Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

I průšvihy dělal s vervou. Populární ‘Langoš‘ konečně prozradil své utajované závislosti. Přečetli jsme

15.06.2020
I průšvihy dělal s vervou. Populární ‘Langoš‘ konečně prozradil své utajované závislosti. Přečetli jsme

Foto: ČT - Mikuláš Křepelka

Popisek: Jiří Langmajer v seriálu České televize Labyrint

Herec Jiří Langmajer rozhovory příliš nedává, pro MF Dnes ale udělal výjimku a rozpovídal se třeba o tom, jak si byl herecky blízký s Janem Třískou. Oba jsou totiž stejně urputní a hrají až na dřeň.

Jiří Langmajer začínal na naší největší a nejznámější divadelní scéně a díky tomu se setkal i s hereckými legendami: „Když jsem v Národním hned po škole začínal, hrál jsem s panem Kemrem mladého vodníka v Lucerně, byli tam ještě pánové Hrušínský, Lukavský, Růžek, Postránecký... Tehdy jsem bral jako samozřejmost, že jsem mezi nimi. Byl jsem mladej a blbej, s odstupem času vím, že jsem to měl vnímat intenzivněji a víc z nich nasávat. Rozhodně jsem k nim měl úctu, ale bylo mi dvacet, takže průšvihů jsem se i tak nadělal vrchovatě,“ přiznal v rozhovoru pro MF Dnes. Před pár lety se zcela změnil, jeho minulost byla ale pěkně pestrá. „Já vlastně dělal vždycky všechno pořádně, jak průšvihy ve škole, s chlastem, se ženskými, tak dělám pořádně i svou práci. Když už, tak už! A tak i já s velkou láskou a vervou, aniž bych si to leckdy uvědomil, dělám věci, ať už jde o jídlo, pití nebo třeba sekání zahrady, o něco víc, než bych asi měl. Adéla se mi kvůli tomu často směje,“ pohovořil o své manželce, herečce Adéle Gondíkové.

 

V hlavní roli tragédie Williama Shakespeara Hamlet v roce 2003

Na jevišti Národního divadla v komedii Huga von Hofmannsthala Kristinčin návrat; foto archiv.narodni-divadlo.cz

Žil jen pro představení

Na Letních shakespearovských slavnostech se setkal s Janem Třískou, se kterým si rozuměl. „Chodili jsme spolu na obědy a hodně si povídali. Honza třetím rokem ještě dohrával Leara, zatímco já už hrál první rok Hamleta. Dvakrát se na moje představení přišel podívat a na konci jako jediný tleskal vestoje. Tahle přejícnost a uznalost některým našim kolegům hercům chybí. Chtěl dát všem najevo, že vidí svého o třicet let mladšího kolegu, a když hraje dobře, tak vstaňme a pojďme mu zatleskat,“ prozradil Jiří, který je známý důkladnou přípravou. „Střádal jsem síly, žil jsem jen pro ta představení, před každým jsem se rozcvičoval a kvůli hlasivkám rozezpívával. A po představení, kdy šli ostatní na pivo, já okamžitě mazal domů. Přitom pivo miluju, navíc jsem Plzeňák. Ale udržel jsem se, všichni věděli, že mě nikam nemají tahat a že musím mít vlastní šatnu, kde se potřebuju na velkou roli naprosto soustředit.“

 

Langmajer Hamlet

V hlavní roli tragédie Williama Shakespeara Hamlet v roce 2003; foto shakespeare.cz

Šťastný, i když nehrál

Divadlo je pro něj sice na prvním místě, přesto prý během karantény nesmutnil. „Já byl během doby, co se nehrálo, velmi šťastný. Vzpomeňte si, jak krásné bylo počasí v březnu a dubnu. Na ty týdny budu vzpomínat celý život. Bydlím za Prahou v Pyšelích, každý den jsem v přírodě nachodil deset až patnáct kilometrů, někdy s mojí ženou, jindy sám. Chodil jsem po stejných trasách, v lese a přes louky, a pozoroval, jak se na jaře všechno probouzelo, jak se stromy každým dnem víc a víc zelenaly.“ Láska k divadlu se ale zase přihlásila. „Pak jsem ale přišel k prvnímu představení, začalo se hrát, uslyšel jsem diváky, jak strašně pozitivně a empaticky reagují, a najednou mi došlo – vždyť ono mi to scházelo! Uvědomil jsem si, že stejně, jako jsem závislý na krásných západech slunce, jsem závislý i na lidech, kteří nám dávají najevo, že jsou s námi rádi. To mi vlilo novou chuť do divadelní práce. Protože chtě nechtě, jsem prostě divadelní herec, a kdybych už neměl divadlo hrát, strašně moc by mi to chybělo.“

 

Langmajer Kouba

Vylomeniny svobodníka Kouby nepřestávají diváky bavit ani po více než třiceti letech. Komedii Copak je to za vojáka… natočil režisér Petr Tuček v roce 1987 a mnozí diváci si při jejím sledování ochotně znovu a znovu nostalgicky zavzpomínají, co všechno kdysi v ‘zeleném‘ zažili; foto ČT

Svobodník Kouba po třiceti letech

I když říká, že miluje hlavně divadlo, jde z filmu do filmu a jeho velký kamarád Michal Suchánek mu napsal pokračování nestárnoucí komedie z roku 1987 Copak je to za vojáka… „Říkat tomu pokračování by asi nebylo správné, psal to Michal a jeho humor je dost osobitý. Lidi se setkají s mým někdejším svobodníkem Koubou, který je po třiceti letech dávno někde jinde.“ A proč je vlastně film z prostředí Československé lidové armády tak populární? „Vznikl sice za totality, ale je apolitický. Vypráví o lásce, o vztazích, nebyla to žádná vojenská agitka. Nechali nás točit na obrovském tankodromu a lítaly tam zadarmo helikoptéry, to by dneska nikdo nezaplatil. Hrál jsem kluka, se kterým se mohli lidi ztotožnit, stejně jako třeba s postavou, kterou hrál Karel Roden.“

 

+

Jiří Langmajer je skutečný srdcař. Do představení se vždy položí beze zbytku, a jak říká, před diváky, kteří zaplatili, se přece nemůže šetřit. Jeho představení jsou tedy vždy diváckou lahůdkou.

Takový zápřah si pochopitelně vybere své. Jiřímu Langmajerovi už není dvacet a asi by se přece jenom trochu šetřit měl. To si ale zřejmě uvědomuje i on sám, když tvrdí: „Žil jsem o hodně intenzivněji, než je běžné, proto jsem se mockrát zranil. Teď už to můžu říct skoro zvesela, ale já si tak dlouho koledoval, až jsem si doslova zlámal vaz.“ Tak doufejme, že už si opravdu dává pozor.

Vložil: Michaela Špačková