Zachráníme sebe i svou ekonomiku… zní z Německa. A z ČR? Zachráníme čínskou ekonomiku. Komentář Štěpána Chába
komentář
25.05.2020
Autor: Facebook
Popisek: Premiér České republiky Andrej Babiš
Stejně jako drtivá většina zemí, které byly napadeny covidem-19, i Německo se předhánělo s ostatními v tom, kolik peněz se nalije Číně za ochranné pomůcky. Došlo i k dětinskému přetahování na letištích Číny, kdy američtí potentáti přepláceli nabídky ostatních zemí a prostě jim dodávku ochranných prostředků ‘ukradli‘. Na pohodu, rambokultura v praxi. V každé třídě je jeden silnější, který z těch ostatních tu svačinu vyklepe pěstmi. Ale prvopočáteční hysterie utichla, s koronavirem jsme se sžili a nastává účtování.
Zpočátku jsme se dostali v Číně do rvačky o respirátory a roušky… a mnohdy jsme i vyhráli. Snad za to můžou konexe Jaroslava Tvrdíka, nebo hradní politika. Venkoncem je to jedno. Babiš počáteční hysterii za spoluúčasti většiny obyvatel a médií zvládl výborně. Všechno se uzavřelo, lidé zalezli domů a z okna vyhlíželi příjezd jezdců apokalypsy. V Německu se nám v tu dobu vysmívali za uzavření škol a za tu naši východní paniku. Pak sami školy pozavírali a s nimi i sebe samé ve svých doupatech. Promořenost, jak vidno na číslech, je v Německu na počet obyvatel podstatně vyšší, než u nás. Babiš to dal, alespoň podle pandemických normativů, bod pro něj.
Vystřízlivění
Ovšem přišlo vystřízlivění. Po světě už řádí demonstranti proti koronavirovým opatřením, množí se provolání o zbytečném ubírání svobody, lidé už ve svých doupatech chytají roupy a vyrazili by nejradši na latté do bordelu. Své k tomu přidaly i vlády a jejich prohlášení.
Vláda České republiky tvrdí, že se musíme předzásobit ochrannými pomůckami. To kdyby přišla druhá vlna, kterou většina lidí na podzim i očekává. Německá vláda tvrdí to samé. Ale přístup je diametrálně odlišný. Zatímco česká vláda provětrává další a další kontakty v Číně, v Německu se začíná řešit, že závislost na Číně není v pořádku. Německý ministr hospodářství Peter Altmaier přišel s plánem o soběstačnosti a začíná hledat německé společnosti, které by byly schopné vyrobit až dvě a půl miliardy respirátorů ročně. Plán před obyvatele Německa předkládá s tvrzením, že není ale vůbec dobré být závislý na Číně. Lup ho poznání.
Facka
A ač dává vyjádření německého ministra hospodářství dokonalý smysl, česká vláda jede v úplně jiném režimu. Pirátský poslanec Holomčík nechal udělat průzkum stran vytíženosti českých firem u objednávek z vlády. Čeho se dočkal? Ničeho. Z oslovených 212 firem jen osm přiznalo, že s vládou spolupracuje a něco vyrábí. Zbytek firem odpovědělo ve smyslu – kašlou na to, nabízeli jsme, máme možnost vyrábět a dodávat, ale vláda o to nestojí. Vládní činitelé na podobné nářky místních firem reagují následovně – české firmy nebyly schopné naplnit množstevní požadavky, akutní problémy nás nutily k nákupu ve velkém. A to mohla naplnit jen Čína. Pravda, pokud se jedná o začátek pandemie. Nakupovali všichni, alespoň v Německu ovšem došli ke zjištění, že se jim závislost na Číně přinejmenším nelíbí.
„Současná krize ukazuje, že Německo a Evropa naléhavě potřebují více nezávislosti při výrobě ochranných prostředků. Abychom se stali nezávislými na Číně, měla by být výroba ochranných prostředků posunuta do popředí,“ uvedl Altmaier. A chystají se do podpory soukromých firem, vyrábějících ochranné pomůcky, lít peníze. A my stojíme před dvěma možnostmi. Buďto je naše vláda nějakým zvláštním způsobem zavázaná Číně natolik, že bude upřednostňovat čínskou ekonomiku před tou naší, nebo se vláda prostě spoléhá na to, že to zařídí Němci. Nejlépe by k nám mohli, jako do montovny, přesunout výrobu, zvýšit nám tak zaměstnanost a vláda by mohla vyjednat přednostní odběr ochranných pomůcek. České firmy v těchto kalkulacích příliš nefigurují. Nebo tu prostě jede přesvědčení, že zajímavé časy máme za sebou a že korona nám zmutuje do skutečně neškodné rýmičky. Snad ano.

Vložil: Štěpán Cháb