Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zdanit Facebook? A nechtěli bychom toho náhodou moc? Komentář Štěpána Chába

komentář 04.06.2020
Zdanit Facebook? A nechtěli bychom toho náhodou moc? Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Mark Zuckerberg, majitel Facebooku

Vládu napadlo, že by se mohl zdanit Facebook, Google a další digitální korporace. A začala téměř okamžitě snít o tom, že by nám daň mohla donést až 5 miliard korun do státní kasy. Nu, se zlou se potázali. USA, ne pouze Facebook nebo Google, ale rovnou USA přišly s tím, že můžeme očekávat odvetu. Prý by mohly USA uvalit cla na naše zboží.

Asi tak. Každá firma, kterákoliv, která podniká na území naší republiky, by měla naší republice také odvádět daně. Tak si na tom světě žijeme a pravidla by měla platit pro všechny. Nelze vytvářet výjimky z pravidel jen proto, že ten, kdo tady podniká, má vlastně daleko vyšší zisky, než je celý náš státní rozpočet a může si vedle právníků zaplatit i celou mocnost, která se za ně postaví. Stáhneme ocas? Z velvyslanectví USA už hrozí pěstičkou. Zpoza oceánu se na nás mračí strýček Sam a hrozí sankcemi, opatřeními, vyhrožuje. Něco takového si nesmíme dovolovat. Na to jsme moc malí.

A jsme moc malí?

Tady přesně vidím roli pro Evropskou unii. To ona se má rozkročit nad Evropou a celou svou mocí zahulákat přes oceán, že tady Facebooku a Googlu pšenka nepokvete. Proč si musíme říkat o desátek digitálním korporacím sami, z pozice státu, který takoví giganti prostě nutně převálcují. S námi o digitální daní tajně v duchnách sní i Francie, Nizozemí a mnohé další státy. A i jim USA vzkázaly, že nastanou protiopatření.

K pokusu o celoevropskou digitální daň došlo, ale byla jen salámovou metodou k tomu, aby se zavedly celoevropské daně, čemuž se, pochopitelně, mnohé země bránily. Tím by odevzdaly jednu z posledních částí své suverenity. Své veto při hlasování použily i země, kde digitální giganti mají své sídlo. Pro ně je současný stav výhodný. Není na něm tedy co a proč měnit. Toliko solidarita na unijní úrovni. Není, každý si hrabe pod sebe bez ohledu na ostatní. Holt, Španěl Merkelovou volit nebude, proč si jej tedy v Německu kupovat solidaritou, potažmo politickým populismem, že.

OECD

Česká vláda oznámila, že digitální daň zavede. Od začátku příštího roku. A to ve výši pěti procent ze zisku, který gigant vytvoří v naší republice. Dřívější návrh na 7% zdanění padl pod stůl. Já vám nevím, co takového ohledu? Naše firmy tu daní v mnohem větších veletočích procent, proč by Facebook nebo Google měly mít výjimku? Babiš, když s tím svým svěřeneckým fondem vyrazil podnikat do Německa, také mu jistě nedali lehčí daňové zatížení. Seznam za minulý rok odevzdal na daních 600 milionů korun. Digitální giganti se nedostali v odvodech peněz do naší kasy u nás ani k milionu. Seznam to nutně znevýhodňuje. A to u nás Google, konkurent Seznamu, inkasuje mnohem víc, než Seznam.

Vláda oznámila, že digitální daň bude dočasná a potrvá jen do doby, kdy se dohodne mezinárodní postup. Nejlépe pod značkou OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj), které jsme členem a kde je digitální daň velkým tématem. Zvláštní, obcházíme tím Evropskou unii? Protože tam se nedokážeme na ničem shodnout? Vždyť tohle je přesně to téma, kde by unie dávala dokonalý smysl. Ale nedává. Zvláštní.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace