Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česko má dvě nové superstar. Jedna z nich si dokonce půjde na Hrad pro vyznamenání. Vrátí se tam?

05.06.2020
Česko má dvě nové superstar. Jedna z nich si dokonce půjde na Hrad pro vyznamenání. Vrátí se tam?

Foto: FTV Prima

Popisek: Epidemiolog Roman Prymula byl hostem Jana Krause v jeho Show

Během letošního jara se v Česku objevily dvě nové mediální hvězdy. Avšak první z nich se těší podstatně větší pozornosti než čerstvá vítězka dalšího ročníku talentové soutěže SuperStar, Barbora Piešová. Epidemiolog Roman Prymula se totiž na obrazovkách objevuje častěji než ona a suverénně vyhrává žebříčky popularity. Navíc se na podzim od prezidenta dočká vysokého státního vyznamenání, což Barboře prozatím určitě ´nehrozí´.

V populární Show Jana Krause se dokonce přísný plukovník s pověstnou ledovou tváří zázračně proměnil ve vlídného, usměvavého chlapíka (tentokrát dokonce bez roušky) a bezesporu tak získal další příznivce. „Pane Prymulo, dneska bude málo lidí v zemi, kteří by vás neznali a bude trvat dlouho, že si vás budou pamatovat,“ uvedl Kraus výstižně svého prvního hosta. Mimochodem po dlouhé pauze, paradoxně způsobené vládními restrikcemi, na nichž se Prymula coby náměstek ministra zdravotnictví výrazně podílel. Pak se podrobně věnoval výčtu titulů a funkcí, které má respektovaný epidemiolog za sebou. Mimo jiného připomněl, že je také skvělým šachistou. 

Prymuladona?

Moderátor se hned zkraje zajímal o čerstvý konflikt, který se kolem Romana Prymuly rozpoutal, především jeho rozhodnutí opustit koncem května funkci náměstka: „To je neštěstí, když vyjde nějaký žebříček a vy jste tam výše než někteří politici, a končí svět. Pak by vás chtěli všichni zabít,“ zareagoval Prymula. Zároveň ale prozradil, že za jeho odchodem z ministerstva stojí i něco jiného: „Já jenom někdy potřebuji pracovat s lidmi, kterým věřím a jichž si vážím. A když to tak není, jdu dál.“ Kraus se zajímal, zda za tím nestojí také jeho pověstná přísnost a dal k dobru, že se o něm hovoří jako o Prymuladoně. „Nečtu všechny ty věci,“ odbyl jeho host narážku. Dokonce došlo i na citlivé téma bezpečnostní prověrky, kterou coby náměstek ministra stále nezískal. Oba se shodli na tom, že ji Prymula nejspíše nikdy nedostane, a to kvůli jeho pozitivnímu vztahu k čínské medicíně. „Oni to berou politicky, že jste tady agent Číny,“ přitakával mu Kraus vstřícně.

 

Kdyby nebylo Itálie...

Kraus se poté snažil ze svého hosta vydolovat, jak se národu sděluje taková věc, kterou ještě nezažil, kdy byl ze dne na den zastaven život v celé zemi. „Kdyby nebylo Itálie, tak já si troufám říci, že politici by se úplně jednoduše nenechali přesvědčit,“ prozradil Prymula. „Jednoho dne večer mi zavolal pan premiér, a tam to začalo. Pak už se to rozjelo a nedalo se to zastavit,“ popsal dramatické okamžiky, které, jak je zřejmé, výrazně ovlivnily i jeho kariéru. Postěžoval si ovšem, že musel sám bojovat, dokonce s WHO. „Naštěstí se ukázalo, že to bylo dobře, jinak jsem visel na kandelábru,“ naznačoval. Kraus chtěl vědět, zda u nás hrozí druha vlna pandemie koronaviru a přiznal se s obavami, že druhou rundu už nedá. Prymula se ho snažil uklidnit, že riziko sice existuje, ale druhá runda už se nemůže odehrávat v takové míře. Nabádal ale diváky, aby se nechali očkovat proti chřipce: „Když se na podzim objeví obojí, tak my nebudeme vědět, co to je.“ Doporučoval rovněž, aby se lidé hlavně chovali podle selského rozumu. Věří, že chytrá karanténa zachytí případná nová ložiska nákazy a již nebude nutné opakovat to, co jsme nedávno zažili. Připustil, že se u naprosté většiny lidí nemoc covid-19 projevuje mírně, a nakonec optimisticky prognózoval, že nová vakcína už je na obzoru, ve fázi testování.

 

Z úřadu vlády na Hrad?

Popularita Romana Prymuly dosáhla již takových měřítek, že se o něm začalo dokonce spekulovat coby o možném kandidátovi na post prezidenta. To, že se prakticky každý den objevuje na obrazovce (nejen v politických pořadech), ale i těch populárních, tyto spekulace potvrzuje. On sám ovšem jakékoliv politické angažmá prozatím vylučuje a uvedl to i minulý týden v rozhovoru pro stanici CNN Prima News. Je ovšem docela možné, že pokud ho někdo opět naštve, svoje rozhodnutí změní.

Vložil: Adéla Hofmanová