Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čím nás to mystifikovali? Žádná pandemie neproběhla, jen se konala velmi drahá národní rozcvička

28.05.2020
Čím nás to mystifikovali? Žádná pandemie neproběhla, jen se konala velmi drahá národní rozcvička

Foto: ČT / repro

Popisek: Nedělní OVM, čili Otázky Vladimíra Moravce, nastolily závažné téma. Abychom byli spravedliví, nutno říci, že pokud stát jednal příliš restriktivně, nelze mu to příliš vyčítat - po bitvě je každý generál, ale před ní se toho o pandemii vědělo málo

Teprve s odstupem času a na základě seriózních analýz bude možné konstatovat, jaký dopad má nemoc Covid-19 na statistiku úmrtnosti a smrtnosti v naší zemi. Již nyní je ale velmi pravděpodobné, že čísla, jimiž nás denně atakuje většina médií, vůbec neodpovídají skutečnosti. Z výsledků nezávislých testů, které provádí jiné instituce než stát, stále častěji vyplývá, že lidí, nakažených novou obávanou infekcí, je u nás podstatně více, než uvádí oficiální bilance, přesto méně než v případě každoročně se vyskytující chřipky. Nejspíše proto se o tom příliš nemluví.

Jednou z mála výjimek se staly nedělní Otázky Václava Moravce. Mezi jeho hosty ve studiu byl také lékař a krajský zastupitel Martin Kuba (ODS; dále pak senátorka Dernerová a ministr zdravotnictví Vojtěch), jenž inicioval nezávislé testování kolektivní imunity v Jihočeském kraji. A jeho výsledky přinesly značné překvapení. Zatímco velká vládní studie, nedávno zorganizovaná ministerstvem zdravotnictví, zjistila, že promořenost populace dosud dosahuje několika málo promile, v Jihočeském kraji ukazují předběžné výsledky tři až pět procent. 

Promile, nebo procenta?

Toto zjištění je velmi důležité, protože signalizuje, že Češi mají ve skutečnosti vyšší kolektivní imunitu, než se dosud předpokládalo. Kuba je přesvědčen, že na další případnou vlnu epidemie nemoci Covid-19 může mít zásadní dopad, zda již byla koronavirem nakažena pouhá promile, či naopak procenta populace. V praxi to totiž znamená, že čtyři promile představují 40 tisíc nakažených osob, zatímco čtyři procenta již 400 tisíc. Z tohoto značného rozdílu mimo jiné vyplývá, že je smrtnost na Covid-19 podstatně nižší, než se dosud uvádělo a je tak docela možné, že bude nižší než v případě chřipky. Martin Kuba zároveň zdůraznil, že jihočeské testování kolektivní imunity bylo prováděno podstatně kvalitnějšími testy než v rámci velké celostátní vládní studie, při níž byly používány nepříliš spolehlivé ´rychlotesty´ (a přímo ve studiu o tom předložil i důkazy).

 

A co smrtnost?

Václav Moravec v této souvislosti upozornil, že také další nezávislá studie, tentokrát realizovaná privátními stomatology v Hradci Králové, dokonce zjistila protilátky u téměř čtrnácti procent testovaných, přičemž většina z nich pocházela z Prahy. A podle vakcinologa Jiřího Berana může promořenost populace v ČR dosahovat místy až deseti procent, přičemž nejvyšší je v regionech, kde se nekazilo nejvíce osob, například v Praze. Pokud jde tedy ve skutečnosti o procenta, a nikoliv promile infikovaných, má to zásadní dopad na faktor smrtnosti. A právě kvůli ní se Martin Kuba utkal v OVM s ministrem zdravotnictví. Když se ministra zeptal, z čeho je počítána smrtnost na Covid-19 u nás, Vojtěch připustil, že pouze z počtu prokázaných pozitivních testů, tedy necelých deseti tisíc osob. Jenže, to s velkou mírou pravděpodobnosti představuje pouze zlomek počtu skutečně nakažených. Podobně je tomu i v dalších zemích, kde se ukazuje, že smrtnost na covid-19 je podstatně nižší, než udávají různé statistiky.

 

Překvapující bilance

Václav Moravec zároveň zveřejnil velmi zajímavou statistiku, v níž srovnal počet úmrtí v ČR v za prvních 13 týdnů v roce 2018, 2019 a 2020. Vyplývá z ní překvapující bilance, tedy že počet úmrtí v letošním roce je za srovnatelné období prozatím nejnižší.

2018     32 250 osob 

2019     30 514 osob

2020     29 963 osob

 

Drahá národní rozcvička?

Jeden z lékařů, kteří osobně pacienty s Covid-19 léčili, lékař Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martin Balík, se v souvislosti s aktuální bilancí úmrtnosti v naší zemi tento týden nechal slyšet, že díky restrikcím u nás vlastně žádná pandemie neproběhla a data respiračních onemocnění z loňského jara jsou velmi podobná těm letošním. Na úterní tiskové konferenci Karlovy univerzity, věnované nejnovějším poznatkům o této nemoci, uvedl: „Byla to taková velká a velmi drahá národní rozcvička na něco, co nás v možná potká v budoucnosti. Ne vždy to bude koronavirus, který zvládá 95 procent populace vcelku bez potíží.“

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace