Čím nás to mystifikovali? Žádná pandemie neproběhla, jen se konala velmi drahá národní rozcvička
28.05.2020
Foto: ČT / repro
Popisek: Nedělní OVM, čili Otázky Vladimíra Moravce, nastolily závažné téma. Abychom byli spravedliví, nutno říci, že pokud stát jednal příliš restriktivně, nelze mu to příliš vyčítat - po bitvě je každý generál, ale před ní se toho o pandemii vědělo málo
Teprve s odstupem času a na základě seriózních analýz bude možné konstatovat, jaký dopad má nemoc Covid-19 na statistiku úmrtnosti a smrtnosti v naší zemi. Již nyní je ale velmi pravděpodobné, že čísla, jimiž nás denně atakuje většina médií, vůbec neodpovídají skutečnosti. Z výsledků nezávislých testů, které provádí jiné instituce než stát, stále častěji vyplývá, že lidí, nakažených novou obávanou infekcí, je u nás podstatně více, než uvádí oficiální bilance, přesto méně než v případě každoročně se vyskytující chřipky. Nejspíše proto se o tom příliš nemluví.
Jednou z mála výjimek se staly nedělní Otázky Václava Moravce. Mezi jeho hosty ve studiu byl také lékař a krajský zastupitel Martin Kuba (ODS; dále pak senátorka Dernerová a ministr zdravotnictví Vojtěch), jenž inicioval nezávislé testování kolektivní imunity v Jihočeském kraji. A jeho výsledky přinesly značné překvapení. Zatímco velká vládní studie, nedávno zorganizovaná ministerstvem zdravotnictví, zjistila, že promořenost populace dosud dosahuje několika málo promile, v Jihočeském kraji ukazují předběžné výsledky tři až pět procent.
Promile, nebo procenta?
Toto zjištění je velmi důležité, protože signalizuje, že Češi mají ve skutečnosti vyšší kolektivní imunitu, než se dosud předpokládalo. Kuba je přesvědčen, že na další případnou vlnu epidemie nemoci Covid-19 může mít zásadní dopad, zda již byla koronavirem nakažena pouhá promile, či naopak procenta populace. V praxi to totiž znamená, že čtyři promile představují 40 tisíc nakažených osob, zatímco čtyři procenta již 400 tisíc. Z tohoto značného rozdílu mimo jiné vyplývá, že je smrtnost na Covid-19 podstatně nižší, než se dosud uvádělo a je tak docela možné, že bude nižší než v případě chřipky. Martin Kuba zároveň zdůraznil, že jihočeské testování kolektivní imunity bylo prováděno podstatně kvalitnějšími testy než v rámci velké celostátní vládní studie, při níž byly používány nepříliš spolehlivé ´rychlotesty´ (a přímo ve studiu o tom předložil i důkazy).
A co smrtnost?
Václav Moravec v této souvislosti upozornil, že také další nezávislá studie, tentokrát realizovaná privátními stomatology v Hradci Králové, dokonce zjistila protilátky u téměř čtrnácti procent testovaných, přičemž většina z nich pocházela z Prahy. A podle vakcinologa Jiřího Berana může promořenost populace v ČR dosahovat místy až deseti procent, přičemž nejvyšší je v regionech, kde se nekazilo nejvíce osob, například v Praze. Pokud jde tedy ve skutečnosti o procenta, a nikoliv promile infikovaných, má to zásadní dopad na faktor smrtnosti. A právě kvůli ní se Martin Kuba utkal v OVM s ministrem zdravotnictví. Když se ministra zeptal, z čeho je počítána smrtnost na Covid-19 u nás, Vojtěch připustil, že pouze z počtu prokázaných pozitivních testů, tedy necelých deseti tisíc osob. Jenže, to s velkou mírou pravděpodobnosti představuje pouze zlomek počtu skutečně nakažených. Podobně je tomu i v dalších zemích, kde se ukazuje, že smrtnost na covid-19 je podstatně nižší, než udávají různé statistiky.
Překvapující bilance
Václav Moravec zároveň zveřejnil velmi zajímavou statistiku, v níž srovnal počet úmrtí v ČR v za prvních 13 týdnů v roce 2018, 2019 a 2020. Vyplývá z ní překvapující bilance, tedy že počet úmrtí v letošním roce je za srovnatelné období prozatím nejnižší.
2018 32 250 osob
2019 30 514 osob
2020 29 963 osob
|
Drahá národní rozcvička?
Jeden z lékařů, kteří osobně pacienty s Covid-19 léčili, lékař Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martin Balík, se v souvislosti s aktuální bilancí úmrtnosti v naší zemi tento týden nechal slyšet, že díky restrikcím u nás vlastně žádná pandemie neproběhla a data respiračních onemocnění z loňského jara jsou velmi podobná těm letošním. Na úterní tiskové konferenci Karlovy univerzity, věnované nejnovějším poznatkům o této nemoci, uvedl: „Byla to taková velká a velmi drahá národní rozcvička na něco, co nás v možná potká v budoucnosti. Ne vždy to bude koronavirus, který zvládá 95 procent populace vcelku bez potíží.“
Vložil: Adéla Hofmanová