Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zachráníme sebe i svou ekonomiku… zní z Německa. A z ČR? Zachráníme čínskou ekonomiku. Komentář Štěpána Chába

komentář 25.05.2020
Zachráníme sebe i svou ekonomiku… zní z Německa. A z ČR? Zachráníme čínskou ekonomiku. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Premiér České republiky Andrej Babiš

Stejně jako drtivá většina zemí, které byly napadeny covidem-19, i Německo se předhánělo s ostatními v tom, kolik peněz se nalije Číně za ochranné pomůcky. Došlo i k dětinskému přetahování na letištích Číny, kdy američtí potentáti přepláceli nabídky ostatních zemí a prostě jim dodávku ochranných prostředků ‘ukradli‘. Na pohodu, rambokultura v praxi. V každé třídě je jeden silnější, který z těch ostatních tu svačinu vyklepe pěstmi. Ale prvopočáteční hysterie utichla, s koronavirem jsme se sžili a nastává účtování.

Zpočátku jsme se dostali v Číně do rvačky o respirátory a roušky… a mnohdy jsme i vyhráli. Snad za to můžou konexe Jaroslava Tvrdíka, nebo hradní politika. Venkoncem je to jedno. Babiš počáteční hysterii za spoluúčasti většiny obyvatel a médií zvládl výborně. Všechno se uzavřelo, lidé zalezli domů a z okna vyhlíželi příjezd jezdců apokalypsy. V Německu se nám v tu dobu vysmívali za uzavření škol a za tu naši východní paniku. Pak sami školy pozavírali a s nimi i sebe samé ve svých doupatech. Promořenost, jak vidno na číslech, je v Německu na počet obyvatel podstatně vyšší, než u nás. Babiš to dal, alespoň podle pandemických normativů, bod pro něj.

Vystřízlivění

Ovšem přišlo vystřízlivění. Po světě už řádí demonstranti proti koronavirovým opatřením, množí se provolání o zbytečném ubírání svobody, lidé už ve svých doupatech chytají roupy a vyrazili by nejradši na latté do bordelu. Své k tomu přidaly i vlády a jejich prohlášení.

Vláda České republiky tvrdí, že se musíme předzásobit ochrannými pomůckami. To kdyby přišla druhá vlna, kterou většina lidí na podzim i očekává. Německá vláda tvrdí to samé. Ale přístup je diametrálně odlišný. Zatímco česká vláda provětrává další a další kontakty v Číně, v Německu se začíná řešit, že závislost na Číně není v pořádku. Německý ministr hospodářství Peter Altmaier přišel s plánem o soběstačnosti a začíná hledat německé společnosti, které by byly schopné vyrobit až dvě a půl miliardy respirátorů ročně. Plán před obyvatele Německa předkládá s tvrzením, že není ale vůbec dobré být závislý na Číně. Lup ho poznání.

Facka

A ač dává vyjádření německého ministra hospodářství dokonalý smysl, česká vláda jede v úplně jiném režimu. Pirátský poslanec Holomčík nechal udělat průzkum stran vytíženosti českých firem u objednávek z vlády. Čeho se dočkal? Ničeho. Z oslovených 212 firem jen osm přiznalo, že s vládou spolupracuje a něco vyrábí. Zbytek firem odpovědělo ve smyslu – kašlou na to, nabízeli jsme, máme možnost vyrábět a dodávat, ale vláda o to nestojí. Vládní činitelé na podobné nářky místních firem reagují následovně – české firmy nebyly schopné naplnit množstevní požadavky, akutní problémy nás nutily k nákupu ve velkém. A to mohla naplnit jen Čína. Pravda, pokud se jedná o začátek pandemie. Nakupovali všichni, alespoň v Německu ovšem došli ke zjištění, že se jim závislost na Číně přinejmenším nelíbí.

„Současná krize ukazuje, že Německo a Evropa naléhavě potřebují více nezávislosti při výrobě ochranných prostředků. Abychom se stali nezávislými na Číně, měla by být výroba ochranných prostředků posunuta do popředí,“ uvedl Altmaier. A chystají se do podpory soukromých firem, vyrábějících ochranné pomůcky, lít peníze. A my stojíme před dvěma možnostmi. Buďto je naše vláda nějakým zvláštním způsobem zavázaná Číně natolik, že bude upřednostňovat čínskou ekonomiku před tou naší, nebo se vláda prostě spoléhá na to, že to zařídí Němci. Nejlépe by k nám mohli, jako do montovny, přesunout výrobu, zvýšit nám tak zaměstnanost a vláda by mohla vyjednat přednostní odběr ochranných pomůcek. České firmy v těchto kalkulacích příliš nefigurují. Nebo tu prostě jede přesvědčení, že zajímavé časy máme za sebou a že korona nám zmutuje do skutečně neškodné rýmičky. Snad ano.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace