Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Startují v Bruselu kvůli volbě do Rady ČT tanky? Je to dost dobře možné. Komentář Štěpána Chába

komentář 29.05.2020
Startují v Bruselu kvůli volbě do Rady ČT tanky? Je to dost dobře možné. Komentář Štěpána Chába

Foto: ČT

Popisek: Je tohle vlajka naší demokracie? Nebo to je jen logo televize? Kdo ví

Tak se volilo do Rady České televize. A poté, co zvítězili ti, kterým by se mělo zakázat i dýchat, jmenovitě ekonomka Hana Lipovská, moderátor Luboš Xaver Veselý a novinář Pavel Matocha, se strhla tradiční předvolební křeč demobloku. Křičelo se o tom, že je ohrožená demokracie, že je svět plný estébáků a kágébáků a zaprodanců a bůh ví čeho ještě. Již tradiční přístup – pokud se mi nelíbí, jak dopadly volby, tak je to jasné ohrožení demokracie. Mně se také nelíbí, že se mnozí jedinci dostali do parlamentu, přesto to považuju za důkaz právě té demokracie, než čehokoliv jiného.

Pamatujete si volbu ombudsmana Stanislava Křečka? Ohrožení demokracie. Volba prezidenta? Ohrožení demokracie. Vítězství Babiše ve volbách? Ohrožení demokracie. Člověk z jejich velikášských prohlášení a gest získává pocit, že se děje něco skutečně převratného. Něco, u čeho by normální člověk neměl chybět. A přitom byl svědkem jediného. Demokracie, kde jeden prohraje a druhý ne. Bylo by ohrožením demokracie, kdyby vyhrála druhá strana? Nemám pocit, že by poté kdokoliv přitloukal demokracii na kříž a kázal o její smrti.

Vstříc peklu

Miroslav Kalousek dokonce oznámil, že chce utéct peklu vystoupením z katolické církve, protože Lipovskou do Rady nominovala Česká biskupská konference a její předsedající, Dominik Duka, si dovolil vítězce gratulovat. Prostě tradiční cirkus. „Otče kardinále, Vámi nominovaná osoba se vyjádřila, že nerozumí smyslu veřejnoprávních médií. Ideální kvalifikace pro radní ČT... Díky Vám jsem byl desítky let hrdý na to, že jsem katolík. Kvůli Vám dnes přemýšlím o tom, že z katolické církve vystoupím,“ byl zdrcen Kalousek. A i na tom jde vidět jeho zásadovost a pevnost. Pro hysterii z pomíjivého a ve svém důsledku nevýznamného kroku jedné volby, je schopen byť jen přemýšlet o tom, že opustí naději pro život věčný po pravici stvořitele a přejde na stranu zla. Církev je svatá, ta se přeci neopouští jen tak z rozmaru. Něco jako volat hrobníkovi ať pro vás chystá hrob, protože máte škytavku.

Vyjedou z Bruselu vstříc Praze tanky?

Michaela Šojdrová, matka nemorálního lichváře, milovnice dospělých sirotků a europoslankyně za lidovce se zase tajuplně vyjádřila k tomu, že volbu do Rady ČT řeší už i Evropská unie: „Na dnešním pracovním jednání koordinátorů kulturního výboru EP se jednalo o podpoře kultury skrze Evropský institut inovace a technologií. Padlo i téma svobody médií v ČR v souvislosti s volbou nových radních České televize, jejichž volba vyvolává obavy i na úrovni EU.“ To zní opravdu velmi špatně. Nevyhodí nás z unie? A jak to, že mezi koordinátory kulturního výboru Evropského parlamentu řeší naše ohrožení demokracie? Nemají snad nic jiného na práci? Třeba co se kultury týká? Nebo Šojdrová jen nafukuje téma do předválečných rozměrů?

„Všichni si musíme uvědomit, co všechno je v sázce. Snaha o ovládnutí medií je jen předehrou ke snaze zmocnit se celého státu. Věřím ale, že podzimní krajské a senátní volby budou začátkem cesty, která skončí příští rok změnou politiky v ČR,“ zaprorokoval si Petr Fiala, předseda ODS a oznámil, že 3. června jede podebatovat s obyvateli Teplic. Na budoucnosti se přeci musí pracovat teď a tady. Fakt, pane Fialo, jedeme repete osmačtyřicátého?

„Chtěl jsem napsat vtip o tom, koho to poslanci zvolili do Rady ČT. Nemůžu. Situace není ani trochu vtipná. Je vážná, hodně vážná. Jde tu o nezávislost veřejnoprávních médií, základního pilíře svobodného demokratického státu. Rada České televize je po dnešku definitivně zpolitizovaná. Demagogická strana politického spektra získala většinu. Upřednostnili vlastní zájmy nad společnou dohodou. Musíme být ostražití, v sázce je nejen nezávislost médií, ale také naše demokratická budoucnost,“ slova Víta Rakušana, předsedy Starostů. To jsou slova, co? Silná, hrozně silná. Burcující, volající do boje. Měli bychom za Českou televizi vyrazit zemřít do ulic, zatímco po nás zaměstnanci Agrofertu budou střílet zmrzlá kuřata. Bude to strašlivá smrt, ale smrt mučednická... budoucí generace nás budou opěvovat jako hrdiny. Postaví nám sochy, budou nám tam nosit květiny, pak nám ty sochy zbourají a přidají info tabulku, kde bude stát, že jsme byli zaprodanci cizích mocností. To za to stojí.

Žaloba?

Ovšem Luboš Xaver Veselý ve svém pořadu XLive na YouTube před dvěma dny spolkl hořkou slinu při zkonstatování, že Miroslava Němcová za ODS má poslaneckou imunitu, a proto, právě proto ji nebude žalovat za její výroky na jeho adresu. Jinak by ji žaloval? Vyplývalo to z jeho slov i výrazu tváře. Kdo se skutečně dostal na křeslo Rady ČT? Je to milý medvídek, do kteréžto podoby se rád stylizuje? Nebo v něm dříme uražená ješitnost za to, že jej reportér ČT v reportáži označil za obézního? Nic proti Xaverovi, jeho dřívější trolení České televize jsem sledoval s pobavením. A bude Hana Lipovská ctít svou funkci, když si na poradní sesli hned pozvala Janu Bobošíkovou, jejíž minulost je… zvláštní? Alespoň pro mnohé? A není to vlastně jedno?

Jaké má být složení Rady ČT?

Rada ČT má patnáct členů, které volí a odvolává Poslanecká sněmovna, a to tak, aby v ní byly zastoupeny významné regionální, politické, sociální a kulturní názorové proudy. Toliko definice. Troufám si tvrdit, že zvolením Veselého, Lipovské i Matochy právě to Poslanecká sněmovna naplnila. Protože politické, sociální a kulturní názorové proudy patří oběma stranám věčného sporu a měly by tedy být zastoupené v Radě ČT. Ilustrujme si to na již úřadujícím členovi Rady ČT Zdeňku Šarapatkovi.

Ten na věc šel s tou správnou bojovností vraha demokratických principů: „Další krok k normalizaci naší země podle not Andreje Babiše, Miloše Zemana a Vojtěcha Filipa a přesně podle vzoru Viktora Orbána. Navíc za bezprecedentního zneužití protipandemických zákazů a příkazů, omezujících možnosti občanského protestu proti takovému svinstvu na náměstích a v ulicích. Asi se shodneme, že paní Lipovská, která veřejně zpochybňuje smysl ČT jako takové, nebo pan Veselý coby Babišův mazlík a vrchní patolízal Miloše Zemana, který Českou televizi z duše nenávidí, nebyli zvoleni kvůli jejímu rozkvětu. Takže po dovolbě nových radních je teď v Radě ČT reálný poměr sluhů režimu k demokratům, kteří hájí nezávislost veřejnoprávní televize, 8 : 7. A s mojí dobrou znalostí stávajících kolegů radních tipuji, že to brzy bude 10 : 5. Bohužel,“ vykřičel Šarapatka svou nenávist k demokracii na Facebooku. Ale ve své zaslepenosti vlastně uhodil hřebík na hlavu – poměr mezi členy Rady ČT se změnil. Stejně jako ve společnosti. Prostě se vyvíjíme. Nyní směrem, kdy je Šarapatkova klika prostě v opozici. Proč by to tak nemělo být i v Radě ČT? Proč tam by měla mít prim ´pravda a láska´, když ve společnosti je v opozici? To by nedávalo smysl. Volba nových radních perfektně reflektovala nálady ve společnosti. Přesně podle definic. Já v tom nevidím žádný problém.

Jen by mě, tak na závěr, zajímalo, jestli skutečně stál Babiš s vystřelovacím nožíkem za plentou a každému poslanci, který šel volit člena Rady ČT, zašermoval kudličkou pod nosem se slovy - hoď to Xaverovi, nebo... Protože pak ano, pak by to bylo ohrožením demokracie. Ale pokud měl každý poslanec možnost jít za plentu a prostě volit podle vlastních preferencí? Pak jsem hrdý na to, že demokracie pořád funguje, jak má.

 

Vložil: Štěpán Cháb