamžiku o tom bylo přesvědčeno 97 % z 1539 lidí, kteří přispěli do ankety svým hlasem.

Zmíněný politik, jeden z nejtalentovanějších demagogů domácí scény, obrátil obratně výsledek jednotlivce proti redakci, v níž se zrodila tato – dle mého skromného názoru docela pitomá – otázka, a na bolístku televizní redaktorce přiložil náplast v podobě blahopřání:

„Na světě neexistuje žádný seriózní server, který by pořádal anketu o novinářce z jiného titulu. Když už se tohoto ale prokremelský web Parlamentní listy dopustil, chtěl bych poblahopřát Noře Fridrichové ke skvělému výsledku. Nemůže být pochyb o jejích profesionálních kvalitách.“ Uvedl doslova na sociální síti, a ještě do toho namočil i senátora Valentu, většinového majitele webu, a vyčetl mu, že co předvádějí PL, je mimo jakékoli hranice profesní etiky. Politik ovšem novinářku falešně uklidňuje, že jí byla negativním výsledkem udělena nějaká visačka ´opokvality´.

 

Anketní otázka číslo 1: Sluší to Noře Fridrichové?

Když někdo příliš vyčnívá, provokuje

Parlamentní listy.cz pořádají nejrůznější ankety už dlouho. Jsou zajímavé, protože operativně pokládají veřejnosti ty nejaktuálnější otázky. Jsou cenné, protože počtem respondentů několikanásobně překračují například předvolební průzkumy a je vysoce pravděpodobné, že se tímto náhodným výběrem do ní zapojují čtenáři všeho věku, vzdělání a místa bydliště. Ale jak to tak bývá, každé pravidlo obvykle potvrzuje nějaká výjimka. A tou je právě ona zmíněná anketa: sondování názorů, zda je Nora Fridrichová kvalitní novinářka, čili nic.

Miroslav Kalousek není můj oblíbený politik, jelikož já nemám v oblibě politika žádného. V tomto případě však částečně sdílím jeho rozhořčení. Nora Fridrichová je známá novinářka, jedna z osobností, které vyčnívají i na vyčnívajících Horách Kavčích. Veřejnost svými vystoupeními nejen informuje, ale i provokuje a nutí k přemýšlení – což je její práce a úplně v pořádku.

 

Anketní otázka číslo 2: Umí Nora Fridrichová dobře tančit?

Chtít však po veřejnosti, aby se vyjádřila k její profesionalitě? O té její ´nekvalitě´ byli hlasující přesvědčeni, nebo si to jenom mysleli? Protože, jak se traduje mezi lidem, myslet znamená hovno vědět. A pokud byli přesvědčeni, tak na základě čeho? Myslím relevantního, ne amatérského tancování.

Jako na divokém Západě: střelba od boku

Přesto se mohlo její jméno klidně v nějaké anketě objevit, v Blesku, Aha, Naší rodině i jinde. Třeba se zcela triviální otázkou Máte rádi Noru Fridrichovou? Nebo speciálnější Považujete Noru Fridrichovou za atraktivní ženu? Případně provokativní Fascinuje vás veřejnoprávně vyvážený rodinný televizní zádrhel Fridrich – Fridrichová – Záruba? To vše má logiku, podobnou jako zjišťování Přejete Jaromíru Jágrovi novou partnerku? Ovšem otázce ´Je Nora Fridrichová kvalitní novinářka?´ logika chybí. Je fakt přímo pitomá a server se jí věru neměl dopustit.

Kdo z odpovídajících ji zná tak, aby její - zdůrazňuji  odborné - kvality mohl posoudit? Ani mě by ji nenapadlo hodnotit, a to mám potřebné školy, skoro šedesátiletou novinářskou praxi a v Rusku jsem byl dokonce několikrát. To bych k tomu totiž musel zodpovědně přistoupit alespoň jako k nějaké diplomové práci. Zjistit si všechno o jejím vzdělání (i když z vlastní zkušenosti vím, že žádná škola ještě z nikoho automaticky dobrého novináře neudělala), jazykové vybavenosti, praxi. Vyčlenit alespoň měsíc na pročtení nějakých psaných materiálů, shlédnout televizní relace a zkoumat, nakolik je jako novinářka přesná, objektivní, pravdivá. Až potom bych si mohl dovolit vyslovit nějaké – a pozor: pouze subjektivní - hodnocení. Možná není Nora Fridrichová dobrá tanečnice, ale tam o tom rozhodovala porota odborníků. Zatímco tady se střílí od boku.

Parlamentní listy dokořán otevřené

A teď ještě k druhé části Kalouskova rozhořčení, k jeho neoblibě Parlamentních listů, na jejichž stránkách se bez omezení i on objevuje docela pravidelně (a možná ještě častěji než v ČT), stejně jako jeho spolustraníci nebo Miroslava Němcová, se všemi svými nápady hýřící Pavel Novotný či další významné antikremelské figury a figuríny. Na stránkách Parlamentních listů se může dle libosti vyslovit až vyřádit doslova kdekdo (moje zkušenost), aniž by mu někdo opravil byť jenom interpunkci, natož vyhazoval či přidával slůvka. Co na srdci či jazyku, to bez redakčních úprav na displeji. Neděje se nic proti profesní etice, nefantazírujte, Mirku. I když srdce milovníka češtiny bohužel nad úrovní některých textů zapláče.

 

Miroslav Kalousek dává před Parlamentními listy přednost webu Forum24, s jehož šéfredaktorem Pavlem Šafrem (vlevo) i redaktorkou Johanou Hovorkovou je zadobře

Předchozí řádky nebyly o tom, že bych se chtěl Nory Fridrichové zastat, že jí fandím. Jde mně o princip, chtěl jsem se zastat především objektivity a rozumu. A taky nabídnout téma k zamyšlení, upozornění, ba přímo varování, že objektem podobně formulované ankety, hodnocení, kritiky, cejchování atd. se může z libovůle kohokoli stát kdokoli z nás. Dnes bohužel stejně tak snadno, jako ještě v poměrně nedávném kdysi.

 

Vložil: Jiří Macků