Karel Šíp konečně přiznal, od koho svou show odkoukal. Navíc se pak po letech vrátil na místo činu. Přečetli jsme
07.06.2020
Foto: ČT
Popisek: Karel Šíp při natáčení populární show Všechnopárty
Karel Šíp oslavil pětasedmdesáté narozeniny, v důchodu ale rozhodně není a stále ‘páchá‘ oblíbenou talk show Všechnopárty. V rozhovoru pro MF Dnes dal nahlédnout pod pokličku, jak se show vyrábí a jak se on sám podílí na přípravě.
Na první pohled se sice zdá, že Karel Šíp neustále něco kutí, ale sám říká, že je to jen zdání. „Nejsem žádnej workoholik. Umím řádně odpočívat, skoro bych řekl lenošit. Co nemusím, to neudělám. Nejsem v permanentním zápřahu, protože takhle jsem si to sám nastavil. Neštvu se s vyplazeným jazykem, nedovoluju si větší zátěž, než jsem schopen unést. Pro mě je vrcholem dodržet, co jsem slíbil. Nemám takové to vnitřní puzení pořád něco dělat. Trápit se, že den je krátkej a já nestíhám. Naopak, stíhám, co potřebuju, a mám tudíž klid. Ale štve mě to, tu a tam propadám pocitu, že bych toho mohl dělat víc,“ popsal svou pracovní rutinu.

Prvními hosty Všechnopárty na téma Alkohol byli ve čtvrtek 24. listopadu 2005 psychiatr Karel Nešpor a herci Miroslav Etzler a Roman Skamene; foto ČT
Obdivoval Slávka Šimka
Už si jede po své linii a jinými styly se vlastně nenechá ovlivňovat, nebylo tomu tak ale vždycky. „V tomhle oboru – a taky v tomhle věku – nemůžete koukat jinam, jak to kdo dělá, něco někde okoukat, to nejde, na to už je pozdě, to už musíte jet podle svého. Ale když jsem začínal, jednoho člověka jsem obdivoval. Slávka Šimka. Dělával svoji talk show v době, kdy se tomu tak u nás ještě ani neříkalo. Zavěste prosím, volá Semafor. Zval si do divadla hosty a s těmi vedl rozhovory – Kopecký, Dietl, Plzák, Horníček. Párkrát jsem byl mezi pozvanými, a než na mě přišla řada, pozoroval jsem ho ze zákulisí, opravdu to dělal skvěle. To jsem ještě netušil, že jednou budu něco podobného dělat sám. Slávek byl skvělý improvizátor, ale hlavně: uměl se ptát. Zní to banálně, ale je to podle mě základ tohohle řemesla. Umět se ptát,“ vzdal hold svému kolegovi. Natáčení Všechnopárty se koná právě v někdejším Šimkově domovském divadle Semafor, což je prý ideální prostředí. „Dvě stě sedadel je pro tenhle formát akorát. Míň by bylo málo, víc by bylo moc. Krom toho nám chodí diváci, pro které je opravdu radost dělat. Jsou od začátku natěšení, částečně i proto, že sehnali lístky, protože zájem velice převyšuje kapacitu divadla. To byl opravdu šťastný okamžik, když jsme se s panem Suchým domluvili, že nás tam vpustí.“

S Jitkou Zelenkovou v zábavném pořadu Galasuperšou, v němž se Karel Šíp objevil poprvé na obrazovce s Jaroslavem Uhlířem v roce 1984; foto ČT Pavla Černá
Zakázal si mluvit o sobě
Všechnopárty je oblíbená, Karel Šíp coby její moderátor úspěšný a přiznává, že na to má svůj recept. „Zakázal jsem si v rozhovorech používat zájmeno JÁ. Dokonce mám dohodu s režisérem Michaelem Čechem. Pokud mě při finálním sestřihu načapá, že mi nějaké to JÁ ulítne, automaticky to vyhodí. Mluvit o sobě považuju za profesní chybu. Protože nejde o mě, jde o hosta. O něm se něco dozvědět, vyzpovídat ho tak, aby se cítil dobře, lidi se o něm něco dozvěděli, a pokud možno aby u toho bylo veselo. Slovo JÁ dle mého soudu do tohoto formátu nepatří. I tak se sem tam někdy neudržím a utrhnu se, ale vždycky mě to potom mrzí,“ popsal, jak Show vzniká. Jeho pořady mají diváci rádi, a tak se mu nikdy nestalo, že musel skončit pro nezájem. „Horoskopičiny byly moje první talk show. Plán byl na rok. Pak přišli, jestli bychom neudělali ještě jedno kolečko. A třetí kolečko jsem odmítl, ten stereotyp točit hosty podle znamení zvěrokruhu se mi už zdál vyčerpanej. Jakmile jsem cítil, že to existuje už jen z podstaty, nic nového to nedává divákům ani mně, bylo lepší toho nechat. Aby to nefungovalo správně, stačí málo.“

Karel Šíp, Lucie Bílá, Pavol Habera a živý představitel Berana, prvního znamení horoskopu, které má svůj počátek v jarní rovnodennosti, v legendární televizní astrologické poradně Horoskopičiny. První Šípova ‘trvanlivější‘ show odstartovala na obrazovce TV Nova 15. června 1996 a každý díl byl věnován jednomu astrologickému znamení; foto TV Nova
Hosty vybírá sám
Na show se nijak speciálně nepřipravuje, spoléhá na improvizaci a také na své zkušenosti. „Zpětně to nikdy nezkoumám, ani na to už nekoukám, opravdu nejsem svým vlastním divákem. To bych se utejral. Výsledek je vždycky dílem daného okamžiku. Vedu rozhovory, jak si v tu chvíli myslím, že je to tak nejlíp. Často začínám předem připravenou otázkou, ale ta je opravdu jediná, kterou si v hlavě na jeviště přinesu. Pak se nechávám inspirovat hostem, co říká, jak na co reaguje, a snažím se reagovat podle toho,“ prozradil s tím, že i dramaturgie pořadu je jeho dílem. „Hosty si vybírám sám. Neuměl bych pracovat jinak. Ani v tom nemám systém, tu a tam něco zahlídnu, zaslechnu, přečtu si, a když mě něco zaujme a řeknu si, že by to stálo za pokus, tak to zkusím. Nemám v zádech tým, který to dá celé dohromady a přinese na stříbrném podnosu.“
+
Karla Šípa prostě musíme srovnat s Janem Krausem v jeho show a rozdíl je propastný. Zatímco Kraus velmi často nechává hosty mluvit na svá oblíbená témata a jejich skutečný důvod, proč přišli, pojímá okrajově, z Šípa čiší skutečný zájem o hosta, vše se probírá důkladněji a seriózněji, i když stále s humorem.
–
Karel Šíp byl dřív hlavně muzikant a textař. V rozhovoru prozradil, že osud jedné z jeho písniček vlastně pochroumal rasismus. Jednalo se o písničku pro Karla Gotta Kakaová. „Jsem přesvědčen, že písni zlomil vaz obyčejný český rasismus. Armáda Karlových fanynek se nejspíš nedokázala vyrovnat s představou, že jejich idol objímá nějakou mulatku. Ještě se možná někdy pokusím její jméno očistit.“
|
Vložil: Michaela Špačková