Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A všichni teď povinně na Tchaj-wan. Kdo nepojede, není Čech. Komentář Štěpána Chába

komentář 12.06.2020
A všichni teď povinně na Tchaj-wan. Kdo nepojede, není Čech. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Miloš Vystrčil při cestě na Tchaj-wan? Ne, tam to bude s větší parádou... Ostatně, o měsíc později tam míří další ´aktivista´, Jiří Drahoš. To je již úplně komické

Vdova i sirota po předsedovi senátu Kuberovi zabalily boj proti Číně. Obvinění, že Kubera byl zabit (ať už stresem nebo jedem v kávě), vyšumělo a média ve shodě s politiky vytáhla na obyvatele další modrou pilulku – cestu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Do katalánské Barcelony státní návštěvu nechystá. Nebo že by navštívil kurdskou menšinu v Turecku? Na těch by body nenachytal.

Hlavní myšlenkou Vystrčilovy cesty je ta, že musíme oživit odkaz Václava Havla a jeho lpění na humanitních principech dobývání svobody a nezávislosti. Ovšem pojem lidských práv se pomalu stává rakovinou. Degradoval a stal se svou vlastní karikaturou, která začíná napadat samu podstatu naší společnosti. A ne, tou podstatou není utlačování, otroctví, upírání práv, ale možnost všech a pro všechny utrhnout si z trhu svůj díl živobytí jen s nezbytným omezením. Lidská práva, jak jsou chápána a aktivisticky prosazována dnes, přestala prosazovat svobodu, ale začala ze svobody ukrajovat.

Gesto místo jednání

Vystrčilovo gesto je komické. Jednostranná akce, která má za cíl jediné – nakrknout Čínu. Je přeci komunistická, potlačuje svobodu, brání sebeurčení Tchaj-wanu, Tibetu a bůh ví koho ještě (zdravíme do Španělska a ‘jeho‘ Katalánska). Ale co je zásadní, je to jen prázdné gesto, které ve výsledku nikdo nepotřebuje. A to včetně samotného Tchaj-wanu.

Vystrčil se vlastně chová hrozně hloupě, až dětinsky. Podobně jako vandalové v ulicích amerických měst. Proč? Vystrčil je totiž politik, momentálně druhý nejvyšší představitel naší země, přesto se rozhodl pro aktivistickou (ba přímo záškodnickou) akci a založil další pátou kolonu v naší zahraniční politice. To republice ubližuje nejen obchodně (počítání grošů), ale hlavně politicky.

Jaká by měla být cesta Vystrčila? Politická. Výhradně politická, nikoliv aktivistická a rozhodně by neměla vést přes státní návštěvu na Tchaj-wanu. On, jako druhý nejvyšší činitel v zemi, má rozhodně své slovo a váhu, aby změnil náš postoj vůči Číně. Musel by to ovšem udělat vnitropolitickým jednáním a svým vlivem. Ono je totiž strašně jednoduché urazit soše hlavu, pomočit ji a počmárat graffiti. Ale není to politika, je to aktivismus. Bezhlavý a hloupý. A stejnou metodu zvolil Vystrčil, čímž následoval Kuberova hloupého příkladu. I ten měl tlačit na změnu naší zahraniční politiky, a ne ji dělat svépomocí. Naše jednotná zahraniční politika by pak mohla neuznat jednotnou Čínu a plédovat v Evropské unii za to, aby změnila svůj postoj k Číně. To by mělo váhu. Nikoliv hloupý aktivismus, kterému se ve výsledku vysměje každý diplomat. Naše nejednotná zahraniční politika totiž uznala i neuznala jednotnou Čínu. Komické. A takový kočkopes nás začíná definovat.

Dopad?

Za poslední rok jsme zuráželi akcemi jednotlivých politiků Rusko, Čínu, Izrael a USA. A to vždy navzdory naší oficiální zahraniční politice. Slova jednotlivých politiků nešla do vnitropolitické diskuse, ale rovnou za hranice, ke zmíněným státům. V jaké jsme tedy kvůli nim pozici? Není na nás spolehnutí. Jsme státem, o který není dobré si opřít ani vidle. V mezinárodní politice rozhodně. A ne, Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan nebude v mezinárodní politice řešit nikdo. Tady se zhádáme, v Číně si zavřeme mnohé dveře a ubudou nám kšefty, ale zásadní – ta nálepka aktivistického hlupáka mezinárodní diplomacie, na kterého není spolehnutí, nám zůstane.

Jaký je rozdíl mezi cestou Vystrčila na Tchaj-wan a ´činem´ hlupáka, který počmárá sochu Churchilla na Praze 3? Ve výsledku ne příliš veliký. Jen Vystrčil se pod svou akci podepíše a zatleská mu tlupa těch, kteří k aktivismu nemají nikdy daleko, pokud se k němu ne státní návštěvu rovnou aktivisticky nepřidají (Kuberová, Drahoš). To že je státník? Aktivista je to. Špatná zpráva pro náš stát. A Čína? Ano, je tam komunismus, je tam totalita, utlačují, vězní za názor, měli bychom se proti tomu ozvat. Ale ne stříkáním graffiti a močením na sochy.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace