Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zase ti čeští Pepici zaspali dobu. A tak se začnou budit polykáním prášků na spaní. Komentář Štěpána Chába

komentář 08.06.2020
Zase ti čeští Pepici zaspali dobu. A tak se začnou budit polykáním prášků na spaní. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Konopí, jinde legální, u nás pěstitel chytí mnohdy i tvrdší trest, nežli vrah

Tak s velkou slávou vyšel na světlo boží záměr naší vlády přestat kriminalizovat přírodu. Je tomu asi dva roky, co jsem psal, že se má konopí legalizovat, zcela a bez jakéhokoli omezení. Proč? Protože by to rozjelo obrovský byznys, na kterém bychom vydělali. Konopí neškodí, podle vědeckých poznatků je to léčivá bylina. Nejspíš můj text četli v Kanadě, protože hned konopí legalizovali a teď z něho mají miliardové příjmy, konopné farmy v Kanadě rostou jako houby po dešti a vývoz trhá rekordy. Kolik na tom Kanada vydělá?

A kolik my vyděláme na tom, když budeme konopí stále kriminalizovat? Agilní policisté budou chytat ‘kriminálníky‘, kteří si vypěstují 28 kytek na zahradě, stejně agilní soudci jim budou dávat drakonické tresty a Kanada mezitím bude vydělávat. Z Kanady léčebné konopí dovážíme. Asi ho neumíme sami vypěstovat. Nebo jsme si to zakázali.

Průlom?

Vláda chystá novelu, která by dovolila pěstovat konopí i u nás. Jenže zase na to jdeme vlastní cestou, která vede přes jámu, plnou jedovatých škorpiónů, potažmo úřednického dohledu. K tomu, abyste mohli založit konopnou farmu, budete potřebovat tři povolení a desítky milionů velmi nejistých investic. Pregnantně to pro Novinky vyjádřil lékař a člen správní rady pacientského spolku Kopac Pavel Kubů: „Je hodně těžké, aby někdo investoval desítky milionů korun do provozu, který bude muset nejdříve fungovat a který je náročný na technologie a lidské zdroje, a pak bude čekat, až se úředník rozhodne, zda mu udělí licenci.“

A to je přesně takový ten český přístup, který dodá spoustu pastí, okovů a skončí jako oblečený, neoblečený. Na oko ano, liberalizujeme trh, ale v důsledku se dočkáme jen toho, že liberalizujeme vlastně jen pro několik vyvolených, kteří mají dost prostředků na to, aby se skrze byrokratické pasti a dohledy proplatili. Něco na způsob – ano, jsou tu dotace pro malé podnikatele… ale jejich čerpání je vlastně pro velkopodniky, protože malý podnikatel přes to pletivo úřednické buzerace prostě neprojde. Nemá na to. Což je, v případě naší legalizace konopí, zcela neohleduplné vůči samotnému trhu, který má být svazovaný jen v těch skutečně nejnutnějších případech.

Princip jednoduchosti

„Na papíře to vypadá hezky, ale v praxi to zase nebude fungovat. Podle našeho názoru je tam několik úřednických pastí, které se, jak doufáme, odstraní při projednávání v parlamentu,“ řekl Kubů Novinkám. Z vědeckého poznání je už bez diskuze, že konopí skutečně léčí a dokáže léčit. My přesto pevně stojíme za tím, abychom jakoukoliv snahu o jeho legalizaci znemožnili. Nebo podle novelizace alespoň znepříjemnili natolik, že stav zůstane prakticky nezměněn. Neaplikujeme princip jednoduchosti, který by měl být v zákonech vždy na prvním místě, my prostě pokládáme miny a instruujeme byrokraty, aby seděli u takových min a všechny, kteří projdou kolem, aby odstřelili.

Odevzdali jsme Kanadě miliardový byznys. Dali jsme Kanaďanům čas, aby si vytvořili v produkci léčebného konopí pevnou strukturu po celém světě. A legalizovat a liberalizovat začneme až poté, kdy budeme moci z trhu sbírat jen drobty. Nemluvě pak o přístupu k nemocným, kterým by svobodný trh s konopím dokázal účinně pomoci. Místo toho přírodu kriminalizujeme. Snad zákonodárci celou novelu zpracují tak, aby i Jarda z Horní Dolní mohl začít s podnikáním v léčebném konopí. Pokud to bude jen pro pár vyvolených, ničeho zásadního nedosáhneme. Protože pak trh pojede stále nakřivo, bez spoluúčasti těch, pro které ten trh prioritně je.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace