Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stařičká maminka jako za katrem. Co je podle Veroniky Žilkové ještě normální? Přečetli jsme

13.06.2020
Stařičká maminka jako za katrem. Co je podle Veroniky Žilkové ještě normální? Přečetli jsme

Foto: Instagram (stejně jako v článku)

Popisek: Veronika Žilková absolvovala evakuaci z Izraele kvůli mamince. Cesta to byla hodně strastiplná.

Herečka Veronika Žilková udělala to, co by mnohé nenapadlo. Vrátila se z Izraele, kde působí coby žena velvyslance, aby se postarala o maminku. Nechtěla totiž, aby zůstala v karanténě v domově pro seniory. Jak se ale svěřila v rozhovoru pro MF Dnes, přijde jí to zcela normální.

Veronika dostala na výběr, zda se chce nechat evakuovat s ostatními rodinnými příslušníky. „Nejdřív jsem si řekla, že neodjedu. Jenže pak jsem slyšela, jaká jsou u nás opatření u seniorů. Že se nesmějí stýkat navzájem, přijímat návštěvy, že jsou v naprosté izolaci. Ve zprávách zaznělo, jak v Německu uvažují o tom, že senioři budou v karanténě až rok. Maminka žila v garsonce v domově s pečovatelskou službou. Věděla jsem, že je zavřená, nemůže vycházet z pokoje a jídlo jí dávají za dveře. Představila jsem si, že by tam takhle mohla být i rok,“ povzdechla si v rozhovoru a přiznala, že byla z maminčiny situace na dálku zoufalá.

„Téměř denně k ní pod okno chodil někdo z rodiny. Jenže okno bylo ve třetím patře, přes dvůr, tak se jen mávalo. Když jsem jí volala, první den byla veselá. Pátý den méně. Po týdnu byla zoufalá, i když se tvářila, že není. Tak jsem se rozhodla, že odjedu, vezmu si ji k sobě a budu se o ni starat,“ přiznala herečka a dodala: „Po návratu jsem šla do karantény. V den, kdy mi končila, byla maminka v tak vážném stavu, že jí hrozila sepse organismu.“

 

Žilková maminka

Konečně zase s maminkou. Z její izolace během nouzového stavu byly zoufalé obě, i když to ani jedna nepřiznala nahlas.

Je to normální!

Své rozhodnutí rozhodně za hrdinství nepovažuje. „Vždyť to je přece naprosto normální. Můj tatínek k nám domů taky bral babičku z Ostravy. Byla invalidní, neměla nohu, táta se s ní často hádal, ale všichni jsme byli rádi, když přijela. Víte, já jsem fatalista. Nikdo nevíme. Nikdy by mě nenapadlo, že můj druhý manžel zemře náhle v padesáti třech letech. Stejně by mě nenapadlo, že moje máma, která byla celý život nemocná, bude letos v květnu slavit devadesáté šesté narozeniny. To je všechno osud. Prostě to tak má být. Jiná odpověď mě nenapadá.“

V rozhovoru se usmívala nad tím, že se někdo stále jejímu rozhodnutí podivuje. „Maminka nás všechny tři sourozence vychovala tak, že to normální je. Myslím, že nikoho z nás, ani z našich dětí, by nenapadlo považovat to za něco výjimečného. Máma vždycky říkala: Když lásku rozdáváš, tak se ti vrací. Znám v okolí několik lidí, kteří se starají o své příbuzné. Sousedka má velmi těžce nemocnou starou maminku. Tak si vždycky sdělujeme, co ta naše malá děvčátka ten den dělala, jakou křížovku luštila. Já si myslím, že v české společnosti stále patří k dobrému vychování starost o seniory.“

 

Žilková maminka

Hereččina maminka je opravdu frajerka. I když před třemi týdny oslavila už 96. narozeniny, zvládne hravě i počítač. Takhle například 'chodila' během nouzového stavu na mši.

Práce jenom zadarmo

Lidi v Izraeli považuje za mnohem veselejší a usměvavější než u nás. „V každé rodině mají někoho, koho se dotkl holocaust. Takže si váží každého dne, protože vědí, že jsou na světě jen díky tomu, že někdo z jejich předků měl štěstí a holocaust přežil. Dává jim to chuť do života, radost i vděk. V Izraeli se moc nehledí na vnější věci. Hodně lidí tady má obyčejná starší auta, neinvestují příliš do bytů a do baráků, jak je zvykem třeba v Česku,“ prozradila s tím, že coby žena Martina Stropnického podléhá v současnosti speciálnímu režimu.

„Jako velvyslancova manželka nemůžu pracovat za peníze. Takže budu v červenci zadarmo učit na ProART festivalu, což je workshop divadla, tance a kreativního psaní. Každý rok je to moc fajn, protože se sjíždějí zájemci různého věku, od patnáctiletých po sedmdesátileté, kteří mají nějaký vztah k umění. V srpnu mě potom čeká česká premiéry hry Lope de Vegy Ženy a sluhové. Ta hra byla zapomenutá, našla se před lety a můj syn Cyril Navrátil ji čtyři roky složitě překládal ze starošpanělštiny. Představení se odehraje na zámku v Plumlově v polovině srpna, já to pomáhám organizovat, hrát ale nebudu,“ popsala, co ji čeká v nejbližších týdnech, a upřesnila: „Pracovat můžu, ale zadarmo. Nebo nebýt takzvaně uvolněná manželka a jezdit do Izraele jen jako turista, samoplátce, hradit si všechno sama. Být uvolněná manželka velvyslance, to obnáší určitá pravidla. Například že nesmím být v Česku déle než čtyřicet dnů v roce. Což je teď pro mě asi nesplnitelné. Myslím, že to je příliš málo na to, abych mamince byla při jejím zhoršujícím se zdravotním stavu schopna zajistit potřebnou péči.“

 

+

To, že se rozhodla místo ve slunném Izraeli trávit karanténu s nemocnou starou maminkou v Praze, je opravdu úžasné. A je dobře, že se o jejím činu píše, doufejme, že to mnohé inspiruje a že seniorů, kteří jsou zapomenuti, bude ubývat.

Veronika Žilková je manželka velvyslance a s tím jsou spojena určitá pravidla. Bohužel musela zapomenout na natáčení a divadlo, které jí tak chybí. V Izraeli prý organizuje alespoň divadlo pro manželky velvyslanců, stále však sní o tom, že se na jeviště jednou vrátí.

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace