Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Moderátoři ČT řvou a štěkají na hosty, říká radní Lipovská (přistižená s Ovčáčkem ráno u něj doma, sakra pes). V čemž má pravdu. Přečetli jsme

18.06.2020
Moderátoři ČT řvou a štěkají na hosty, říká radní Lipovská (přistižená s Ovčáčkem ráno u něj doma, sakra pes). V čemž má pravdu. Přečetli jsme

Foto: XTV / repro

Popisek: Hana Lipovská

Okolo volby do Rady ČT to při četbě mediálních titulků vypadalo, že pokud bude zvolena, Česká televize padne do týdne. No, nepadla. Jenže ekonomka a nová radní ČT Hana Lipovská je pro některá média, hlavně ta, bojující za nezávislost a demokracii, stále veřejným nepřítelem číslo… asi tak 4 (před ní je jen Babiš, Zeman a moderátor Xaver Veselý, též nový radní ČT; kardinál Duka se pak s touto mladou dámou, letos jí bude teprve třicet, přetahuje o flek ´nenáviděného anti-demokrata´). Nejčerstvější zpráva je ta, že byla viděna… no, titulek Šafrova FORUM24 je samovysvětlující: ´Lipovská opět na výletě s Ovčáčkem. Tentokrát v Superbu Pražského hradu. Ukázková nezávislost´. Své názory na ČT ještě před tím vysvětlila v pořadu Rozstřel na serveru iDnes.cz. Tím začneme.

„Zapneme-li Českou televizi a vidíme-li, že dochází ke školení hosta, pak je patrně někde něco špatně,“ upozornila na jeden z problémů České televize ekonomka a nová radní ČT Hana Lipovská. Hospodaření ČT je dle ní průhledné „jak pro koho“. Nejvíce v tomto ohledu poukazuje, že dokumenty obsahují pouze agregované údaje a veřejnost tak nemůže přesně zjistit, jak veřejnoprávní televize s financemi nakládá. Právě hospodařením se Lipovská chystá více zabývat. „Já se zaberu do účtů,“ poodhalila svůj plán na léto.

ČT sleduje čím dál více, ale jen publicistiku

K bouřlivým emocím po svém zvolení do Rady ČT ekonomka říká, že nad nimi již příliš nepřemýšlí. „Já jsem nad tím už pak moc nepřemýšlela, není to důležité. Když člověk někam vpadne takhle zničehonic, tak může způsobit překvapení,“ podotkla. V poslední době pak začala Českou televizi sledovat více. „Dlouhodobě sleduji zejména publicistickou tvorbu ČT. Na co nemám čas ani potřebu, je sledování filmů a seriálů. V poslední době také stále častěji srovnávám ČT se zahraničními médii,“ uvedla.

Kde je ta veřejnoprávnost?

Nespatřuje však, že ČT přinášela nějaký obsah, který by nezvládla přinést jiná stanice. „Neexistuje nic, co má Česká televize a nemohl by to mít nikdo jiný,“ řekla. Veřejnoprávnost se dle ní může vysvětlovat dvěma způsoby, ten, na nějž narážela, se týkal financování. Veřejnoprávnost uvedenou v zákoně považuje za samozřejmost. Kdyby jednoznačně zákonem stanovené povinnosti ČT plnila, pak by, dle ekonomky, na televizi zřejmě nechodila kvanta stížností. Dodává však, že nelze ani říct, že by ČT povinnosti neplnila. Většina zaměstnanců veřejnoprávní televize, dle ní, ke své práci přistupuje naprosto svědomitě.

Upozorňuje, že zde nemáme přesně vymezenou nezávislost a objektivitu, a tak ji vnímají odlišně zaměstnanci televize, ale i diváci. „Televizi tedy netvoří jen zaměstnanci, ale i diváci,“ říká. Sama si myslí, že je u ČT stále co zlepšovat.

A pluralita faktů?

Co se týče zahraničních médií, upozorňuje, že si nedovolí hodnotit poměry například v Polsku či v Maďarsku. „Pravidelně čtu britské deníky Guardian a Financial Times, a vždycky se nejenom divím, ale i zlobím, jak referují o České republice,“ připojila. Jde o často zkreslený pohled tím, z jakých zdrojů čerpají. To se dle ekonomky může dít i právě u Polska či Maďarska.

Největší vášně u České televize budí zejména publicistika. Česká televize by, dle Lipovské, měla zejména usilovat o pluralitu faktů. Některé pořady České televize nesprávně pracovaly s fakty, což i televize sama přiznala. „Část společnosti má dojem, že se dávají jednostranné, specifické názory, nikoli pravda,“ uvedla.

Někteří hosté jsou ´méně vážení´

Ke kritice upozornila, že se stávají chyby, jako skákání do řeči či zvyšování hlasu od moderátorů. „Nelíbí se mi, když se v době koronavirové krize moderátoři doslova a do písmene naučili řvát a štěkat na své hosty, kdy z tónu hlasu či z kladení otázek bylo naprosto jasné, že moderátor onoho hosta považuje za méně žádoucího než někoho jiného,“ pronesla. „Zapneme-li Českou televizi a vidíme-li, že dochází ke školení hosta, pak je patrně někde něco špatně,“ poukázala na jeden z nešvarů moderátorů veřejnoprávního média.

A co Bobošíková a Ovčáček?

S Janou Bobošíkovou, která je známa svou klíčovou rolí při vzniku někdejší tzv. televizní krize, hodlá ekonomka některé věci týkající se ČT konzultovat. „Určité věci ohledně České televize ano, protože má nezměrné množství zkušeností z této oblasti. Samozřejmě se však budu radit i s dalšími lidmi,“ odhaluje. Stýkat se nadále hodlá i s mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkem. „Pro mě je to dobrý kamarád. Že je prezidentův mluvčí, to mě zajímá ze všeho nejméně. Raději bych byla, kdyby nezastával žádnou veřejnou funkci, vzniká tím řada překážek. Vážím si ho, je to slušný člověk,“ pronesla. 

Hospodaření ČT je průhledné „jak pro koho“. „Česká televize má dobře zpracovaný archiv všech dokumentů,“ poukázala na hospodaření. Problémem však je, že čísla v dokumentech jsou agregovaná. Lipovská by byla ráda, aby veřejnost znala i přesnější informace o financích ČT. Hodnotit však hospodaření televize bude až po důkladném přezkumu. „Já se zaberu do účtů,“ slíbila jeden ze svých plánů na léto.

Přistižena s Ovčáčkem. Ráno u jeho domu, nota bene

Komentář Štěpána Maláta na webu FORUM24 je vlastně docela legrační. Ve středu 17. 6. se zde píše: „Česká televize musí být především nezávislá. V tomto duchu hovoří stále dokola nová radní ČT Hana Lipovská, nominovaná Dominikem Dukou. Realita? Na jednání rady ji vozí někdejší komunistická kandidátka na prezidentku a dlouhodobě neúspěšná kandidátka kamkoliv za kohokoliv Jana Bobošíková. Před několika týdny nezávislou Hanu Lipovskou přistihla náhodou reportérka ČT společně s hradním mluvčím Jiřím Ovčáčkem ráno u jeho domu a včera, co čert nechtěl, se objevila fotografie, na které Ovčáček spolu s Lipovskou na Pražském hradě nasedají do hradního Superbu,“ s tím, že snímek zveřejnil na svém Twitteru jakýsi Kamil Švec. Dále se komentátor rozhořčuje, že fotografii Jiří Ovčáček do úterní půlnoci nekomentoval.

O samotné Haně Lipovské pak poznamenal, že ji ve skutečnosti nebere mnoho lidí vážně ve vztahu k nezávislosti, protože je všeobecně známo, že není jen nominantkou kardinála Duky, ale také Miloše Zemana a má blízko ke Klausům. „Legrační ale je, jak si „nabíhá“. Zřejmě nejčastější komentář pod fotkou je o tom, že si Lipovská byla znovu pro „noty“ na Hradě,“ píše Malát.

Je opravdu potřeba se ptát, kam spolu jezdí?

A končí ´alarmujícími´ otázkami: „Je opravdu potřeba se ptát, proč je radní Lipovská tak často v kontaktu s Hradem, který by Českou televizi nejraději zrušil anebo zestátnil. A dále, kam spolu Ovčáček a Lipovská jezdí? A proč si na to berou hradní limuzínu? Tohle je tedy ta nezávislost? A opravdu je to tak, že arcibiskupova nominantka je velkou kamarádkou někdejšího komunistického propagátora z Haló novin? Propagátora těch komunistů, kteří věznili arcibiskupa Duku, kteří totálně zničili církev, kteří mučili a vraždili kněze a kteří by dnes rádi aspoň zdanili církevní restituce? Takhle to má být? Aha.“ No teda, to jsou věci.  

 

+

Zde bych si s dovolením vzala na paškál rozhořčený komentář z FORUM24. Ladit ´hradní notičky´ s ´komunistou´ Ovčáčkem, a to hned po ránu u jeho domu / bytu? To jako fakt? Lipovská není špiónka, aby potřebovala mnohahodinová školení o tom, jak používat videokameru v náušnici, ostatně, vždyť sám pan Malát tvrdí, že je již těžce infikována anti demokratickými názory Hradu, obou Klausů a celých Haló novin.

To pana Maláta nenapadlo, že nejpravděpodobnější vysvětlení je, že spolu Ovčáček a Lipovská prostě chodí? A po nocích (přistiženi po ránu, vzpomínáte?) ladí zcela jiné ´notičky´, než ty politické 😊. Ať už si myslíme o věrném hradním mluvčáčkovi cokoliv, dle mne se zde rodí vztah, který nemá nic společného s politikou („A víš, že je republikánka?“ ptá se Meg Ryan ve filmu Láska přes internet svého přítele. „Vím, ale nemůžu si pomoct,“ stroze odvětí Greg Kinnear), zato všechno s létem, hormony, láskou, Máchou a tak podobně.

Anebo, protože mnozí namítnou, že Ovčáček je gay a Lipovská hodné katolické děvče, jsou přesně to, co říkají, že jsou. Dobří přátelé, kteří spolu rádi tráví čas a hrají prší. Temné konspirace, jak ti dva vyrážejí v hradním Superbu směr Slapy, jak z filmu Devátá brána, do luxusní vily zhýralého bohatce, kde pod černou kápí vzývají Bafometa a s jeho pomocí sešlou mračna kobylek na veřejnoprávní Kavčí hory... Nebo že by trávili noci na čínské ambasádě a spřádali pletichy, jak v České televizi vysílat už jen pohádky s Krtečkem a pandou a reklamy na Huawei? Nezlobte se, to je nějak překomplikované.

-

Když vynecháme soukromý život aktérů, co se názorů týče, v mnohém se slečnou Lipovskou souzním. Za prvé v netransparentním financování ČT, kterou si i já platím a která tají leccos, třeba - protiprávně, nebo alespoň proti dobrým mravům - platy svých zaměstnanců. A to řvaní a štěkání na hosty? To je na denním pořádku, jediné, co je nutné ČT přiznat ´k dobru´, že v tom není zdaleka sama, tenhle nešvar postihl víc českých médií, jen se podívejte občas třeba na Drtinovou nebo Emmu Smetanu v DVTV. Ještě že mne nikdo nikam nezve, já bych se Daniely Drtinové, nebo moderátora ČT Daniela Takáče regulérně bála. Ještě mám v čerstvé paměti, jak rafal, opravdu se to nedá jinak říci, na Piráta Michálka...

A že se radí s ´Bobo´? Pro mě za mě se může radit třeba s Kambou, slavnou gorilou z pražské Zoo. Já si počkám, až co z ní vyleze. Bez hysterie. A bez předsudků. Slečna Lipovská má u mne svých 100 dní, kdy je chráněná, navíc rozhodují činy, ne s kým leze do postele, obrazně řečeno.  

Vložil: Anička Vančová