Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ztrátu důstojnosti otec neunesl. Syn ale našel způsob, jak pokryteckému režimu nafackovat. Tajnosti slavných

01.06.2020
Ztrátu důstojnosti otec neunesl. Syn ale našel způsob, jak pokryteckému režimu nafackovat. Tajnosti slavných

Foto: spiritualkvintet.cz

Popisek: Jiří Tichota (uprostřed) se Spirituál kvintetem při vystoupení s americkým folkovým zpěvákem Pete Seegerem v roce 1964

AUDIO / VIDEO Jako politicky nespolehlivý mohl na vysněnou školu zapomenout, konečně se dočkal až po vojně. Když pak přišel kamarád s nápadem založit skupinu, která bude zpívat v Čechách černošské spirituály, klepal si na čelo. Brzy ale změnil názor. (Pokračování z pátku 29. května)

Počátek padesátých let odstartoval vyřizování účtů, a nešlo jen o monstrprocesy, v nichž byli souzeni takzvaní nepřátelé republiky. Dlouhá řada lidí doplatila na leckdy i malicherné sváry a neshody, k jejichž vyřešení byla zneužita společenská atmosféra. Za osobními tragédiemi se skrývalo leccos, od pomsty žárlivého souseda přes snahu získat majetek až po odstranění nepohodlného nadřízeného z lákavého postu. Třeba můj pradědeček si odseděl šest týdnů na Pankráci, protože v pivním oparu vykřikoval v hospodě, že je Gottwald demagog. S dědou, který byl ředitelem Knižního velkoobchodu, to bylo horší. Patřil k těm, kteří moc věděli, a tak na něj uchystali zpronevěru. Na poslední chvíli ho ale odvážný přítel varoval. Otec šéfa folkové legendy Spirituál kvintet Jiří Tichota starší ale takové štěstí neměl.

 

Černá zem:

Kauza Tichota a spol.

Téměř tři roky strávil Jiřího otec ve věznici v Řepích, obviněný ze sabotáže, jak to ale tenkrát bylo, to se nejspíš už nedozvíme. Než vůbec začalo soudní projednávání, byl propuštěn na amnestii, takže soudní spis neexistuje a dohledat jiné dokumenty by možná byla marná snaha. Znovunabytá svoboda ale pro něj neznamenala návrat do šťastného života. Ve vězení připravili vzdělaného a kultivovaného inženýra a profesora o veškerou lidskou důstojnost, ke své profesi se pak vrátit nesměl, místo toho pracoval s krumpáčem v ruce na výkopech. Jiřímu prý došlo až později, že ho ve vězení donutila Státní bezpečnost ke spolupráci. V roce 1961 už neunesl tíhu svědomí a jednoho dne odjel sám na milovanou Točnou, kde spáchal sebevraždu. Zanechal dopis na rozloučenou, v němž rodině vysvětlil důvody zoufalého rozhodnutí. A maminka Aloisie zemřela o dva roky později.

 

Mlýny:

Budoucnost v rukou komise

Se spirituály se ale Jiří mladší poprvé setkal mnohem dřív. Rodina totiž chodívala každou neděli do kostela sv. Salvátora, a právě tam zavítala v roce 1952 černošská operní společnost. Jejich vystoupení bylo pro tehdejšího teenagera mimořádně silným zážitkem, jenže dostupná záznamová zařízení tenkrát neexistovala, a tak si dělal s kamarádem alespoň notový záznam. Po absolvování vojenské služby byl už bez problémů přijat na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, na katedru hudební vědy. „Po dvou letech jsem dostal nabídku dělat současně se studiem i asistenta. Byla to pro mne krásná doba – více než dvacet let jsem pak učil s Petrem Ebenem, Vladimírem Sommerem a Jaromírem Černým,“ zavzpomínal v rozhovoru pro pozitivni-noviny.cz.

 

Za svou pravdou stát:

Zrodil se Spirituál kvartet

Když za ním v roce 1960 přišel spolužák Ivo Mach, přezdívaný Dědek, s nápadem založit skupinu, která bude zpívat černošské spirituály, zprvu si ťukal na čelo. „Přišlo mi to, jako kdyby se černoši někde v Americe rozhodli, že si koupí dudy, obléknou se do žlutých kalhot a začnou zpívat české halekačky,“ přiznal serveru aktuálně.cz. Názor ale rychle změnil. Na počátku šedesátileté historie folkové legendy stálo mužské kvarteto. Kromě kontrabasisty Macha v něm vystupovali tenor Miroslav Keller, baryton Miloslav Kastelovič a Jiří Tichota, jenž s oblibou říkává, že byl vzhledem k svému hlasovému rozsahu raději jmenován kapelníkem. Počátek šedesátých let byl érou velkých tanečních orchestrů, slovo folk bylo ještě neznámé, a tak začínali vystupovat jako výplň jejich přestávek. Oficiálně veřejně debutovali v roce 1962 na Mezinárodním jazzovém festivalu v Karlových Varech a z tohoto vystoupení už existuje nahrávka.

 

Beránek a vlk (Riu riu chiu):

Facka režimu

Pak se domluvili s Divadlem Na Zábradlí, kde měli jednou měsíčně svůj samostatný večer, a kapela se dostávala do povědomí posluchačů. „Velice jsem uvítal, že jsme mohli zpívat spirituály z důvodu falešné přetvářky režimu, který se snažil vzbuzovat mezinárodní sympatie tím, že bude vystupovat jako ochránce utiskovaných, chudých a nebohých. Mohli jsme ústy černochů říci za sebe věci, které bychom nikdy veřejně říci nemohli,“ přiznal Jiří v rozhovoru pro pametnaroda.cz. A v roce 1964 už dělali předskokany slavnému americkému folkovému zpěvákovi Pete Seegerovi, jehož nejslavnější hity Where Have All the Flowers Gone (Řekni, kde ty kytky jsou) a If I Had a Hammer (Kladivo) snad zná opravdu každý. Dva členové Spirituál kvintetu tehdy pracovali v zahraničním obchodu, takže občas přivezli ze zahraničí desky amerických sborů, zpívajících spirituály. „Bylo mi jasné, že na černošské sbory v téhle muzice nemáme,“ konstatoval Jiří.

 

Oh, Freedom:

Chtělo to ženskou

To pravé objevili, až když se dostali k nahrávkám skupiny The Weavers, a díky nim prý také pochopili, co je folk. A taky že by to chtělo ženskou. Nejprve s nimi začínala zpívat Věra Nerušilová, majitelka nejhlubšího hlasu v Čechách, ale jen nakrátko, protože už tehdy zpívala s Inkognito kvartetem. A tak ji brzy nahradila Růžena Helebrantová. Bylo jich pět, takže došlo ke změně názvu skupiny na Spirituál kvintet, a u něj už zůstalo bez ohledu na to, kolik hudebníků stálo na pódiu. Jeden čas jich bylo dokonce devět. Působení prvního složení skupiny skončilo v roce 1967, kdy Ivo Mach a Miroslav Keller odjeli na dlouhodobý služební pobyt do zahraničí. A vzápětí následoval osudový rok 1968.

(Úvodní část životního příběhu Jiřího Tichoty najdete ZDE, pokračování ve středu 3. června)

 

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace