Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Manžela sebrala hrobníkovi z lopaty, pak jí utekl k Jakoubkové. A místo alimentů dostávala práci. Tajnosti slavných

15.06.2020
Manžela sebrala hrobníkovi z lopaty, pak jí utekl k Jakoubkové. A místo alimentů dostávala práci. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Miriam Hynková v televizní inscenaci Paradajs, natočené na námět Rudolfa Těsnohlídka ze života středních měšťanských vrstev na začátku 20. století

Na pohled křehká plavovláska se leckdy musela v soukromí proměnit v ženu z oceli. A nebýt její životní lásky, leckteré kolegyni by přidělala pořádné starosti. (Pokračování z pátku 12. června)

„Hele, mladej, tady si vem ten ruksak a padej. Když to není na ženění, tak neblázni holce hlavu, ty…“ Takhle peskovala svobodníka Milana Koubu coby rozhořčená babička jakési Evy v komedii Copak je to za vojáka... Kvůli životnímu partnerovi se skvělá herečka Miriam Hynková vzdala slibně rozjeté kariéry a on jí to pak i po rozvodu vracel pravidelným přísunem rolí. Zlé jazyky ale říkaly, že to dělá místo placení alimentů.

 

Babička v nestárnoucí komedii Copak je to za vojáka

Babička v nestárnoucí komedii Copak je to za vojáka; foto repro / youtube.com

Drama u Devíti křížů

S manželem Evženem Sokolovským odešla Miriam do moravské metropole, kde působil jako hlavní režisér Státního divadla Brno a od roku 1961 vedl současně i satirickou scénu Večerní Brno. Miriam nastoupila do souboru Mahenovy činohry a na jevišti si vychutnávala řadu krásných rolí. Stala se přední představitelkou tehdejší brechtovské éry a hrála mimo jiné i v manželových slavných inscenacích barokních her. V roce 1962 porodila jedinou dceru Markétu, o dva roky později si ale osud vzal znovu její štěstí na mušku. V neděli 13. září 1964 večer došlo k vážné autonehodě na křižovatce u Devíti křížů. Ve zničeném voze, kterým se Sokolovský vracel z představení, zahynul nadějný moravský dramatik a scenárista Miloš Rejnuš a téměř žádnou naději zpočátku lékaři nedávali ani těžce zraněnému Sokolovskému. Podstoupil operaci sleziny, měl poraněnou lebku… navíc utrpěl šok, z nějž se vyvinuly těžké deprese. Smrt mladšího kolegy a přítele s ním hluboce otřásla, ztratil chuť žít.

Svérázná léčba depresí

Miriam, která měla v té době doma dvouletou holčičku, se rozhodla o svou lásku prát. Každý den za ním chodila, přestože nechtěl nikoho vidět, a nosila mu z domova kastrůlky s jídly, která odmítal. „Až jednoho dne přinesla nadívaná holoubata. Upečenou pochoutku manžel jako vždy odmítl jíst. Pacient na vedlejší posteli ale na holoubátka dostal chuť, a tak mu je Miriam nabídla,“ prozradila před časem v týdeníku Vlasta Blanka Kovaříková s tím, že se v tu chvíli v Evženovi konečně znovu probudila ztracená bojovnost. V první chvíli ho prý naštvalo, že mu ten chlap kouká po jeho krásné ženě. Díky tomu pak konečně dostal i chuť na jídlo, které mu Miriam s láskou připravila. A dcera Markéta pak vždy říkávala, že jedině díky ní otec nakonec přežil.

 

Miriam v roce 1963 v brněnském Mahenově divadle, jako křehká Ofélie v klasickém dramatu Williama Shakespeara Hamlet

Miriam v roce 1963 v brněnském Mahenově divadle, jako křehká Ofélie v klasickém dramatu Williama Shakespeara Hamlet; foto vis.idu.cz / Rafael Sedláček

Seriálový boom na Kavkách

V druhé polovině šedesátých let začal Evžen spolupracovat s pražským Národním divadlem a Československou televizí, takže přesun rodiny do hlavního města byl jen otázkou času. Miriam přijala v roce 1968 nabídku angažmá v Divadle E. F. Buriana a vzápětí se jí začaly doslova hrnout i nabídky z televize. Roky jí pomalu přibývaly, takže s nadhledem a smyslem pro humor přijímala vedlejší role různých sousedek, sekretářek, servírek či vrátných, na jejichž vzhledu zase až tak moc nezáleželo. Její manžel se mezitím v televizi úspěšně usadil nastálo, seriál Nejmladší z rodu Hamrů mu vynesl v roce 1976 pracovní smlouvu a v té době se Miriam stala takzvaně svědkyní v přímém přenosu jeho dalšího vášnivého vzplanutí.

Ach, ta kukadla

V doprovodu Evženova pověstného režisérského hulákání se v seriálu Muž na radnici sešly před kamerou obě – Miriam jako ředitelka mateřské školky a členka občanského výboru Vlasta Mrázová a nový objekt jeho touhy, věčně jakoby utrápená Eva Jakoubková v roli učitelky z ‘mateřinky‘. Už tenkrát se ale šuškalo, že nostalgická, o více než čtvrt století mladší kráska s démonickýma očima padla Sokolovskému do oka už během studia na DAMU a do seriálu, který se stal její první velkou příležitostí, si ji vybral záměrně. Opět se bláznivě zamiloval a Miriam k jeho nové lásce přistoupila pragmaticky. Ještě než se s ním rozvedla, sehnala mu garsonku v Bohnicích, do níž se pak prý uchyloval až do smrti.

 

S Kateřinou Macháčkovou v seriálu Život na zámku

S Kateřinou Macháčkovou v seriálu Život na zámku; foto ČT

Divadlo jí zrušili

V divadle byla Miriam léta plně vytížená, spolupracovala s rozhlasem a pro televizi vytvořila dlouhou řadu postav, takže si na nedostatek příležitostí rozhodně nemohla stěžovat. Sokolovský ji pravidelně obsazoval do svých seriálů, prý tak činil místo placení alimentů. Když dcera začala v osmdesátých letech studovat televizní a filmovou žurnalistiku, a poté ještě divadelní režii na DAMU, rozhodla se vrátit na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Studium divadelní vědy, s nímž kdysi začínala, úspěšně dokončila a v roce 1987 převzala v Karolinu doktorský diplom. Do penze oficiálně odešla v roce 1991, poté co bylo zrušeno její domovské Divadlo E. F. Buriana, dál ale spolupracovala s televizí, hlavně se seriálovými produkcemi.

Životní láska

V její filmografii celkem najdeme více než stovku charakterově velmi rozmanitých postav. Především se ale rozhodla využít své zkušenosti, které kdysi získala během boje se zákeřnou nemocí, a spolupracovala jako terapeutka s pražským Jedličkovým ústavem. A v druhé polovině devadesátých let si naložila ještě další porci starostí. Vzala totiž zpátky bývalého manžela Evžena Sokolovského, v jehož životě se po rozchodu s Evou Jakoubkovou už jen střídaly občasné milenky. Navíc jeho profesní dráha počátkem roku 1990 definitivně skončila, byl psychicky zlomený a k tomu se postupně přidávaly i zdravotní problémy. Pro Miriam byl ale životní láskou, takže se o něj postarala až do jeho smrti v roce 1998. V té době také naposledy stanula před kamerou jako Mrázová v seriálu Život na zámku a v roce 2003 jí Nadace Život umělce udělila cenu Senior Prix. Miriam Hynková zemřela po dlouhé nemoci 2. prosince 2010.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace