Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politolog: Kuba a Němcová, současné vedení ODS, jsou úplně mimo mísu. A dostali na čelo „polibek smrti“

27.08.2013
Politolog: Kuba a Němcová, současné vedení ODS, jsou úplně mimo mísu. A dostali na čelo „polibek smrti“

Foto: ODS

Popisek: Martin Kuba

ROZHOVOR Politolog Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Parlamentní listy.cz odhadl, co může být ve skutečnosti za údajným návratem Václava Klause na českou politickou scénu a kdo z toho může profitovat.

Jak se díváte na snahu seskupit příznivce Václava Klause do jedné partaje?

Nevím, jestli na to mají dost času, protože dva měsíce do voleb jsou příliš krátká doba, ale zase na druhou stranu ta krátká předvolební kampaň může vést k tomu, že pokud se najde lídr nějaké skupiny, který je charismatický a umí dobře mluvit a působit na emoce voličů, může se stát, že lidé budou volit iracionálně a na základě svých pocitů. V té rychlosti totiž mohou zapomenout i na různé hříchy těch různých osobností nové strany. I kdyby se Václav Klaus rozhodl, že s nimi nepůjde do voleb, tak je to pro Suverenitu dobrá reklama, protože strana měla celkem slušný počet hlasů v posledních volbách. Takže by klidně mohla na tomto koketování s Václavem Klausem vydělat. Myslím si, že Václav Klaus nepovede nějakou novou stranu nebo nezasedne do parlamentních lavic v Poslanecké sněmovně. Musel by začínat třeba od funkce předsedy Poslanecké sněmovny. Může to být pro něj ale i příprava na volby do Evropského parlamentu. Pak by spojení Václava Klause a Jany Bobošíkové mohlo být docela možné, protože jsou kritiky stávajících struktur a stávající politiky v Evropské unii. Mohou si tedy vyzkoušet, jak na jejich postoje reagují případní voliči a poté by mohl ve volbách do Evropského parlamentu Václav Klaus vystupovat jako čestný předseda politického seskupení, které by spolupracovalo třeba se Suverenitou.“

Jak v této souvislosti hodnotíte ODS Martina Kuby a Miroslavy Němcové? Může případný vznik nové partaje kolem Václav Klause ODS „popravit“?

Asi ano, protože sice Václav Klaus ztrácel popularitu voličů ODS v několika posledních volbách, ale tito voliči jsou tak rozpolcení, že podle posledních průzkumů ani zřejmě nevědí, koho volit, a zdá se, že nepřijdou k volbám. A současné nešťastné a zbytkové vedení ODS navíc dělá všechno proto, aby se stalo nepopulárním. Jejich vystoupení na veřejnosti jsou nešťastná a mimo mísu, respektive mimo veřejný zájem. Volby tedy mohou ODS popravit, ale příčin je samozřejmě celá řada a může v tom hrát roli i Klausovo distancování se od současné ODS.

Václav Klaus vlastně doslova řekl: „Já si nedovedu představit, že bych mohl být v jedné straně s Markem Bendou, panem Pospíšilem, s panem Svobodou tady pražským, a bohužel, jak jsem jí měl vždycky dlouho rád, tak ani s paní Němcovou. Oni nenesou žádnou pozitivní nosnou myšlenku mířící kupředu.“ Znamená to pro pravicového voliče, který by byl ještě ochoten volit ODS, že dostali od Václava Klause „polibek smrti“?

To je pro ODS velmi nebezpečné prohlášení, a dokonce se dá říci i smrtící. I když to Václav Klaus říká elegantně, ne brutálně, jak někteří jiní. Přeci jen ale tuto stranu zakládal, takže má určitou vážnost u voličů, a možná větší, než jak si ti, kteří ODS dnes prezentují, myslí.  Ti členové ODS, na které pan Klaus takto ukázal, jsou už v podstatě nevolitelní. Pan Pospíšil je sice dobrý rétor a řekněme, že by mohl v Plzni a jejím okolí udělat nějaké body, ale jeden člověk to nemůže zachránit.

A jaký mají vlastně důvod voliči ODS, aby za současné situace ve straně a na politické scéně, tuto partaj nadále volili?

Antikomunismus, nic jiného. Proto taky začínají, zejména paní Němcová, přitápět pod kotlem. Budou zdůrazňovat obavu, že vznikne takzvaná levicová vláda, druhý Únor 1948. Ačkoliv je to úplný nesmysl, tak to stále používají a zřejmě budou v ODS dále přidávat a vyhledávat nová témata. Dnes a denně čteme, že ač jsme členy EU a NATO, stojíme na prahu komunistického státního převratu. Miniaturní část obyvatelstva tím možná mohou získat, ale pro každého rozumně přemýšlejícího člověka je to taková blbost, že ho to bude spíše odrazovat od kampaně ODS.

Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová