Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Herečka našla novou lásku, a hned se na ni sesypali jako hejno vos. Přesto... Přečetli jsme

30.05.2020
Herečka našla novou lásku, a hned se na ni sesypali jako hejno vos. Přesto... Přečetli jsme

Autor: Facebook (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Tereza Kostková přiznala, že se její rodina rozrostla během koronavirové krize o dalšího člena. A hned to pořádně schytala.

Herečka Tereza Kostková si dovolila celkem dost. Pořídila si štěně bez papírů! A to část národa prostě neodpouští. S tím, jak se k celé záležitosti postavila, se svěřila mimo jiné v rozhovoru pro MF Dnes.

Na co se Tereza těší po skončení karantény nejvíc? „Tak zrovna obchodní domy nejsou to, kam bych osobně spěchala, ale na otevření zahrádek za účelem čehokoli, i piva, se těším. No a řekla bych, že spousta z nás netrpělivě čekala na kadeřnictví a kosmetiku a my, co máme děti, taky docela jistě na obchody s obuví. Jsem ráda, že se obchody otvírají jaksi z principu, z důvodů sociálně ekonomických.“ Kromě toho, že nehraje v divadle, ale žádné velké změny nezpozorovala. „Kupodivu se u nás vlastně nezměnilo nic. S maminkami jsme si volaly intenzivně už před současnou mimořádnou situací, to zůstává stejné.“

 

Kostková

Tereza se svou novou láskou

Tyranka zvířat

Přece jenom jedna změna se udála. Tereza si pořídila štěně, ale bez průkazu původu. Když se pochlubila na svém Facebooku, netušila, jaká mela se strhne. Známé milovnici zvířat, která se jistě bude o pejska luxusně starat, začali nadávat do tyranů a těch, kdo podporují nekalé množírny, řečí tohoto kmene ‘množky‘. Terezu tyto příspěvky šokovaly. „Netušila jsem to ani já. Ani u nás neznamenal pejsek bez PP závažnější problém. Zpočátku jsem vůbec nerozuměla, co se děje. Ta smršť byla tak velká a drastická, že jsem vážně nechápala. Rozumějte, když bytostně nesnášíte množírny, připadá vám, že člověk se už úplně zbláznil a je schopen mučit všechno, co se hýbe, a ještě na tom generovat peníze. Když si tedy speciálně dáváte pozor, abyste nepodpořili podobnou zhůvěřilost, a pak první, co se dočtete, je odsouzení za to, že jste právě něco takového udělali, je to fakt náročné. Samozřejmě musíme odečíst celý ten novodobý systém komunikace sociálních sítí, kde se bezpočet lidí domnívá, že urážky a soudy jsou totéž co svoboda projevu. Právě na těchto platformách to sotva vysvětlíte,“ uvažovala zcela správně.

 

Kostková

Na sociálních sítích se na ni sesypali kritici jako vosy na med, Tereza se ale nenechala znechutit a odvážně se pustila do diskuse.

Začala se ptát

Tím víc překvapila, že se snažila se svými ‘hatery‘ navázat dialog: „Začalo být evidentní, že se zkrátka nemůžeme shodnout na pojmu množírna. Protože jsem na to téma vedla diskuse už předtím a nikdo, s kým jsem mluvila, to do té doby nevnímal jinak, ptala jsem se sebe, proč je tak velká skupina evidentně v mnoha případech zkušených lidí v péči o zvířata tak razantně jiného názoru, než druhá skupina lidí, také vzdělaných, inteligentních a zainteresovaných v péči o zvířata,“ konstatovala. A přiznala, že se celou plamenná konverzací poctivě probírala. „Když se člověk přebrodil hromadou primitivních zpráv a útoků, vykoukla na mě i řada zajímavých konverzací. A protože ráda kladu otázky, ráda se dozvídám, a především ráda naslouchám, rozhodla jsem se, že zkusím nadhodit setkání. Že se třeba někdo chytí. A skutečně. Z jedné části konverzace se zrodil zájem rozklíčovat tohle téma v míru.“

 

Kostková

Děsivé informace o poměrech v množírnách úplně zasunuly do pozadí fakt, že štěně bez průkazu původu ještě nemusí nutně pocházet z takové 'fabriky na peníze'. Koneckonců majitelé roztoužených fenek či odhodlaných ženichů, které neodradí ani třicetistupňový mráz a dvoumetrový plot, by o tom mohli dlouho vyprávět.

Blízké setkání

Tereza nelenila, s jedním ze svých odpůrců začala komunikovat, a dokonce se i sešla. „Ano, obratem. Svět, do kterého jsem měla možnost nahlédnout, byl svět záchranářů, útulků a dočasek. Bylo to zajímavé a já měla možnost ptát se i povídat. Ukázalo se, že skutečně kontakty mezi těmi dvěma světy, které se projevovaly jako znepřátelené tábory, chybí a že by v mnoha ohledech znepřátelené být nemusely. Také se ukázalo, jak zauzlovaným, lety zaneseným a nepřehledným ten svět péče o zvířata pro nás, širokou veřejnost, je. Jak moc špíny a byznysu tam prorostlo. Jak moc se postupem času nenápadně a tiše setřelo povědomí o kvalitním chovu zvířat, a pak se daleko snadněji v praxi stírají hranice mezi správným a špatným, mezi chovatelstvím a množením. Přibývá odložených, nemocných a ztrápených zvířat a někdy i neznalá a nedostatečná péče tomu může nechtěně napomáhat.“ A přiznává, že je ráda, že do problému pořádně nahlédla. „Potřebovalo by to především lepší legislativu, ale také komunikaci. Nehne se se vším hned, ale myslím, že první a nejpodstatnější krok jsme, obrazně řečeno, udělali. Je možné, že přirozeně a postupně z toho vyplyne i třeba nějaký odborný rozhovor, nějaké další Blízké setkání.“

 

+

Tereza Kostková nám vyrazila dech. S ‘hatery‘ se na své sociální síti celebrity většinou rozloučí, zablokují je a zcela vytěsní. Ale začít přemýšlet, zda náhodou nemají pravdu, a dokonce se s nimi sejít a o problému si popovídat? Tak to dokáže opravdu jen velká osobnost!

Věříme, že to určití ochránci zvířat myslí dobře, když tvrdí, že se nemají podporovat divoké chovy a množírny, ale hysterie, kterou dokáží spustit, je neobhajitelná… Tereza ale ukázala, jak na ně.

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace