Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zase ti čeští Pepici zaspali dobu. A tak se začnou budit polykáním prášků na spaní. Komentář Štěpána Chába

komentář 08.06.2020
Zase ti čeští Pepici zaspali dobu. A tak se začnou budit polykáním prášků na spaní. Komentář Štěpána Chába

Autor: Pixabay

Popisek: Konopí, jinde legální, u nás pěstitel chytí mnohdy i tvrdší trest, nežli vrah

Tak s velkou slávou vyšel na světlo boží záměr naší vlády přestat kriminalizovat přírodu. Je tomu asi dva roky, co jsem psal, že se má konopí legalizovat, zcela a bez jakéhokoli omezení. Proč? Protože by to rozjelo obrovský byznys, na kterém bychom vydělali. Konopí neškodí, podle vědeckých poznatků je to léčivá bylina. Nejspíš můj text četli v Kanadě, protože hned konopí legalizovali a teď z něho mají miliardové příjmy, konopné farmy v Kanadě rostou jako houby po dešti a vývoz trhá rekordy. Kolik na tom Kanada vydělá?

A kolik my vyděláme na tom, když budeme konopí stále kriminalizovat? Agilní policisté budou chytat ‘kriminálníky‘, kteří si vypěstují 28 kytek na zahradě, stejně agilní soudci jim budou dávat drakonické tresty a Kanada mezitím bude vydělávat. Z Kanady léčebné konopí dovážíme. Asi ho neumíme sami vypěstovat. Nebo jsme si to zakázali.

Průlom?

Vláda chystá novelu, která by dovolila pěstovat konopí i u nás. Jenže zase na to jdeme vlastní cestou, která vede přes jámu, plnou jedovatých škorpiónů, potažmo úřednického dohledu. K tomu, abyste mohli založit konopnou farmu, budete potřebovat tři povolení a desítky milionů velmi nejistých investic. Pregnantně to pro Novinky vyjádřil lékař a člen správní rady pacientského spolku Kopac Pavel Kubů: „Je hodně těžké, aby někdo investoval desítky milionů korun do provozu, který bude muset nejdříve fungovat a který je náročný na technologie a lidské zdroje, a pak bude čekat, až se úředník rozhodne, zda mu udělí licenci.“

A to je přesně takový ten český přístup, který dodá spoustu pastí, okovů a skončí jako oblečený, neoblečený. Na oko ano, liberalizujeme trh, ale v důsledku se dočkáme jen toho, že liberalizujeme vlastně jen pro několik vyvolených, kteří mají dost prostředků na to, aby se skrze byrokratické pasti a dohledy proplatili. Něco na způsob – ano, jsou tu dotace pro malé podnikatele… ale jejich čerpání je vlastně pro velkopodniky, protože malý podnikatel přes to pletivo úřednické buzerace prostě neprojde. Nemá na to. Což je, v případě naší legalizace konopí, zcela neohleduplné vůči samotnému trhu, který má být svazovaný jen v těch skutečně nejnutnějších případech.

Princip jednoduchosti

„Na papíře to vypadá hezky, ale v praxi to zase nebude fungovat. Podle našeho názoru je tam několik úřednických pastí, které se, jak doufáme, odstraní při projednávání v parlamentu,“ řekl Kubů Novinkám. Z vědeckého poznání je už bez diskuze, že konopí skutečně léčí a dokáže léčit. My přesto pevně stojíme za tím, abychom jakoukoliv snahu o jeho legalizaci znemožnili. Nebo podle novelizace alespoň znepříjemnili natolik, že stav zůstane prakticky nezměněn. Neaplikujeme princip jednoduchosti, který by měl být v zákonech vždy na prvním místě, my prostě pokládáme miny a instruujeme byrokraty, aby seděli u takových min a všechny, kteří projdou kolem, aby odstřelili.

Odevzdali jsme Kanadě miliardový byznys. Dali jsme Kanaďanům čas, aby si vytvořili v produkci léčebného konopí pevnou strukturu po celém světě. A legalizovat a liberalizovat začneme až poté, kdy budeme moci z trhu sbírat jen drobty. Nemluvě pak o přístupu k nemocným, kterým by svobodný trh s konopím dokázal účinně pomoci. Místo toho přírodu kriminalizujeme. Snad zákonodárci celou novelu zpracují tak, aby i Jarda z Horní Dolní mohl začít s podnikáním v léčebném konopí. Pokud to bude jen pro pár vyvolených, ničeho zásadního nedosáhneme. Protože pak trh pojede stále nakřivo, bez spoluúčasti těch, pro které ten trh prioritně je.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace