Zákaz kvůli Havlíčkovi a prezidentský unikát. A na poslední chvíli tragédie, k níž přispěl koronavirus. Tajnosti slavných
05.06.2020
Foto: Supraphon
Popisek: Jiří Tichota s manželkou Zdenkou
AUDIO / VIDEO Vždycky plní energie, dodávali lidem naději, že jednou opravdu budem dál. A je téměř neuvěřitelné, že letos slaví nejstarší česká folková skupina šedesátiny. Epidemie koronaviru a nouzový stav ale zkazily, co mohly, navíc kvůli nim zaúřadovala v řadách skupiny smrt. (Pokračování ze středy 3. června)
Skupina, kterou kdysi Jiří Tichota spoluzakládal, patřila od prvopočátku k nejvýraznějším hlasům naší hudební scény a opravdu namále měla jenom jednou. Její písně zněly nejen z pódií koncertních sálů, ale i od táborových ohňů či z balkónu Melantrichu na pražském Václavském náměstí. Na rozloučenou Spirituál kvintet připravil koncertní turné, a že tato vystoupení budou opravdu poslední, má dokonce ve smlouvě. Stačil ale odehrát jen dva, vzápětí byl vyhlášen nouzový stav kvůli epidemii koronaviru. A během něj utrpěl těžkou a nenahraditelnou ztrátu.
Za svou pravdou stát:
Trable s Havlíčkem
Největším průšvihem během minulého režimu se stalo pro Tichotovu skupinu představení Kníže Hanka, scénické pásmo písní a textů českého obrození. Poté co se zpěvačka Eva Lifková provdala do Francie, přivedl Honza Nedvěd místo ní Irenu Budweiserovou, v obrození ale Evu vystřídala Tichotova manželka Zdenka. A moc si ho neužila. „Končili jsme ‘neustálým uskřipováním chtějí promrzeti každého, komu jde o jiskru budoucího pokroku. Nečiňme jim po vůli, nenechme se promrzeti!‘ A pak všichni dohromady zazpívali Přijde jaro přijde!“ zavzpomínal Jiří pro aktuálně.cz. Ani není divu, že zkostnatělá cenzura zapracovala, po několika představeních bylo představení za hysterických scén zakázáno a Spirituál dostal vyhazov z divadla Ateliér. „I když jsme prokázali, že údajné ‘protistátní řeči‘ jsou citace Karla Havlíčka Borovského, nic se na zákazu nezměnilo (když to spletlo kontrolní orgány, může to splést i další!)!“ konstatoval Jiří.
Ryl, jen celej den ryl:
Listopadový maraton
V druhé polovině osmdesátých let do sestavy přibyla osvědčená folková zpěvačka Lenka Slabá, protože se Irena rozhodla vyzkoušet naplno sólovou dráhu. Pak se postupně začaly hroutit komunistické režimy v okolních zemích, až přišel listopad 1989 v Československu. Spirituál kvintet se zúčastnil 23. listopadu demonstrace na Václavském náměstí, z balkonu Melantrichu zazpíval dvěstětisícovému davu, už zase s Irenou Budweiserovou, v sestavě ale definitivně scházel Honza Nedvěd. A pouhý den poté koncertovali v Německu a Tichotovi měli štěstí v neštěstí. „Řítili jsme se po koncertu autem domů jako blázni, abychom stihli další vystoupení, a u Roudnice nad Labem jsme dostali smyk, vylétli jsme ze silnice a asi pětkrát jsme se s autem otočili. Naštěstí jsme se Zdeničkou přežili, protože tam v cestě nebyl ani příkop, ani strom,“ přiznal Jiří.
Jednou budem dál:
Prezidentský sbor
O rok později, při oslavách prvního výročí Sametové revoluce, si na Václavském náměstí se Spirituál kvintetem zazpívali hned dva prezidenti současně – Václav Havel a George Bush st. „Že si s námi tihle pánové zazpívají, jsme nevěděli ještě ani to odpoledne, co jsme vystupovali na Václavském náměstí. Nikdo nám to neřekl, i když, myslím si, Jirka Černý to tehdy věděl předem. On měl na starosti celé to odpoledne na Václaváku a chtěl po nás, abychom zazpívali písničku Jednou budem dál. My už jsme ji v té době nezpívali, měli jsme jí dost. Navíc jsme si říkali, proč máme Bushovi zpívat zrovna to, co v Americe slýchá od demonstrantů. Ale Jirkovi jsme vyhověli,“ vyprávěl Jiří před časem v rozhovoru pro divadelni-noviny.cz a dodal: „Myslím, že to je rarita a velkou konkurenci ani ve světě v tomto ohledu asi nemáme.“
Hvězda:
Univerzální jazyk
Zákazy definitivně padly, hranice se otevřely a do světa začal vyjíždět mnohem častěji i Spirituál kvintet. „Měli jsme úspěch například na chilské univerzitě, kde našim textům s dobovými narážkami nikdo nerozuměl ani slovo. Přesto jsme měli opravdový úspěch, jako za totáče někde v Brně,“ zavzpomínal Jiří pro aktuáně.cz a dodal: „A tehdy jsem si s úlevou uvědomil, že samotná hudba je i beze slov natolik sdílná, že může působit jako univerzální jazyk. Tak ostatně funguje odjakživa.“ V roce 1992 následoval na volnou nohu Honzu Nedvěda jeho bratr František. Pro dalšího amerického prezidenta Billa Clintona už ale opět zpíval v pražské Redutě se Spirituálem Karel Zich. Další kapitolu odstartoval odchod zpěváka Oldřicha Ortinského, kterého vystřídal v roce 2000, krátce před výročním koncertem k ‘čtyřicetinám‘ skupiny, kapelník legendárního C&K Vocalu Jiří Cerha.
Nezaprodám duši svou:
Tragédie na Korsice
V roce 2004 skupinu těžce zasáhla nečekaná, tragická a úplně zbytečná smrt Karla Zicha, který zahynul 18. června 2004, krátce po svých pětapadesátinách, při potápění na Korsice. „Ačkoliv je přirozené, že za 44 let působení skupiny někteří spolupracovníci zemřeli, bylo to poprvé, kdy jsme se navždy loučili s činným, a navíc z pánů nejmladším členem aktuální sestavy,“ povzdychl si Jiří na webu skupiny. Pak přibyl kytarista, flétnista a zpěvák Jiří Holoubek, kterého známe mimo jiné i jako moderátora stanice Český rozhlas Dvojka, a tím se zrodila sestava, která funguje dodnes.
První z posledních koncertů
(Lucerna 1. 3. 2020):
Další rána pod pás
Po šesti desetiletích existence zbyl z původní sestavy Spirituál kvintetu už jen Jiří Tichota, a tak loni v dubnu Spirituál kvintet oficiálně oznámil, že se rozhodl svoji činnost definitivně ukončit. Zprvu plánovali odehrát v pražské Lucerně deset posledních koncertů, které se původně měly konat od 15. do 26. dubna. Pro velký zájem pak přidali ještě další čtyři a sérii zahájili 1. března. Do vyhlášení nouzového stavu ale stihli odehrát jen dva. A 16. dubna přišla další velká rána – zemřel zpěvák a kontrabasista Dušan Vančura, jenž se vlastně stal jednou z vedlejších obětí koronaviru. „Měl zánět zubu a vzhledem k současné situaci nešel k lékaři. Zánět se mu rozběhl a skončil sepsí organismu,“ sdělil Seznamu.cz Jiří Holoubek.

V knize Spirituál kvintet 60 se kapelník Jiří Tichota ohlíží zpět s ohromným vypravěčským talentem a s přispěním ostatních členů skupiny. Projděte si bohatou historii legendy českého folku i prostřednictvím fotografií a CD s dosud nezveřejněnými nahrávkami.
Šedesát a dost
V rámci loučení s kariérou a publikem právě vyšla i výpravná publikace Spirituál kvintet 60 se spoustou vzpomínek, zajímavostí a fotografií, doplněná DC s dosud nezveřejněnými nahrávkami. „Dušan už ji bohužel neuvidí, i když do ní napsal moc krásné pasáže o putování po Americe a podobně. On měl velký literární talent a byl výtečným textařem,“ povzdychl si Jiří. Mezitím do rozlučkové série přibyl ještě další koncert, takže jich skupinu čeká ještě třináct. Na pódiu pražské Lucerny stane Spirituál kvintet znovu 1. září a fanoušlům zahraje a zazpívá své nejslavnější písně, z nichž většina vyšla na některém ze zhruba pětadvaceti alb. Nové datum posledního vystoupení v její historii je 16. září. „Koncerty už budou také vzpomínkou na Dušana, to mě opravdu nikdy nenapadlo,“ dodal Jiří Tichota.

Vložil: Adina Janovská