Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do lejna nejen sedli, ale také se v něm vyráchali. Xaver zase čeřil... až rozčeřil. Komentář Štěpána Chába

komentář 20.06.2020
Do lejna nejen sedli, ale také se v něm vyráchali. Xaver zase čeřil... až rozčeřil. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Luboš X. Veselý vs Jiří X. Doležal a k tomu jedny reklamní kecky

VIDEO Jiří X. Doležal, bývalý kmenový redaktor Reflexu, se zapojil do boje proti novým členům Rady ČT. Sepsal petici proti Xaverovi Veselému, kde požaduje jeho odvolání. Jako záminku si zvolil Xaverovo vyjádření na adresu Johany Hovorkové z magazínu Forum 24, která na něj zaútočila přes svůj článek.

Jiří X. Doležal svou petici postavil na myšlence, že Xaver uráží ženy a tudíž nemá v Radě ČT co dělat. Doležal v petici napsal: „Jako občan této republiky považuji za zcela nepřijatelné, aby dohled nad veřejnoprávní televizí vykonávaly a členy Rady České televize byly osoby, které se ve veřejném prostoru, v médiích, dopouštějí vulgárních verbálních útoků na ženy.“ Aneb jak revoluce žere svoje děti.

Uráží ženy?

Teď je tu otázka, zda Xaver skutečně uráží ženy, když o redaktorce Hovorkové řekne, že manipuluje a lže, když ve svém článku… manipulovala a lhala. Uráží ženy, když upozorní na to, že Forum 24 je magazín s trochu pochybnou pověstí a že se právě Johana Hovorková a Pavel Šafr (šéfredaktor) dopouštějí i z mého pohledu nevhodného chování, když obrážejí střední školy s přednáškami o dezinformacích a fake news, když jsou sami tak trochu pochybně pravdiví a nepravdiví, mnohdy manipulující a jednostranně politicky smýšlející? A je vyzývání k násilí, když Xaver ve svém videu řekne, aby rodiče dětí Hovorkovou i Šafra, cituji: 'hnali od školy svinským krokem'? Dovolím si pochybovat. To je běžně užívaný slovní obrat, nikoliv výzva k lynčování. Z hlediska rodiče mě osobně jejich cestování po školách skutečně krká a kdyby přistáli na škole, kde jsou moje děti, hnal bych je skutečně svinským krokem. Nebo přinejmenším velmi zatopil tamnímu řediteli.

 

K vyjádření stran Hovorkové a Šafra dojde ve videu po padesáté minutě

A teď je tu zásadní otázka – když Xaver ve spojitosti s Johanou Hovorkovou a Pavlem Šafrem a jejich zájezdy na střední školy použije slova ‘zrůdy‘ a ‘svině‘, skutečně tím uráží ženy jako takové? Neuráží náhodou jen tu jednu jedinou, tedy Johanu Hovorkovou? Skutečně sklouzl Jiří X. Doležal až do takových metod, že označí Xavera za agresivního misogyna jen proto, že si dovolil ohradit se proti jedné novinářce, která jej bez obalu a myšlenkově vulgárně ve svém textu napadla a zcela bez uzardění marginalizovala jeho práci, která skutečně není o koprové omáčce, jak Hovorková ve svém textu naznačila? Viz její formulace: „To se projevuje například tím, že v interview s prezidentem republiky zjistí, zda hlava státu jí krupicovou kaši či koprovku, a Zemanovi podlézá tak urputně, že ani Jaromír Soukup ve svých nejlepších dobách mu nemohl konkurovat.“

A proč Jiří X. Doležal nenapsal ve své petici, že Xaver uráží i muže? Vždyť mezi 'zrůdy' a 'svině' přeci zařadil i Pavla Šafra. Jo takhle, ženy jsou přeci to slabé a bezmocné pohlaví. Pavel Šafr jako silný muž to vydrží.

Logika MeToo

Z textu Doležalovy petice mi tak nějak vychází, že o tom, co řekne žena, se nesmí pochybovat, ženě se nesmí oponovat, ženu nelze poslat do háje. Protože tím by se muž dopustil urážky celého ženství, všech žen. To je trochu zvláštní logika, řekl bych. Jsem si jistý, že Karolína Stonjeková, která v Xaverově XTV pravidelně vystupuje, nebude stejného smýšlení. Jí rozhodně Xaverovo vyjádření stran Johany Hovorkové na ženské důstojnosti neubralo. Nevím, neptal jsem se jí, ale předpokládám, že v koutku kvůli Xaverovu domnělému misogynství nepláče.

Může se tak zdát, že Jiří X. Doležal naskakuje na trochu problematickou vlnu MeToo, jen z jiné strany. Teď už je nejspíš, podle něho, žena posvátný objekt, který je naprosto nedotknutelný. Oponovat ženě je hřích, označit ji za svini, když dle mluvčího dělá svinské věci, je hřích smrtelný. Doležal pak dokonale přehlédl to, co označení za 'svini' předcházelo, nevšímá si toho, že Forum 24 jezdí přednášet o médiích do škol, ač pověst tamní redakce je pochybná a zaváží tak do škol a do hlav žáků politiku, která ve škole nemá co dělat, viz zákon 561/2004 sb.: „Ve školách a školských zařízeních není povolena činnost politických stran a politických hnutí ani jejich propagace.“

To není eklhaft? Texty Johany Hovorkové jsou politicky velmi vyhraněné, stejně jako sama autorka. Není problém, že takový člověk jezdí přednášet středoškolákům o tom, kde je pravda a kde ne? Na to, že je to jen slabá a bezmocná žena, má Johana Hovorková velice bojovné texty.

A ano, můžeme předpokládat, že Pavel Šafr a Johana Hovorková jsou při besedách ve školách čistí jako lilie. Že recitují Vančuru. Bohužel jsem nenašel záznam z jejich školních besed. Jen post na Twitteru Pavla Šafra, kde reportoval o jedné z besed: „Včera jsme přednášeli na gymnáziu v Pardubicích. Kolegyně Johana právě ukazuje studentům, jak Mladá fronta DNES a Lidové noviny lžou a manipulují ve prospěch hegemona politické moci. Jako média v Rusku. Velké poděkování za svobodné prostředí a skvělou debatu se studenty.“ Na fotografii jsem neviděl žádného redaktora ze zmíněných médií, který by před studenty gymnázia vyvracel uváděné a údajné manipulace a lži. Není to v tom případě politické školení naivních studentů, kdy si před ně stoupne velmi zkušený novinář a rétor a dokáže je svou argumentací přesvědčit o své pravdě? Proto tu máme i ten zákon, který zapovídá politickou propagaci ve školách. Studenti nejsou zkušení, nejsou ostřílení a někým, kdo je rétoricky přestřílí za pár minut, se nechají udolat. Protože jejich smýšlení o společnosti a politice se teprve utváří. Stejně jako jejich schopnost argumentovat a bránit se manipulacím protiřečníka.

Stačí se podívat na přednášku o fake news v Chebu, kde hovořil právě Šafr s Hovorkovou. Nemohu si pomoci, ale ta přednáška nebyla tak úplně a jen o fake news. V přednášce byla spousta politiky a politického smýšlení obou přednášejících, které není, to je nutné zdůraznit, tím jediným správným. Pokud se něco obdobného děje na školách, tak to není v pořádku.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb