Zdanit Facebook? A nechtěli bychom toho náhodou moc? Komentář Štěpána Chába
komentář
04.06.2020
Foto: Facebook
Popisek: Mark Zuckerberg, majitel Facebooku
Vládu napadlo, že by se mohl zdanit Facebook, Google a další digitální korporace. A začala téměř okamžitě snít o tom, že by nám daň mohla donést až 5 miliard korun do státní kasy. Nu, se zlou se potázali. USA, ne pouze Facebook nebo Google, ale rovnou USA přišly s tím, že můžeme očekávat odvetu. Prý by mohly USA uvalit cla na naše zboží.
Asi tak. Každá firma, kterákoliv, která podniká na území naší republiky, by měla naší republice také odvádět daně. Tak si na tom světě žijeme a pravidla by měla platit pro všechny. Nelze vytvářet výjimky z pravidel jen proto, že ten, kdo tady podniká, má vlastně daleko vyšší zisky, než je celý náš státní rozpočet a může si vedle právníků zaplatit i celou mocnost, která se za ně postaví. Stáhneme ocas? Z velvyslanectví USA už hrozí pěstičkou. Zpoza oceánu se na nás mračí strýček Sam a hrozí sankcemi, opatřeními, vyhrožuje. Něco takového si nesmíme dovolovat. Na to jsme moc malí.
A jsme moc malí?
Tady přesně vidím roli pro Evropskou unii. To ona se má rozkročit nad Evropou a celou svou mocí zahulákat přes oceán, že tady Facebooku a Googlu pšenka nepokvete. Proč si musíme říkat o desátek digitálním korporacím sami, z pozice státu, který takoví giganti prostě nutně převálcují. S námi o digitální daní tajně v duchnách sní i Francie, Nizozemí a mnohé další státy. A i jim USA vzkázaly, že nastanou protiopatření.
K pokusu o celoevropskou digitální daň došlo, ale byla jen salámovou metodou k tomu, aby se zavedly celoevropské daně, čemuž se, pochopitelně, mnohé země bránily. Tím by odevzdaly jednu z posledních částí své suverenity. Své veto při hlasování použily i země, kde digitální giganti mají své sídlo. Pro ně je současný stav výhodný. Není na něm tedy co a proč měnit. Toliko solidarita na unijní úrovni. Není, každý si hrabe pod sebe bez ohledu na ostatní. Holt, Španěl Merkelovou volit nebude, proč si jej tedy v Německu kupovat solidaritou, potažmo politickým populismem, že.
OECD
Česká vláda oznámila, že digitální daň zavede. Od začátku příštího roku. A to ve výši pěti procent ze zisku, který gigant vytvoří v naší republice. Dřívější návrh na 7% zdanění padl pod stůl. Já vám nevím, co takového ohledu? Naše firmy tu daní v mnohem větších veletočích procent, proč by Facebook nebo Google měly mít výjimku? Babiš, když s tím svým svěřeneckým fondem vyrazil podnikat do Německa, také mu jistě nedali lehčí daňové zatížení. Seznam za minulý rok odevzdal na daních 600 milionů korun. Digitální giganti se nedostali v odvodech peněz do naší kasy u nás ani k milionu. Seznam to nutně znevýhodňuje. A to u nás Google, konkurent Seznamu, inkasuje mnohem víc, než Seznam.
Vláda oznámila, že digitální daň bude dočasná a potrvá jen do doby, kdy se dohodne mezinárodní postup. Nejlépe pod značkou OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj), které jsme členem a kde je digitální daň velkým tématem. Zvláštní, obcházíme tím Evropskou unii? Protože tam se nedokážeme na ničem shodnout? Vždyť tohle je přesně to téma, kde by unie dávala dokonalý smysl. Ale nedává. Zvláštní.

Vložil: Štěpán Cháb