Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Epidemiolog Prymula na odstřel. Byl prý příliš populární, tak musí skončit. Ustojí tuto šachovou partii Ken, nebo plukovník?

21.05.2020
Epidemiolog Prymula na odstřel. Byl prý příliš populární, tak musí skončit. Ustojí tuto šachovou partii Ken, nebo plukovník?

Foto: Facebook

Popisek: Ministr Adam Vojtěch, přezdívaný obecně Ken, v dobách, kdy ještě vystupoval často na tiskových konferencích, a že jich nebylo málo, s ´plukovníkem´Prymulou. Ten tedy plukovník opravdu je. Kromě toho je český epidemiolog, který se věnuje zejména problematice imunizace a vakcín. Působil v řadě řídících funkcí, v letech 2009 až 2016 zastával post ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové, od roku 2017 je náměstkem ministra zdravotnictví ČR. Je také silným šachistou, mezinárodní šachová federace mu udělila titul Mistr FIDE (FM). Od 15. do 30. března 2020 byl předsedou Ústředního krizového štábu vlády České republiky aktivovaného kvůli pandemii onemocnění COVID-19

Svým rázným vystupováním si náměstek ministerstva zdravotnictví Roman Prymula získal sympatie veřejnosti, byť jeho různá přísná nařízení mnoha lidem změnila ze dne na den život. Ve výzkumech veřejného mínění dokonce zastínil většinu členů vlády a stal se nejrespektovanější osobností právě končícího období nouzového stavu. Již minulý týden však avizoval, že hodlá na ministerstvu zdravotnictví skončit a dokonce prozradil, co se za jeho odchodem nejspíše skrývá.

Ve svých vyjádřeních pro novináře je nebývale otevřený a z jeho slov je evidentní, že ze svého postu neodchází v nejlepší konstelaci a že na ministerstvu panuje pořádně hustá atmosféra. Dokonce si myslí, že za vším stojí jeho popularita. Coby respektovaný odborník se přitom nemusí před ničím a nikým krčit a svými názory to dává jasně najevo. V rozhovoru pro server Seznam zprávy se tento týden pochlubil, že má spoustu nabídek a rozhodně se neobává, že by neměl kde pracovat. Naznačil i případné obrysy své další kariéry, rád by se angažoval v komerčních výzkumech, což dlouhá léta dělal, když se věnoval především problematice imunizace a vakcín. Ještě předtím se zabýval hygienou a epidemiologií. 

Buď mě chtějí, nebo ne

Jako záminka k jeho odchodu má údajně posloužit rozhodnutí ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), že musí mít všichni jeho náměstci bezpečnostní prověrku. Původně ji měl Roman Prymula získat do konce března, jenže celou záležitost zpomalil fakt, že ministerstvo bylo nuceno operativně řešit záležitosti, týkající se šíření pandemie koronaviru. Lhůta k získání prověrky mu proto byla prodloužena do 30. června, nakonec však Roman Prymula ve funkci skončí, a to podle aktuálního vyjádření samotného ministra Vojtěcha, do konce května. Jak ovšem Prymula pro Seznam zprávy uvedl, prověrka ho příliš nezajímá, a navíc je přesvědčen, že je záměrně zdržována: „Buď mě tady chtějí, nebo ne. Já tady nebudu, když mě chce někdo cvičit s prověrkou, o které si myslím, že je nekorektně vedená.“ Myslí si, že vše je účelovou záležitostí, protože se ho prý na ministerstvu jednoduše bojí. „Kvůli popularitě,“ uvedl doslova. 

Ken, nebo plukovník?

Na celé kauze je zajímavé, že svůj odchod řeší Roman Prymula osobně s premiérem Babišem a jak sám naznačil, dal si dvě podmínky, jejichž splnění je nutné k tomu, aby na ministerstvu případně setrval. Jaké podmínky to jsou, nicméně prozatím neprozradil. Leccos lze však odvodit z jeho přiznání, že kdyby dostal nabídku stát se ministrem zdravotnictví, uvažoval by o ní. O této variantě spekulují i lidé na sociálních sítích, podle nichž zkrátka Prymula jede vabank a Babiše postavil před těžkou volbu: buď on, nebo Adam Vojtěch.

 

Celý případ je též jedním z mnoha důkazů, jak vrtkavá je přízeň veřejnosti. Zatímco v době, kdy Roman Prymula výrazně pomohl zastavit zpočátku se rychle šířící pandemii obávané nemoci Covid-19 v naší zemi (a prezident mu hned slíbil státní vyznamenání), byla většina lidí přesvědčená, že situaci společně s ministrem vnitra Hamáčkem zvládal nejlépe. Nyní si ale řada z nich myslí, že by ze scény měli odejít jak ´Ken´ (ministr Vojtěch), tak ´Plukovník´ Prymula. Každopádně však ten druhý, těšící se navíc pověsti výborného šachisty, rozehrál zajímavou partii. Teď nezbývá než čekat, jak skončí.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace