Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A všichni teď povinně na Tchaj-wan. Kdo nepojede, není Čech. Komentář Štěpána Chába

komentář 12.06.2020
A všichni teď povinně na Tchaj-wan. Kdo nepojede, není Čech. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Miloš Vystrčil při cestě na Tchaj-wan? Ne, tam to bude s větší parádou... Ostatně, o měsíc později tam míří další ´aktivista´, Jiří Drahoš. To je již úplně komické

Vdova i sirota po předsedovi senátu Kuberovi zabalily boj proti Číně. Obvinění, že Kubera byl zabit (ať už stresem nebo jedem v kávě), vyšumělo a média ve shodě s politiky vytáhla na obyvatele další modrou pilulku – cestu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Do katalánské Barcelony státní návštěvu nechystá. Nebo že by navštívil kurdskou menšinu v Turecku? Na těch by body nenachytal.

Hlavní myšlenkou Vystrčilovy cesty je ta, že musíme oživit odkaz Václava Havla a jeho lpění na humanitních principech dobývání svobody a nezávislosti. Ovšem pojem lidských práv se pomalu stává rakovinou. Degradoval a stal se svou vlastní karikaturou, která začíná napadat samu podstatu naší společnosti. A ne, tou podstatou není utlačování, otroctví, upírání práv, ale možnost všech a pro všechny utrhnout si z trhu svůj díl živobytí jen s nezbytným omezením. Lidská práva, jak jsou chápána a aktivisticky prosazována dnes, přestala prosazovat svobodu, ale začala ze svobody ukrajovat.

Gesto místo jednání

Vystrčilovo gesto je komické. Jednostranná akce, která má za cíl jediné – nakrknout Čínu. Je přeci komunistická, potlačuje svobodu, brání sebeurčení Tchaj-wanu, Tibetu a bůh ví koho ještě (zdravíme do Španělska a ‘jeho‘ Katalánska). Ale co je zásadní, je to jen prázdné gesto, které ve výsledku nikdo nepotřebuje. A to včetně samotného Tchaj-wanu.

Vystrčil se vlastně chová hrozně hloupě, až dětinsky. Podobně jako vandalové v ulicích amerických měst. Proč? Vystrčil je totiž politik, momentálně druhý nejvyšší představitel naší země, přesto se rozhodl pro aktivistickou (ba přímo záškodnickou) akci a založil další pátou kolonu v naší zahraniční politice. To republice ubližuje nejen obchodně (počítání grošů), ale hlavně politicky.

Jaká by měla být cesta Vystrčila? Politická. Výhradně politická, nikoliv aktivistická a rozhodně by neměla vést přes státní návštěvu na Tchaj-wanu. On, jako druhý nejvyšší činitel v zemi, má rozhodně své slovo a váhu, aby změnil náš postoj vůči Číně. Musel by to ovšem udělat vnitropolitickým jednáním a svým vlivem. Ono je totiž strašně jednoduché urazit soše hlavu, pomočit ji a počmárat graffiti. Ale není to politika, je to aktivismus. Bezhlavý a hloupý. A stejnou metodu zvolil Vystrčil, čímž následoval Kuberova hloupého příkladu. I ten měl tlačit na změnu naší zahraniční politiky, a ne ji dělat svépomocí. Naše jednotná zahraniční politika by pak mohla neuznat jednotnou Čínu a plédovat v Evropské unii za to, aby změnila svůj postoj k Číně. To by mělo váhu. Nikoliv hloupý aktivismus, kterému se ve výsledku vysměje každý diplomat. Naše nejednotná zahraniční politika totiž uznala i neuznala jednotnou Čínu. Komické. A takový kočkopes nás začíná definovat.

Dopad?

Za poslední rok jsme zuráželi akcemi jednotlivých politiků Rusko, Čínu, Izrael a USA. A to vždy navzdory naší oficiální zahraniční politice. Slova jednotlivých politiků nešla do vnitropolitické diskuse, ale rovnou za hranice, ke zmíněným státům. V jaké jsme tedy kvůli nim pozici? Není na nás spolehnutí. Jsme státem, o který není dobré si opřít ani vidle. V mezinárodní politice rozhodně. A ne, Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan nebude v mezinárodní politice řešit nikdo. Tady se zhádáme, v Číně si zavřeme mnohé dveře a ubudou nám kšefty, ale zásadní – ta nálepka aktivistického hlupáka mezinárodní diplomacie, na kterého není spolehnutí, nám zůstane.

Jaký je rozdíl mezi cestou Vystrčila na Tchaj-wan a ´činem´ hlupáka, který počmárá sochu Churchilla na Praze 3? Ve výsledku ne příliš veliký. Jen Vystrčil se pod svou akci podepíše a zatleská mu tlupa těch, kteří k aktivismu nemají nikdy daleko, pokud se k němu ne státní návštěvu rovnou aktivisticky nepřidají (Kuberová, Drahoš). To že je státník? Aktivista je to. Špatná zpráva pro náš stát. A Čína? Ano, je tam komunismus, je tam totalita, utlačují, vězní za názor, měli bychom se proti tomu ozvat. Ale ne stříkáním graffiti a močením na sochy.

 

Vložil: Štěpán Cháb