Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ministr zahraničí je tvárný… ale kdo ho tvaruje? Komentář Štěpána Chába

komentář 26.05.2020
Ministr zahraničí je tvárný… ale kdo ho tvaruje? Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček... On Palestince rád...

Tak ministr zahraničních věci ve vzácné shodě s dvěma bývalými ministry zahraničních věcí se rozhodli huntovat naši mezinárodní politiku na další frontě. A je smutné, že po tomto zhuntování už nám nezbudou žádné jiné ‘spřátelené země‘, než je Saúdská Arábie a některé africké země. Je možné, že jsme ještě nenakrkli ani Tanzanii, ale ruku bych za to do ohně nedal.

Ministr Petříček společně se Zaorálkem a Schwarzenbergem učinili prohlášení, které publikovali v deníku Právo. Svému textu dali titulek „Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií?“ a v něm se pozastavovali nad tím, že si Izrael odhlasoval zabrání dalšího kusu vlastního území a to na úkor mazlíka OSN a EU Palestiny, která se za posledních sedmdesát let nedokázala usebrat na tom, že by chtěla žít v klidu a míru, všechna mírová ujednání sabotovala a ignorovala a dennodenně bombardovala území Izraele podomácku vyrobenými a OSN i EU sponzorovanými výbušninami. Hybridní válka hadr. Samozřejmě nepřiznaná. Je potřeba udržovat napětí, to je jasná věc. Ona je tu samozřejmě skutečnost, že kdykoliv se v Palestině vyloupl někdo, kdo chtěl vést mírové rozhovory a zklidnit situaci, toho si Palestinci odbouchli. S teroristy se přeci nevyjednává, a ten, kdo chce v Palestině mír a klid, je přeci terorista.

Babišův smeč

Andrej Babiš na diverzantskou akci ministra zahraničních věcí reagoval s rychlostí vypuštěné dezinformace: „Obecně platí, a toto je nepřekročitelné, že za českou zahraniční politiku odpovídá vláda jako celek. Proto je neakceptovatelné, aby v tak zásadní věci, jako jsou vztahy s Izraelem, vydávali jednotliví členové vlády, v tomto případě dva ministři, své vlastní stanovisko, které na vládní úrovni nebylo nikdy konzultováno, ale které je v zahraničí vnímáno jako stanovisko České republiky.“

Petříček půjde od válu?

Bylo by toho třeba. Je to ministr tvárný, a my, jako voliči a občané, nemáme příliš potuchy, kdo konkrétně a za jakým účelem jej tvaruje. Jeho vyjádření je na naši zahraniční politiku velmi zvláštní, protože náš vztah, a já s ním plně souzním, vůči Izraeli je vždy velmi vstřícný a přátelský. Proto by měl Andrej Babiš vyjít na světlo boží nikoliv pouze s tvrdým vyjádřením, ale i s odvoláním nekompetentního politika, který si dělá co chce. Žádný z ministrů si nemůže hrát na samovládce. Ale Babiš ho neodvolá, však je to ministr koaličního partnera. Jen vzpomeňte loňského léta, kdy se přezaměstnal ministr kultury za ČSSD. Atmosféra, která hrozila až pádem vlády. Do toho se Babišovi určitě nechce. Obzvláště, když se blíží volby. Ale jako pramiér by teď měl dupnout. Setsakra silně.

Ukřičená politika

Mezinárodní politika je vždy více vnímaná přes její výkřiky mimo mísu. Co může vyvolat skandál, to zarezonuje, co vybočuje, zarezonuje. V poslední době zarezonovala naše mezinárodní politika Novotného z Řeporyjí, Koláře z Prahy 6 a Hřiba z pražského magistrátu. A co jen mohli, nakrkli až do ruda Rusko a Čínu. Petříček stál vždy za nimi. Nyní se spustil sám Petříček, a pokusil se pohnojit vztahy s Izraelem a zprostředkovaně i s USA. A jeho výkřik zarezonuje, protože je ze stejného ranku, jako hloupost jeho tří chráněnců z komunální politiky. A přitom právě taková alotria ubližují našim mezinárodním vztahům i mezinárodnímu obchodu drtivě.

Izrael a Palestina

Své si k tomu řekli i Česká pobočka Židovského národního fondu a Česká společnost přátel Izraele: „Stanovisko farizejsky projevuje obavy o budoucí demokracii v Izraeli, jestliže v údolí Jordánu ‘budou obyvatelé dvojí kategorie‘. Přitom zcela pomíjí, že za celou historii Palestinské autonomie se tam nepodařilo vybudovat demokratický systém, že tam vládnou orgány nikým nevolené, a že ani nynější palestinské vedení nebylo zvoleno v řádných volbách.“

Víme, ono to je tak, že Izrael sousedí s velmi problematickým sociálním a náboženským sudem prachu, který ne že hrozí, že vybuchne, on vybuchuje ustavičně. A tak v Izraeli musí mít neustále nabito, protože není dne, kdy by se sud prachu jménem Palestina nevznítil a nehrozil strhnout celou oblast do krvavé řeže. To bychom pak měli v Evropě nádherně přeplněná uprchlická zařízení a ulice uprchlíky toho jediného správného náboženství půlměsíce.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace