Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sexy brunetka krátce zazářila, vzápětí ale kamsi zmizela. A bulvár pak věděl všechno nejlíp… Tajnosti slavných

08.06.2020
Sexy brunetka krátce zazářila, vzápětí ale kamsi zmizela. A bulvár pak věděl všechno nejlíp… Tajnosti slavných

Foto: repro youtube.com

Popisek: Vlasta Mészárosová v komedii Slunce, seno, jahody

FOTO / VIDEO Posbírala sice jen pár vedlejších rolí, rozhodně v nich ale byla nepřehlédnutelná. V osmdesátých letech patřila k mladým hereckým nadějím, které měly šanci na skvělou kariéru. V další cestě ji ale zastavila osudová překážka.

„Bohovsky sa mi páči ta menšia. Áj, Boha Máriu, ako čučorietka!“ komentoval její půvaby okouzlený vojín Štěpán Tekely v podání Václava Čížkovského v nestárnoucí komedii režiséra Petra Tučka Copak je to za vojáka…, která se v neděli večer znovu vrátila na obrazovku České televize. Drobná kudrnatá brunetka, která v ní ztvárnila kamarádku hlavní představitelky Lenku, na sebe ale diváky upozornila už o pět let dřív. Určitě si vybavíte neustále flirtující průvodčí Helenku z vláčku, který přiváží studenta vysoké školy zemědělské Šimona Pláničku na brigádu do jihočeských Hoštic v komedii Slunce, seno, jahody. V roce 1989 si Vlasta Mészárosová tuhle postavu v druhém pokračování slavné filmové trilogie Zdeňka Trošky zopakovala, a pak jakoby se po ní slehla zem.

 

Copak je to za vojáka…:

Sestřih některých scén s Vlastou Mészárosovou alias Lenkou v nestárnoucí vojenské komedii, v níž excelovali v roce 1987 Jiří Langmajer a Karel Roden; repro youtube.com

Nezletilá Helenka

Narodila se 13. srpna 1965, oficiální zdroje uvádějí, že v Bratislavě, někteří pamětníci ale tvrdí, že pocházela jihomoravských Bučovic. Díky její skvělé češtině je slovenská verze méně jejího původu pravděpodobná, mnohem jistější je, že měla zčásti i maďarské předky, čemuž napovídají její vzhled i temperament. Zjistit informace o jejím životě není vůbec snadné, podle informací její někdejší spolužačky vystudovala herectví na brněnské konzervatoři. Za svoji první filmovou příležitost vděčila režisérovi Zdeňku Troškovi, který se rozhodl při přípravě legendární komedie Slunce, seno, jahody pustit na filmové plátno celou řadu hodně mladých a neokoukaných tváří. Během natáčení ještě Vlastě nebylo ani osmnáct, další její kolegyně byly dokonce ještě mladší, představitelka Blaženy (Veronika Kánská) o více než rok a Miluny (Petra Pyšová) dokonce o dva. Na rozdíl od nich obou byla Vlasta v den slavnostní premiéry, která se uskutečnila 1. září 1984, už plnoletá.

 

Slunce, seno, jahody:

V Troškových komediích neustále flirtující průvodčí Helenka každému ráda vláček alespoň přibrzdila; repro youtube.com

Poprvé na obrazovce

Díky úspěchu nesmrtelné komedie padla Vlasta vzápětí do oka dalším produkcím, takže se už o rok později objevila poprvé na televizní obrazovce jako Mariána v příběhu Schinderhannes, čtvrté epizodě minisérie mikrokomedií scenáristy Jiřího Melíška a režiséra Hynka Bočana Slavné historky zbojnické, které se pokusily se značnou nadsázkou o rekonstrukci legend a mýtů o zbojnickém řemesle v devatenáctém století. Ve stejném roce ještě ztvárnila postavu úřednice v psychologické kriminálce Julia Matuly Muž na drátě, v níž exceloval v hlavní roli tehdejší sex symbol Jiří Bartoška, a také ředitelovu sekretářku v komedii režiséra Václava Vorlíčka Já nejsem já.

 

Vlasta Mészárosová

V televizní mikrokomedii Slavné historky zbojnické; repro ČT

Kamarádka Lenka

V roce 1986 si jí konečně všimlo i Slovensko a dostala roli Irmy ve filmu Šiesta veta, inspirovaném životním příběhem slovenské spisovatelky a dramaturgyně Boženy Slančíkové-Timravy. Když měl film 7. července 1986 premiéru  na 38. Filmovém festivalu pracujících, pracovalo se už intenzivně na přípravách další nesmrtelné české komedie, tentokrát z vojenského prostředí, Copak je to za vojáka… Natočil ji na námět Pavla Hajného režisér Petr Tuček, údajně jako náborový film pro Československou lidovou armádu. Ať je to pravda, či nikoli, zrodila se komedie, k níž se diváci dlouhá desetiletí ochotně rádi vrací především kvůli skvělým výkonům dlouhé řady populárních hereckých osobností. Vlasta v ní dostala další výraznou příležitost coby kamarádka hlavní ženské hrdinky Vlasty v podání Veroniky Gajerové a rozhodně je ve snímku nepřehlédnutelná. Tu hezkou holku se skvělou postavou si pamatuje každý, i když bohužel málokdo vůbec tuší, jak se jmenovala.

Obludná pomluva

V roce 1988 se znovu mihla před kamerou ve vedlejší bezejmenné roli v dramatu Evalda Schorma Vlastně se nic nestalo a o rok později se vrátila ještě jednou před Troškovu kameru v druhém pokračování série Slunce, seno… A pak kamsi zmizela. Když pak režisér koncem devadesátých let vzpomínal v jednom rozhovoru na své tehdejší herce, o Vlastě téměř nic nevěděl. Konstatoval pouze, že snad měla propadnout drogám a závislost ji izolovala od kolegů i profese. Na dlouhou dobu to byla poslední informace, která se o roztomilé Helence z hoštického vláčku objevila. Hlavním důvodem Vlastina zmizení se ale stalo mateřství, porodila syna, který později vystudoval ekonomii. A navíc trpěla vrozenou a postupně se zhoršující srdeční vadou, která jí návrat k herectví znemožnila a nakonec se jí stala osudnou. Dostupné databáze většinou uvádějí, že jí podlehla v roce 2005, podle informací, pocházejících z okruhu jejích nejbližších, to bylo ještě o tři roky dříve. Všichni se shodují pouze na 18. únoru. A odkud se vynořila pomluva o drogách, těžko říct. Bulvár je zkrátka bulvár.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace