Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Piráti se vztekají, že pomoc státu je malá. Čemu se diví? Komentář Štěpána Chába

komentář 30.05.2020
Piráti se vztekají, že pomoc státu je malá. Čemu se diví? Komentář Štěpána Chába

Foto: Ilustrační foto Pixabay

Popisek: Jídlo, střodobod. Když není, jiných středobodů není

Pirátská poslankyně Olga Richterová se rozohnila nad tabulkou statistiky vyplacené mimořádné okamžité pomoci pro lidi, kteří se dostali do svízelné finanční situace. Je to komická tabulka plná rozčarování. Dnes jsem se dočetl, že zavřeli na dva roky bezdomovce, který ukradl v samošce dvě koblihy a v další patnáct čokolád. Před lety při povodních chytil tentýž bezdomovec hned čtyři roky za podobnou drobnou krádež v samošce. Na chudé, na ty holt musí být bič, to se nedá svítit.

Zvláštní bude sledovat stav společnosti po rozjetí koronakrize. Mnoho jich padne na hubu. 25 % restaurací po rozvolnění vůbec neotevřelo. Začnou dojíždět výpovědní lhůty, pracáky se naplní hladovými nezaměstnanými. A podle pirátského poslance Vymazala máme v Evropě hned po Rusku nejvíce vězňů na počet obyvatel. A hlad bude, vždyť se na dva měsíce zavřela ekonomika. Téměř všechno stálo. Takové věci nejsou vidět hned. A mají pravdu, Piráti jedni ušatí. Ono to začne být horké. A jde na tom stavět politickou budoucnost. Ale lidé budou v krizi, pro mnohé z nich ta budoucnot už teď stojí za kulové.

Krademe

Před mnoha a mnoha lety, když jsem dělal pečovatele na plný úvazek, jsem se také jednou vydal krást. Plat jsem měl devět tisíc, nájem pět tisíc, úřad velmi neochotně posílal pár stovek. A ne vždycky se mi podařilo sehnat nějaký vedlejší přivýdělek. A jednou došlo na to, že byl fakt hlad. Nebylo nic. Už dlouho. A tak jsem vzal tašku a vyrazil do marketu. Mé zlodějské schopnosti jsem si procvičoval přibližně pět minut, pak si pro mě došla ostraha a odvedla mě do zákulisí. Nic příjemného, ostraha tam stála a čekala na příjezd policie. V tu chvíli mi vypověděly nervy a já začal nepřetržitě mluvit a vysvětlovat. Jako z kulometu. Pán z ostrahy jen zíral, mlčel a zíral. Policisté mi napařili 1000,- pokuty. Pán z ostrahy mi pak při vyvádění ze zákulisí strčil do ruky pětistovku a řekl, ať se stavím po zavíračce. Pak mi sem tam dohodil nějaký přivýdělek on. Hlad člověk neokecá, a když už není kam a kudy, prostě se vydá na lup. Byl jsem ještě mláďátko, které si vyrobilo vlastní mláďátka a neumělo v tom příliš chodit. Ne že bych to teď uměl, ale tak nějak se kolem mě vyskytli lidé, kteří mi davají šanci.

K tomu pak patří připojit i zkušenosti z úřadu pro mimořádnou pomoc, kde jsme byli dvakrát. A vždy jsme byli odkázáni do patřičných mezí. Není právo, musí se prošetřit, rozhoduje zainteresovaná úřednice, které je vaše situace upřímně ukradená. Dvakrát a dost. Zkušeností jsme došli k přesvědčení, že stát tu od pomoci není. A ano, není, a ani by být neměl, zároveň by se ovšem měl v co nejmenší míře šťourat člověku v životě a ovlivňovat ho. A brát mu peníze. Bral jsem 9 000,-, kolik si z takového platu stát vzal na daních? A já pak vyrazil, kam jsem vyrazil. Trestat nejchudší je ubohost. Bezdomovec vyfásoval za patnáct čokololád dva roky natvrdo (ale jistě, třeba se mu do kriminálu chtělo).

Nastartovat sociální stát?

Proč to všechno píšu? Na konkrétním příkladu jde nejlépe ukázat, že sranda je někdy trochu nedostatkové zboží. Proto když čtu zprávy o tom, že se 20 procent samoživitelek zadlužilo kvůli koronaviru, jdou na mě mdloby, protože přesně to se vrátí za pár měsíců v přímé likvidaci rodin. Rodin, které nejdřív zkusí mimořádnou okamžitou pomoc, obrátí se na stát, ale ten jim do natažené ruky nakašle. Pak se třeba vydají krást, protože jejich dítě bude mít hlad. Dostanou se do exekucí, dostanou se do stavu, kdy budou mimo systém běhat jako krysy v kole. Nebo se další horda samoživitelek vydá šlapat. Že vláda zvládla karanténu? Nezvládla, 20 procent samoživitelek si muselo půjčit. A od banky to rozhodně nebylo. Když chránit, tak vždycky ty nejslabší, protože ti první padají a mění systém i stát.

Vláda měla nastartovat mnohem větší pomoc, ne se hádat o to, jestli si dohodáři také zaslouží kompenzační bonus, protože bez něho se dostali pod ruce lichvářů a nastoupili na velmi pravděpodobnou cestu dalšího úpadku. Jak vlastního, tak i společnosti. Z podobných problémů, které si stihnete udělat jedinou půjčkou, se můžete hrabat nekonečně dlouhou dobu. Bez naděje, že někdy přijde konec. Je to otupující život. Vyčerpávající.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace